- 01/04/2021
Bebini pokreti
Prvi bebini pokreti u stomaku su sigurno najlepši trenuci u trudnoći. Nakon što ugledate pozitivan test, a potom i čujete otkucaje srca Vaše bebe, jedna od najlepših stvari jesu i prvi pokreti bebe u stomaku. Bez obzira koja je trudnoća u pitanju, sa nestrpljenjem čekate da osetite bebine prve korake.
Beba u maminom stomaku vodi zanimljiv život propraćen različitim okretima, štucanjem, prevrtanjem. To je momenat kada buduće mame zaista shvate da je u njima novo biće.
Kako trudnoća odmiče pokreti će podsećati na lepršanje, pa na kotrljanje i male udarce.
Teško je opisati taj osećaj. Trudnice najčešće opisuju pokrete kao krčanje creva, golicanje, leptiriće u stomaku… Kasnije se javljaju jači udarci koji nekad mogu da budu čak i bolni.
Bebe se mogu igrati pupčanom vrpcom i nameštati u udoban položaj.
ŠTA SU POKRETI FETUSA?
Pod pokretima fetusa misli se na blage pokrete koje majka oseća u stomaku.
Bebe se pomeraju u ranoj trudnoći, ali njeni pokreti nisu toliko snažni i intenzivni kao što se kasnije dešava, pa mame često pomešaju pokrete sa varenjem hrane. Vec u šestoj bebinoj nedelji formiraju se ruke i noge. Do 12. nedelje telo bebe je potpuno formirano, ali je dugačko svega 5 cm, tako da se još ne osećaju pokreti u maminom stomaku.
KADA STE OSETILI PRVE BEBINE POKRETE U STOMAKU?
Neke žene pokrete ploda osete ranije, neke kasnije. Početak drugog tromesečja je vreme kada mama može po prvi put osetiti bebine pokrete, ali najčešće je to izmedju 18. i 22. nedelje trudnoće. Imajte u vidu da nije svaka trudnoća ista. Ukoliko je posteljica okrenuta prema napred, bebine pokrete možete očekivati kasnije, kao i kod mama koje nose prvu bebu ili imaju višak kilograma.
Ne treba zanemariti činjenicu da su neke bebe manje aktivne od drugih. Na aktivnost bebe može uticati i povećan unos šećera posle jela ili povećano lučenje adrenalina kada ste uzbuđeni ili uznemireni.
ZAŠTO SE BEBA POMERA U STOMAKU?
Beba ima potrebu za protezanjem i istezanjem nogica i ručica, kako se njeno telo razvija. Njeni pokreti su često reakcija na spoljašnje zvukove. Takođe, ako zauzmete položaj koji bebi ne odgovara, ona počinje da se pomera i meškolji.
Od 24. do 28. nedelje mama najčešće oseća štucanje fetusa, blago i ritmično pomeranje. Ovo je važan period i za tate koji često čekaju sa rukom na maminom stomaku pokrete svog mezimčeta. Zanimljivo je da baš tada beba često zna da se umiri.
Od 28. do 32. nedelje izgled stomaka u nekim trenucima može potpuno da se izobliči usled pomeranja bebe u jednu ili drugu stranu. Možemo da napipamo bebinu nogu, glavicu, lakat.
Oko 32. nedelje pokreti fetusa su sve učestaliji i jači i u ovom periodu dostižu svoj vrhunac.
Od 36. do 40. nedelje bebina okretanja i nameštanja su laganija i mirnija. One koriste rukice da istražuju svoje lice i telo i igraju se sa pupčanom vrpcom.
Tada je beba uglavnom vec udobno smeštena u dnu Vaše karlice i kako se njena glavica spušta, tako osecate manji pritisak ispod grudnog kosa.
ZAŠTO JE VAŽNO BROJATI BEBINE POKRETE?
Praćenje bebinih pokreta u materici predstavlja način kontrole zdravlja bebe u kome učestvuje buduća mama. Ovo je posebno važno ukoliko je trudnoca visokorizična.
KADA POČETI SA BROJANJEM BEBINIH POKRETA?
U trećem trimestru beba je dovoljno velika da možete osetiti njeno kretanje. Brojanje pokreta se preporučuje trudnicama nakon 28. nedelje. Treba imati na umu da svaka beba ima svoj ritam. Neke bebe su stalno aktivne, dok su druge većinom mirne. Mirna deca će imati manje pokreta tokom cele trudnoće. To se smatra normalnim dokle god trudnica ne oseti značajno usporavanje ili prestanak aktivnosti ploda. To je znak da se odmah javite svom ginekologu.
KAKO BROJATI BEBINE POKRETE?
Ako ste zauzete ili aktivne, često će se desiti da ne primetite bebinu aktivnost. Preporučuje se brojanje dva puta dnevno, ujutru i uveče.
Broje se svi pokreti u toku dana, od najslabijih do najjačih. Najbolje je da dok merite bebine pokrete budete u ležećem položaju sa nogama malo zadignutim ili da ležite na levoj strani.
Normalnim se smatra desetak bebinih pokreta u roku od sat vremena. Određena odstupanja su skroz normalna i ovo je samo orijentacioni okvir. Ukoliko ne osetite desetak pokreta u roku od sat vremena pojedite nešto slatko, prodrmajte stomak ili prošetajte, sačekajte malo i pokušajte ponovo. Ako ni posle toga niste osetili desetak pokreta u roku od dva sata, kontaktirajte Vašeg lekara. Ne treba da paničite, ali brzo reagovanje moze mnogo značiti za zdravlje Vaše bebe.