- 07/03/2020
Finansijska pomoć za roditelje – kratki vodič
Mnogo je pitanja o tome koja su to prava žene što se tiče finansijske pomoći tokom trudničkog i porodiljskog odsustva, pitanja na temu koje sve papire treba obezbediti i kome se obratiti. U pomoć svima roditeljima koje očekuje najlepša stvar na svetu, pokušaćemo da jasnije približimo odgovore, jer pravovremnom informacijom možete rešiti sve bez problema.
Prijava deteta po rođenju
Prva stvar koju trebate da uradite kada se vaše dete rodi jeste prijava. To znači prijava rođenja i prijava prebivališta. Prilikom prijave određuje se ime, prezime i državljanstvo deteta, a rok je 30 dana od dana rođenja. Tokom boravka u porodilištu popunjava se prijava bebe na osnovu informacija dobijenih od majke koja se zatim šalje kod matičara u opštinu gde pripadate. U zavisnosti da li živite u bračnoj ili vanbračnoj zajednici, za obavljanje ove prijave biće vam potrebno:
– Ako je vaše dete rođeno u bračnoj zajednici čiji je status duži od devet meseci i oba supružnika nose isto prezime, dovoljno je da dođe jedan roditelj deteta i sa sobom ponese: otpusnu listu iz porodilišta, izvod iz matične knjige venčanih, uverenje o državljanstu oba roditelja, svoju i ličnu kartu drugog supružnika.
-Ukoliko ste u braku kraće od devet meseci ili nosite različita prezimena, ista dokumentacija će vam biti potrebna, ali moraćete oboje da dođete na prijavu.
Nakon prijave kod matičara potrebno je prijaviti prebivalište deteta u Mup-u. Ova procedura sprovodi se nakon dobijanja izvoda iz knjige rođenih i opet, u zavisnosti da li živite u braku ili ne treba da prikupite potrebnu dokumentaciju, te da na prijavu dođe jedan ili oba roditelja. Za prijavu prebivališta potebno vam je: izvod iz matične knjige rođenih, čitko popunjen zahtev za prijavu prebivališta, dokaz o plaćenoj administrativnoj taksi i lična karta.
Trudničko i porodiljsko bolovanje
Pravo na trudničko bolovanje ostvaruje svaka žena koja je u drugom stanju i može se otvoriti odmah na početku trudnoće. Ukoliko vaš ginekolog smatra da je trudnoća u bilo kom smislu rizična, on može da vam otvori bolovanje koje će trajati 30 dana. Nakon isteka tih 30 dana morate ići na lekarsku komisiju gde će uz vaše lekarske izveštaje doneti odluku da li vam se produžuje porodiljsko bolovanje i na koji vremenski period. Naknadu plate za prvi period od 30 dana snosi vaš poslodavac kod kojeg ste zaposlene, a nakon tih 30 dana naknadu snosi Republički fond za zdravstveno osiguranje tako što ga isplaćuje na račun vašeg poslodavca, a on vama.
Pravo na porodiljsko bolovanje počinje 28 dana od termina porođaja, jer od tada sigurno ne bi ste smele da radite. Postoji mogućnost da regularno otvorite porodiljsko bolovanje i 45 dana pre termina, ali onda ćete imati manje dana da budete sa svojom bebom, jer na posao posle porodiljskog odsusuva ne smete da se vratite posle više od 365 dana. Naknada zarade tokom porodiljskog odsustva utvrđuje se u visini prosečne mesečne osnovice za koju su plaćeni porezi i doprinosi u poslednjih 18 meseci. To znači da će prosek vaših neto zarada u poslednih 18 meseci biti vaša mesečna naknada, a taj iznos ne može prelaziti iznos veći od tri prosečne plate Republike Srbije.
