- 07/03/2020
Anestezija i analgezija u porođaju
Pored sve lepote koju sa sobom nosi dolazak bebe postoji i onaj manje lep osećaj, a to je bol. Medicina se vekovima u nazad bavi novim otkrićima i zaista je neverovatna njena primena čak i naspram onoga kako su živeli i lečili se naše bake i deke. Uznapredovala tehnologija svakim danom otkriva nova čuda kojima se divimo, a veliki umovi prkose svakoj vrsti fizičkog bola sa kojom čovek može da se susretne. U to ime nastala je anestezija, odnosno analgezija koja omogućava ženama da im porođaj bude prijatno iskustvo.
Porođajne kontrakcije i dilatacija (širenje) koje nagoveštavaju početak porođaja najveći je prag boli koji je čovek, odnosno žena, osetio. Prirodan tok mišića materice je da se grče bez uticaja naše volje, a karakteristika trudova jeste jak intenzitet, učestalo i sve češće ponavljanje i trajanje. Ovi bolovi imaju još jednu posebnu karakteristiku, a to je da pred sam porođaj u veoma kratkom vremenskom periodu dolazi do maksimalne jačine boli. Bolovi u toku porođaja nastaju još i zbog promena na organima koji se nalaze u maloj karlici.
Anestezija je grana medicine kojom se bavi anesteziologija. Ova medicinska metoda radi na principu primene lekova, posebno anestetika, na tome da se u ljudskom organizmu smanji osećaj za bol. Anestetici su supstance koje karakteriše amnezija odnosno gubitak pamćenja i analgezija odnosno gubitak bola. Anestetici se koriste veoma dugo, a svoju primenu nisu našli samo u medicini, već i u stomatologiji i veterini. Anesteziolozi su jako dugo radili na tome kako da pronađu odgovarajući način da trudnicama ublaže bolove porođaja jer je veliku ulogu i značaj primene lekova za već delikatnu situaciju imao još jedan momenat – kako će se lekovi odraziti na dete. S’ tim u vezi posebno je bilo važno naći način održati zdravom kako majku, tako i dete, a idealna anestezija za porođaj je ona koja nema nikakve nus pojave na bilo koji organizam, a oslobađa bola.
Najčešća metoda otklanjanja bola prilikom porođaja jeste epiduralna anestezija. Ona spada pod regionalnu anesteziju pored spinalne anestezije, paracervikalnog i pudentalnog bloka. Ubrizgavanjem lokalnog anestetika dolazi do privremene blokade osećaja bola, a u zavisnosti od doze anestetika dolazi do epiduralne anestezije ili analgezije. Ovim putem se u kičmenom kanalu između određenih pršljenova u lumbalnom delu kičme ubrizgava doza leka. Ovaj prostor kičmenog stuba naziva se epiduralni prostor i ispunjen je rastresitim vezivnim i masnim tkivom kao i limfnim i krvnim sudovima. Lumbalni deo najpristupačniji je za davanje ove vrste anestezije i zbog toga mu se pristupa. Trudnica pre dobijanja leka treba da se pripremi, prvenstveno porazgovara sa svojim lekarom i anestetičarom o bolestima koje je ona imala i o bolestima u svojoj porodici, obavi laboratoriju i sve preglede koje lekar traži od nje. Meri se krvni pritisak, daje infuzija i trudnica se postavlja u bočni položaj kako bi mogla što više da se savije zbog velikog stomaka. Ovaj položaj je najbolji jer se tada maksimalno razilaze pršljenovi. Na pripremljeni deo kičme igla prolazi kroz kožu, tkivo, ligamente do dela gde je potrebno ubrizgati lek. Kroz iglu se uvodi epiduralni kateter, a igla se izvlači. Na taj način je moguće prvo dati probnu dozu leka, a zatim i punu dozu pa i još ukoliko bude potrebno. Žena sa ovim kateterom može normalno da funkcioniše, hoda, sedi, leži. Epiduralna anestezija ima najmanje nus pojava i najbezbednija je i za majku i za dete. U razvijenim delovima sveta mnogo je veći procenat žena koje se porađaju ovim putem nego što je to slučaj u našoj zemlji.
Spinalna anestezija je još jedan od vrlo čestih vidova anestezije koja se daje na porođaju. Kao i epiduralna ubrizgava se u donji deo leđa. Na taj način se deluje na živce i nervne završetke i uklanja bol. Osnovna razlika između spinalne i epiduralne anestezije je to što se prva ubrizgava direktno u tečnost koja se nalazi unutar kičmene moždine i zato što se primi samo jednom, dok se epidural kako smo već napisali, kroz kateter prima više puta. Spinalna anestezija reaguje brže i često se koristi kada je u pitanju carski rez. Na taj način žena ostaje budna dok je u procesu postupak carskog reza.
Pored ovih postoji i opšta anestezija koju ukoliko žena dobije to znači da će biti potpuno uspavana. Korišćenje opšte anestezije je smanjeno na minimum, ali je ponekad neophodna ukoliko postoji hitno stanje ili veća komplikacija.
Mnoga stanovišta razmatraju o temi za i protiv anestezije i analgezije tokom porođaja. Smatra se da nedovoljna informisanost žena koje pristaju na ublažavanje bola može dovesti do komplikacija. Pored toga mnoge žene žele da iskuse kako je to na svet doneti dete prirodnim putem i po tom pitanju su izričite. Ali, razvoj svesti kod ljudi i moderno doba donelo nam je stvari o kojima nismo ni maštali. Svako ima pravo na izbor kao i na svoj prag i toleranciju bola. Adekvatna oprema i savršen tim lekara, anestetičara i babice pomoći će svakoj majki da na svet donese dete i da mu to iskustvo bude zaista najlepše na svetu.