- 07/03/2020
Rani razvoj deteta
Od trenutka rođenja vašeg deteta počinje njegov razvoj i to brzinom koja će se odvijati samo u ovoj dobi. Prvih hiljadu dana od izuzetnog su značaja za rast i razvoj deteta i svaki trenutak je važan. U ovim godinama mladog života neuroni u mozgu deteta formiraju i do hiljadu novih veza u sekundi brzinom koja se više nikad neće ponoviti. Te veze koje stvaraju neuroni su osnov za budući razvoj deteta. Ako taj osnov nije učvršćen zaista onako kako treba, razvoj deteta može biti narušen.
U najranijem detinjstvu stvara se idealna prilika za formiranje mozga dece. Možda biste pomislili da tek rođena beba po ceo dan „samo“ spava, ali moždani razvoje je, zapravo, najintenzivniji u prvim mesecima života i zavisi od nadražaja i stimulisanja detetove okoline kao i od iskustva kojima je dete izloženo. U ovim mesecima morate biti veoma pažljivi i nežni jer je ovo period velikih mogućnosti, a isto tako i ranjivosti bebe.
Rano detinjstvo je vreme izuzetnog razvoja deteta. Istraživanja su pokazala da je razvoj u prvim godinama od neverovatnog značaja za postignuća tokom celog života. U ovom periodu deca se razvijaju na svim pogledima – fizički, psihički, socijalno, kognitivno i emocionalno. Uvek je korisno proučiti kakve se sve promene događaju, da bi kao roditelj savršeno mogli da razumete svoje dete, a samim tim i koliku ulogu vi igrate u tim trenucima. Postoje različite ključne tačke u razvoju svakog pojedinca, a one se izražavaju kao sposobnost uma da reši ili odgovori na različite zadatke sa kojima se svakodnevno susreće.
Sve ono što se dešava u detetovom umu savršeno funkcioniše i ide svojim tokom. Kao što je mozak izgrađen na hijerarhijskom principu – prvo se usavršavaju lakše funkcije i radnje, a kasnije se na njih nadovezuju različite složene moždane funkcije, na taj se način odvija i motorički razvoj. Iskustvo i stimulacija od izuzetnog su značaja za psihomotorni razvoj deteta. Od trenutka kada se dete rodilo pa tokom njegovog odrastanja morate pratiti i pružati mu ono što ga zadovoljava i na šta njegova čula reaguju. Sva iskustva sa kojima se dete susreće, sve prizore koje dete vidi, sve ono što čuje, sve ono što ga okružuje za njega su iz dana u dan inovacija. Prilagodite to njegovom uzrastu, na početku će to biti samo slika ili ton, a sa razvitkom i govor, ponavljanje stvari, opipavanje, igranje, rešavanje problema i učestvovanje u različitim fizičkim aktivnostima.
Na roditeljima i svim odraslima koje okružuje dete je odgovornost da prate promene kod deteta i reaguju stimulansima kako bi se razvijalo na najbolji mogući način. Tada se prave osnove za detetov dalji razvoj, učenje, ponašanje i zdravlje.
Da bi se dete podsticajno razvijalo sve svoje potencijale potrebno mu je dati mogućnost da istražuje i uči. Kada primetite da se vaše dete zainteresovalo za određene stvari, ne bi bilo loše da mu sa zadovoljstvom i radoznalošću pričate o tome ili pokazujete različite predmete. To će kod njih probuditi još veću želju za znanjem. Pokušajte da ga ohrabrite i podstaknete razvijanje različitog mišljenja kroz igru i stimulisanje čula. Istraživanje okoline, predmeta, svih novih ukusa i mirisa otvaraće mu svakog dana nove mogućnosti.
Vaše dete je je čovek u malom, osoba koja se formira. Sve ono što mu vi govorite, pokazujete i dajete pušta korenje u njegovom mladom životu. Treba da mu pružite kvalitetnu ishranu, topli dom, ljubav, nežnost i razumevanje, puno strpljenja, čak mnogo više nego što možete da zamislite. I ne zaboravite, svako dete, kao i vi sami, je jedinka za sebe. U rastu i razvoju postoje individualne razlike. Ukoliko ipak imate bilo kakvu sumnju obratite se svom pedijatru. Najbolji rezultati postižu se kroz ranu detekciju i pravovremenu intervenciju