- 07/03/2020
Nega kože u trudnoći
Koža je najveći organ ljudskog tela. Ona predstavlja omotač koji nas štiti od svih spoljašnjih uticaja i postoji više tipova kože kao i više boja kože koja zavisi od količine pigmenta. Koža kod prosečnog čoveka iznosi oko 1,7м2 i dosta se brzo regeneriše. Njene funkcije su višestruke – štiti telo od povreda, prima spoljašnje nadražaje preko čulnih organa, štiti od sunčevih zraka, održava temperature tela, učestvuje u razmeni materija, vrši izlučivanje putem žlezda koje se nalaze na koži…
Iako se naziva blagosloveno stanje, neke promene u trudnoći nisu baš najbolje što nam se dogodilo u životu. Zbog promene u kilaži i stomaka koji se višestruko poveća za devet meseci nastaje rastezanje kože što rezultira pojavom strija. Iako se stomak povećava postepeno i sve to traje duži vremenski period, promene koje nastaju teško se mogu u potpunosti otkloniti. Generalno je bitno voditi računa o ličnoj higijeni i nezi svoje kože, kose i noktiju, a u trudnoći se treba bazirati najviše na blage preparate biljnog porekla. Ukoliko ste koristili određene proizvode pa ostali u drugom stanju i sada više niste sigurni da li smete da ih koristite, bolje je da prestanete nego da to radite na svoju ruku. Proizvodi za kožu koje ste koristili mogu biti previše agresivni za stanje tela u kom se sada nalazite.
Promena hormonskog statusa ogdovorna je za sve što vam se tokom trudnoće dešava, s toga nije problem samo rastezanje kože već i zatezanje kože, perutanje, fleke, akne koje do sada niste imali, sporiji ili brži rast kose i malja po celom telu… Ukoliko ste imali suvu kožu ona će tokom drugog stanja biti još suvlja, ukoliko ste imali masnu kožu ona će biti još masnija. Genetika je ponekad uticala na stvari koje mi na dalje ne možemo da promenimo, ali možemo na vreme da se pripremimo i eventualno usporimo ili ublažimo. Strije će se u trudnoći pojaviti u većoj ili manjoj meri u zavisnosti od te iste genetike, tipa kože i nege koju posvetimo sebi u tom periodu. Same strije su promene na elastičnom tkivu koji se nalazi ispod površine kože. One su kao neki oblik ožiljka koji se javlja i mogu biti različitih boja. Neka deca zbog naglog rasta ili ukoliko se ugoje dobiju strije na rukama, butinama leđima… One mogu biti roze, ljubičaste, tamne da vuku na braon boju, ili pak svetle i jedva vidljive – sve zavisi od kože, njene elastičnosti i vaše starosti. Ne može se predvideti koja će žena dobiti, gde će dobiti i koliko strija, a u trudnoći se posebno mogu javiti skoro svuda: na stomaku, na grudima, na bokovima, na zadnjici… One se najčešće pojavljuju na mestima gde je nagomilana veća količina masnog tkiva. Pojava samih strija usko je povezana sa tim koliko naglo vam stomak naraste u trudnoći, odnosno ako dobijete puno na težini ili ako nosite veliku bebu pa vam i stomak bude velik. Tokom trudnoće če izgledati strašnije i veće nego što zaista jesu zato nemojte odmah da paničite. Postoje melemi, losioni i kreme koji su napravljeni specijalno za takve stvari, a najveća tajna je da se same pobrinete da vam tokom drugog stanja koža ostane sve vreme hidrirana i na taj način elastična. Mažite se barem dva puta dnevno i nežno utrljavajte kremu u kožu. Dobra su i ulja – maslinovo i bademovo, kao i kreme na bazi nevena, kamilice i aloje koje ne zatvaraju pore na koži. Ishrana vam takođe može biti sjajan saborac u borbi protiv strija, jer namirnice bogate vitaminima E i C pomažu da vam koža bude zdravija.
Iako nikada neće u potpunosti nestati, kada se porodite drastično će se smanjiti, a vremenom postati sve manje i manje vidljive. Bitno je da nastavite da tretirate kožu i strije i nakon porođaja. Ipak, na grudi jedan period nemojte nanositi nikakve kreme, a kasnije nastavite sa biljnim preparatima i proverenim sredstvima za negu, bez veštačkih supstanci. Vratite se fizičkim aktivnostima što pre možete, naravno umereno i onako kako odgovara vašem telu.