- 07/03/2020
Kozmetika za bebe
Kažu da je čistoća pola zdravlja. Higijena kao nauka o zdravlju nam govori koje su to sve radnje potrebne za očuvanje i održavanje čistoće tela radi boljeg sveukupnog zdravstvenog stanja tela, kose i kože. U današnje vreme postoji izuzetno veliki izbor kozmetike kako za nas, tako i posebne kozmetike za mame, za trudnice, za osobe sa osetljivom ili masnom kožom… Znate da vrlo često u moru najrazličitijih kozmetičkih preparata ne možete da donesete odluku i napravite dobar izbor, a čak i kad to uradite, upotebom shvatite da vam preparati ne odgovaraju u potpunosti. Kozmetika za bebe je nešto drugačija i svi preparati potrebni za higijenu i negu deteta prave se po strogo određenim pravilima. Dečija kozmetika je posebno ispitana, napravljena da ne izaziva alergije i predviđena je za negu kože beba koja je osetljiva i podložna infekcijama. Kod tek rođenih beba koža je još uvek izuzetno tanka, a količina vode povećana i nisu se još uvek razvile lojne i znojne žlezde. Zbog toga nisu preporučljivi sapuni koji koriste odrasle osobe. Da bi ste izabrali odgovarajuću kozmetiku trebada obratite pažnju na sastav i način proizvodnje, odnosno, najbolje je izabrati kozmetiku koja je na bazi biljaka i antialergijskih supstanci.
Bebe, zbog tako nežne i osetljive kože koja se brzo suši imaju sklonost ka iritaciji, osipu, ekcemima, crvenilu, ojedima… Čudni osipi i cvrenilo na koži su najčešće normalna pojava na koži tek rođenog deteta i trebalo bi sponatano da nestanu nakon nekog vremena. Ali, da ne bi dolazilo do neželjnih infekcija zbog još ne razvijenih epitela na koži deteta, važno je upotrebljavati blagu kozmetiku, pogotovo u prvim mesecima života. Tek rođenu bebu ne treba kupati svaki dan. Preporučuje se brisanje peškiirićem i običnom vodom sve dok ne otpadne pupčana vrpca. Vrlo je važno često ispirati peškir toplom vodom da bi se skinule bakterije i prljavština, a peškir ostao topao. Sve pregibe dobro obrišite kako bi uklonili znoj i prljavštinu ali i osušite da ne bi došlo do iritacije. Posebno je važno da očistite okice, nos i uši. Kada budete brisali oči, brišite ih od nosića prema slepoočnici i svako oko posebnom vatom da se bakterije, ukoliko ih ima, ne bi razmnožavale. Nosić prvo natopite sa malo fiziološkog rastvora da bi vam bilo lakše i da ne biste povredili bebu. Ušne školjke obrišite i ne zaboravite predeo iza uha, ali unutrašnjost nemojte dirati.
Bitno je da održavate higijenu i svakodnevnu negu jer ona doprinosi kako telesnom, tako i psihičkom zdravlju. Najbolje je postepeno uvoditi sve kozmetičke proizvode i prvenstveno ih testirati na određenom delu tela. Ukoliko ne dođe do nikakve reakcije, preparat je bezbedan za korišćenje. Prvo koristite kozmetiku sa neutralnom pH vrednošću i kreme sa nežnim supstancama zbog bebine suve kože. Dakle, kozmetika za bebe treba da bude baš kao i ona sama. Nežna, senzitivna, blaga, umerena. Da ne bude teška, parfimisana i masna. Videćete po ponašanju svoje bebe šta joj prija i time se vodite. Ako joj odgovara voda i u tome uživa, kupajte je češće. Ako vidite da joj smeta, postepeno je navikavajte.
Koristite vlažne maramice, koje su, iako u poslednje vreme ozloglašene za određene dermatitise, prvobitno i napravljene baš kao bebi maramice. Za njih važi isto pravilo- ako su napravljene od proverenih i kvalitetnih sastojaka nemate zašto da brinete. Lako se koriste, mogu svuda da se nose i prilagoljive su dečijem telu.
Vodite računa i o sebi. Vaša higijena i čistoća su vrlo važni za bebino zdravlje. Uvek operite ruke pre nego što dirate bebu, a pogotovo pre menjanja pelena, hranjenja ili kupanja. I vi možete u ovom periodu koristiti sapune namenjene za decu i osećati se baršunasto. Verujemo da ćete svojom ljubavlju pokloniti detetu sve ono što mu treba i osetiti bezbrižne dane. Neka baš to najmlađe bude i najslađe.