- 07/03/2020
Gestacioni dijabetes
Povišen šećer u trudnoći
Mnogi su problemi sa kojima se žene susreću tokom trudnoće i postoji isto toliko stvari na koje treba da se obrati pažnja i utiče na vreme tako što ćete voditi račina o svom telu i zdravlju i paziti na sve ono što unosite u svoj organizam. Isto tako postoje i neke stvari za koje ne znamo da će se dogoditi i ne možemo preventivno da reagujemo na njih. Osim svih standardnih promena u telu i na koži postoje i one koje se ne uočavaju tako lako, a jedna od njih je povišen šećer u krvi tokom trudnoće.
Trudnice koje nikada nisu imale povišen šećer u krvi, a pojavi im se tokom trudnoće znači da su dobile trudničku šećernu bolest odnosno gestacijski dijabetes. Od ove bolesti oboljeva oko 4% trudnica u Srbiji – kako prenose statistički podaci. Ovo je jedan od najteže uočljivih problema koji se javlja tokom trudnoće.
Dijabetes predstavlja hronično stanje povišenog šećera u krvi, a nastaje zbog loših uslova života, naslednih faktora ili štetnih činilaca životne sredine. Šećerna bolest tokom trudnoće je samo privremena povišena vrednost šećera u krvi i nastaje u slučajevima kada telo trudnice nije u stanju da proizvede i iskoristi insulin koji mu je potreban. Dakle, majka ne mora da bude dijabetičar da bi u trudnoći obolela od gestacijskog dijabetesa.
Ne zna se tačan uzročnik i zašto dolazi do gestacijskog dijabetesa, ali neka od saznanja su da ovo stanje nastaje kada organizam ne može da stvori dovoljno insulina koji je potreban dok je žena u drugom stanju. Zbog toga se dešava da šećer u krvi – glukoza, ne može da se ukloni ( da se sagori odnosno pretvori u energiju). Tada šećer u krvi raste do vrednosti koje nisu normalne za organizam i dolazi do dijabetesa. Simptomi u ovakvim situacijama najčešće izostaju. Ipak, postoje neki simptomi koji mogu ukazivati na postojanje ove bolesti, a to su: konstantan osećaj žeđi, hroničan umor, često mokrenje ili upale mokraćnih kanala… Šećerna bolest najčešće se otkriva redovnom kontrolom šećera u krvi, a veoma je važno otkriti je što ranije.
Zbog čega je važno kontrolisati gestacijski dijabetes? Majkama koje imaju ovu bolest pankreas (organ koji luči insulin – hormon koji reguliše nivo šećera u krvi) mora da pojača svoj rad kako bi proizveo dovoljno insulina koji može da kontroliše nivo šećera u krvi. Iako insulin ne može da prođe kroz posteljicu do bebe, šećer koji se nalazi u krvi može. Tako se sav višak šećera u krvi prenosi na bebu koja automatski dobija visok šećer u krvi. Ovo lančanom reakcijom dovodi do situacije da bebin pankreas mora da proizvodi višak insulina kako bi se oslobodio viška šećera. Iz tog razloga beba dobija više energije nego što joj je zapravo potrebno, a ta se energija pretvara u mast. Ova situacija dalje dovodi do stanja koje se naziva makrozomija odnosno stanje „debelih beba“. Ovakve bebe mogu imati mnoge probleme, a kada se beba rodi i prestane da dobija višak šećera iz krvi može se desiti da njen nivo šećera naglo opadne što dalje dovodi do komplikacija i poteškoća u disanju. Takođe, jedan od simptoma može da bude i povećanje količine plodove vode, kad treba da se proveri da li je kod trudnice povišen šećer.
Testiranje na ovu bolest se može uraditi na dva načina. Pvi način za rano otkrivanje šećera je skrining test. Ovaj test se obično radi kod trudnica koje spadaju u rizičnu grupu – imaju genetsku predispoziciju za dobijanje dijabetesa ili imaju prekomernu telesnu masu. Ovaj se test najčešće radi pre 24 nedelje trudnoće tako što se krv izvadi jednom na početku testiranja i još jednom nakon 60 minuta. Ukoliko su vrednosti šećera iznad referentnih vrednosti, radi se test opterećenja glukozom. Test opterećenja glukozom je drugi način testiranja i to je test opterećenja odnosno test tolerancije / intolerancije na glukozu. Ovaj test traje tri sata i više puta vam vade krv (obično na sat vremena) gde se beleže vrednosti, a za vreme trajanja vam daju da pijete rastvor glukoze. Ovaj test daje saznanje o tome za koliko se tačno nivo šećera u krvi povećao, unosom određene količine glukoze.
Gestacijski dijabetes se leči u zavisnosti od visine vrednosti šećera u krvi i drugih parametera. Ishranaovde može imati glavnu ulogu i strogo pridržavanje na određen režim ishrane može da vam bude od velike pomoći. Pod ovakvom ishranom znači da ćete morati da ograničite unose šećera i ugljenih hidrata u organizam. U slučaju da su nalazi takvi da samo promena ishrane ne može da vam pomogne, uvodi se insulin. Insulin se prirodno proizvoi u našem telu, i bezbedan je i za bebu i za trudnicu, s tim da moramo tačno i ozbiljno da se pridržavate režima davanja (doza i vremenski razmaci) Pošto je ovo najčešće samo privremeno stanje pridržavajte se svega što vam lekar kaže kako bi ste se osećali bolje i na svet doneli zdravo dete.