Roditeljski i dečiji dodatak
Roditeljski dodatak je finansijka pomoć roditeljima za rođenje deteta. Pravo na roditeljski dodatak ostvaruje svaka majka za prvo, drugo, treće i četvrto dete ukoliko ima državljanstvo i prebivalište u Republici Srbiji i ostvaruje zdravstvenu zaštitu preko Republičkog zavoda za zdravstveno osiguranje. Zakonom je određeno da majka za prvo dete dobija kratkoročnu pomoć od 100.000 dinara, za drugo dete 10.000 mesečno u periodu od dve godine, za treće dete iznos od 12.000 dinara mesečno narednih deset godina, a za četvrto dete 18.000 dinara mesečno za narednih deset godina.
Pravo na roditeljski dodatak ostvaruje se na osnovu podnetog zahteva majke i sledećih dokumenata:
– originalnih izvoda iz Matične knjige rođenih za svu decu
– fotokopije prijava prebivališta za decu
– originalnog uverenja o državljanstvu Republike Srbije za majku koje ne može biti starije od šest meseci
– fotokopije lične karte (lica koja poseduju biometrijsku ličnu kartu dostavljaju original na uvid i očitavanje)
– fotokopije overene zdravstvene knjižice majke
– uverenja Centra za socijalni rad po mestu stanovanja da: neposredno brine o detetu za koje je podnela zahtev, da deca prethodnog reda rođenja nisu smeštena u ustanovu socijalne zaštite, hraniteljsku porodicu ili data na usvojenje i da nije lišenja roditeljskog prava u odnosu na decu prethodnog reda rođenja;
– fotokopije kartice tekućeg računa kod Poštanske štedionice. Korisnicima koji nemaju otvoren tekući račun, službenim putem biće otvoren tekući račun kod Poštanske štedionice.
Dečiji dodatak ostvaruje jedan od roditelja, staratelja, hranitelja koji je državljanin i ima prebivalište na teritoriji Republike Srbije kao i zdravstveno osiguranje. Pravo na dečiji dodatak ostvaruje se ako ukupan mesečni prihod po članu porodice ostvaren tokom tri meseca koja predhode datumu podnošenja zahteva ne prelazi cenzus. Iznos naknade i cenzusa donosi se putem Zakona o finansijskoj podršci porodicama. Zahtev za ostvarivanje prava na dečiji dodatak podnosi se uz sledeća dokumenta:
– fotokopije izvoda iz matične knjige rođenih za svu decu u porodici;
– fotokopija uverenja o državljanstvu Republike Srbije podnosioca zahteva;
– fotokopije ličnih karata odraslih članova zajedničkog domaćinstva, a za decu fotokopije prijava prebivališta;
– fotokopije overene zdravstvene knjižice podnosioca zahteva;
– potvrda o prihodima u tri meseca koji prethode mesecu podnošenja zahteva za sve članove porodičnog domaćinstva;
– potvrda o katastarskim prihodima u prethodnoj godini za sve članove porodičnog domaćinstva (iz mesta rođenja i mesta prebivališta);
– poresko uverenje iz mesta prebivališta o imovinskom stanju domaćinstva;
– dokaz o nezaposlenosti (uverenje Nacionalne službe za zapošljavanje i fotokopija radne knjižice);
– školske potvrde za decu osnovnoškolskog i srednjoškolskog uzrasta, odnosno potvreda nadležne zdravstvene ustanove o razlozima za neredovno školovanje;
– dokaz o činjenicama u vezi nepokretnosti, kao i stambenog prostora (izvod iz zemljišnih knjiga – vlasnički list, ugovor o kupovini nepokretnosti, rešenje o porezu, uverenje Republičkog geodetskog zavoda, ugovor o korišćenju stana i dr.);
– fotokopija kartice tekućeg računa.
Svaka pomoć u vidu finansija je veoma potrebna roditeljima i predstavlja snažan korak države u vidu povećanja nataliteta. Potrebno je vreme za sakupljenje svih papire i zahteva, s’ toga je najbolje na vreme se informisati i naoružati strpljenjem.