- 07/03/2020
Sunčanica
Sunčani i vedri dani su oni koje svi volimo i koji u nama bude radost i energiju za obavljanje svih obaveza koje imamo, ali i uživanje u danu. Kod dece je to posebna radost jer tada mogu dase igraju i uživaju napolju. Postepeno povećanje temperature uglavnom ne pravi velike probleme i neizaziva meteoropatske boljke, ali promena klime i stalno menjanje temperature, vlažnosti vazduha i pritiska ostavlja velike posledice kako na nas, tako i na decu.
Sunčanica je jedan od najčešćih poremećaja koji nam se događaju zbog spoljašnjih uticaja, odnosno prekomernom izlaganju suncu, a da toga zapravo nismo ni svesni. Sunčanice predstavlja pregrevanje tela i poremećaj u organizmu koji je praćen temperaturom, a zatim i mnogim drugim simptomima, u zavisnosti od toga koliko je boravak na suncu trajao. Dakle, što je duži boravak na suncu bio to je mogućnost za sunčanicom veća. Visoke temperature posebno utiču na bebe i malu decu koja nemaju dovoljno razvijen termoregulacioni sistem. Deca su najviše ugrožena jer ne shvataju opasnost ili jednostavno ne osećaju da im je previše toplo. Oni ne znaju kada su previše izloženi suncu, a sreća i igra, posebno na moru dovode do toga da zanemaruju to što im je toplo. Pre svega, decu treba zaštititi. Obavezna je nošenje kačketa, kape ili šeširića na glavi jer je nju najvažnije zaštititi. Nemojte kvasiti pa stavljati mokru kapu detetu na glavu jer će tako razlika u temperaturi biti prevelika. Boravak na suncu dozvoljen je pre podne do 10 sati i posle podne nakon 17 časova. Dajte detetu da pije dosta tečnosti, najbolje je da to bude voda i da se pije konstantno po malo, a ne da se popije sve odjednom. Sokove pokušajte da izegavate jer su oni puni šećera i ne gase žeđ, već traže još. Ukoliko ste na plaži nemojte detetu oblačiti majice, pogotovo ne mokre majice, već dozvolite koži da diše. Na ulici ili igralištu dete obucite lagano, da mu odeća ne stvara dodatno opterećenje i izaziva znojenje. Igrajte se u šarenoj hladovini, a kada je potrebno pronađite i debeli hlad pa dete pokušajte da zanimate igrama koje ne traže preteranu fizičku aktivnost jer ona u kombinaciji sa suncem najpre izaziva sunčanicu.
Pored svih mera predostrožnosti opet je moguće da se javi sunčanica. Simptomi su najčešće povišena telesna temperatura, glavobolja, malaksalost, umor, vrtoglavica, pospanost, a ponekad se javlja i povraćanje. Koža uglavnom bude suva, ponekad se javlja ubrzan puls ili nesvestica. Sunčanica može da se javi odmah, nakon boravka na suncu i da bude izraženih simptoma. Takva sunčanica po običaju prodrma telo i brzo i nestane. Zakasnela sunčanica javlja se par sati nakon boravka na suncu. Simptomi koje smo pomenuli manje su izraženi, ali duže traju. Zbog toga što se javila kasnije roditelji često umeju da zamene sunčanicu misleći da im je dete dobilo grip ili infekciju.
Iako je pored sve preventive vaše dete ipak dobilo sunčanicu možete mu pomoći tako pro ćete mu stavljati hladne obloge na potiljak, na prepone i ispod pazuha. Stalno pratiti telesnu temperaturu i snižavati je lekovima i oblogama. Davati napitke kako ne bi došlo do dehidracije organizma, najbolje po par gutljaja i na svakih desetak minuta. Ukoliko je detetu potrebno dajte mu rastvor sa elektrolitima zbog dehidracije. Ukoliko se javi izuzetno jaka glavobolja ili pojava nesvestice kao i bilo kojih drugih simptoma za koje smatrate da nisu u redu, kao što je pokušaj da snizite telesnu temperaturu, a ne uspevate, obavezno se javite lekaru da pogleda vaše dete.
Sledeći dan, ukoliko je sunčanica prošla tokom noći, ne izlažite svoje dete ni suncu ni bilo kakvim naporima. Taj dan je rezervisan za odmaranje i igre koje nisu fizički naporne. Sladoled može da dođe u obzir. ???? Iako se sunčanica najviše vezuje za plažu i more, ona može da se dogodi i tokom boravka u kolima ili na igralištu ispred zgrade. Gledajte vaše dete i znajte, ukoliko vama nije toplo ne znači da se tako isto oseća i vaše dete.