- 07/03/2020
Beba u prvom mesecu života
Prosečno dečaci na rođenju teže oko 3500 g a devojčice 3400 g. Nakon rođenja “kola rasta“ deteta prvo krenu nizbrdo tj. dete mora da izgubi na telesnoj masi. To se dešava zbog adaptacije deteta na spoljašnju sredinu. Potom do desetog dana života (za decu rođenu u terminu) ili do 14. dana (kod prevremeno rođene dece) dete mora da vrati telesnu masu na onu na rođenju. U daljem periodu normalno počinje period dobijanja u telesnoj masi. U prvom mesecu beba dobija oko 25 gr dnevno, tj 750 gr za mesec dana.
Ovo je period kada beba uglavnom spava, budna je samo kad se hrani. Tokom spavanja luči se veći deo hormona rasta i deca rastu dok spavaju. U prvoj nedelji spavaju i do 18 h i pred kraj prvog meseca se smanjuje potreba za spavanjem. Nakon podoja beba može da ostane budna oko sat vremena na kraju prvog meseca. Na dva sata beba pokazuje da je umorna. Iskoristite periode budnosti za stvaranje emotivne veze, pevajte joj, igrajte igre koće će da stimulišu bebin razvoj.
Bez obzira što beba u ovom periodu najviše spava, počnite sa uvođenjem večernje rutine, u sobi u kojoj beba i spava. Neka to bude uvek u slično vreme i beba će vremenom naučiti da je to vreme za spavanje. Načešće je to kupanje, nežno masiranje, oblačenje pidžame, pevanje. Nakon toga treba da nahranimo bebu i obavezno postaviti bebu u položaj za podrigivanje, čak i ako je zaspala.
Novorođenče zauzima fetalni položaj i ručice drži pored trupa, savijene u laktu i dalje su stisnute šake. Noge su savijene u kukovima i kolenima. Kada se postavi na stomak, pokušava da podigne glavicu, što je jako značajno za jačanje mišića i dalji razvoj bebe. Stavljajte bebu što češće na stomak, obavezno pod Vašim nadzorom. Na kraju prvog meseca, popušta savijenost tela. Beba pomera glavicu sa jedne na drugu stranu.
U ovom periodu beba ima jake refleksne pokrete, pravi grčevite pokrete, na glasan zvuk reaguje trzajem tela i širenjem prstića.
Beba u ovom periodu može da vidi predmete udaljene oko 20 cm, tako da može da Vas vidi samo kada ste dovoljno blizu. Studije su pokazale da novorođenčeviše voli ljudsko lice da vidi nego neke druge oblike. Sledeći su predmeti koji su svetli, pokretni, visokog kontrasta ili crno-beli. Ne brinite što Vas beba od početka ne gleda pravo u oči. Kako vas upoznaje u prvom mesecu, postaće sve više zainteresovana za kontakt očima.
Beba se rađa sa preko 70 primitvnih refleksa. Većina ovih refleksa iščezava u narednim nedeljama i mesecima. Refleksi posledica i znak nezrelosti središnjeg nervnog sistema novorođenčeta, ali su i pokazatelj njegovog zdravlja. Kao što je važno postojanje primitivnih refleksa, važno je i njihovo nestajanje. Većina tih refleksa nestaje u prvim mesecima života deteta, a to opet označava skladan i normal razvoj.
Rooting ili refleks traženja usnama: kada dodirnemo bebi ugao usana, ona će okrenuti glavicu na tu stranu i pokušaće usnama da dohvati predmet
Refleks sisanja – Ako se bebi stavi bilo kakav predmet u usta, praviće pokrete kao da sisa
Refleks hvatanja-dodir dlana u predelu korena prstiju izaziva njihovo grčenje, u cilju hvatanja predmeta. Ovaj refleks na gornjim ekstremitetima nestaje između trećeg i četvrtog meseca. Koliko god da je slatko i nežno ne savetuje se da stavljamo prst u bebinu ručicu jer je cilj otvaranje šake i išćezavanje refleksa.
Refleks automatskog hoda
Kada bebu držite u uspravnom položaju, i stopala dodirnu podlogu, praviće pokrete kao da korača. Ovaj refleks najčešće traje dva meseca.
Moroov refleks
Javlja se kada bebi naglo izmaknemo pelenicu na kojoj leži , pri iznenadnom zvuku. To je odbrambeni refleks. Smatra se da je Moroov refleks jedini nenaučen strah kod dece. Beba pruža noge i ruke, širi prste, izvija leđa i zabacuje glavu unazad, i skupi pesnice na grudi. Postoji do kraja šestog meseca života, a potom se gubi.