- 07/03/2020
Ragade i mastitis
Žensko telo se u periodu trudnoće priprema na sve ono što ga očekuje kako bi na svet donelo bebu i na sve ono što je potrebno da bi brinula o bebi. Dojke žene se pod uticajem hormona pred kraj trudnoće pune mlekom, odnosno kreću da luče mleko i pripremaju se za dolazak bebe.
Žene koje nisu nikada dojile i ne znaju šta se sve tu zapravo dešava misle da je to jedna laka i prirodna stvar. Međutim, postoji niz različitih problema sa kojima žena može da se susretne. Pored toga, psihičko stanje žene posle porođaja može negativno da utiče na sam tok i odnos prema dojenju. Postporođajna depresija može da izazove neprihvatanje bebe, a samim tim i otežan tok dojenja, a kako znamo najbolja hrana za tek rođenu bebu jeste majčino mleko Mastitis i ragade i bol koja se javlja dok dete konačno ne počne da sisa kako treba, su razlog što mnoge majke odustaju od dojenja.
Postoje načini po kojima se možete pripremiti na to da ćete sutra dojiti, kako fizički tako i psihički. Važno je da se informišete o dojenju, o pravilnim položajima bebe na dojci, pravilnom hvatu bradavice, kao i da pročitate o mitovima o dojenju koji i dalje cirkulišu u razgovorima, i mogu da deluju veoma defetistički na novu mamu.
Ragade i mastitis su upravo dva bolna momenta koja se mogu desiti prilikom dojenja.
Ragade predstavljaju bolne, ispucale bradavice na kojima se nalaze pukotine i naprsline. Te sitne rane mogu biti praćene i kapljicama krvi, a nakon toga se mogu javiti i kraste. Žene koje su se susrele sa ovim problemom kažu da je dosta bolno, ali biti uporan je ključ rešavanja problema. Ovo se najviše dešava zbog nepravilnog položaja bebe na dojci i lošeg hvatanja bradavice. Neefikasni i predugi podoji, kada beba ne sisa aktivno, već koristi dojku kao cuclu, doprinose razvoju ragada takođe. Obratite pažnju i na soor- mlečac (kandida ), pošto ona može da izazove bolne podoje (osećaj peckanja) Ragade se prvenstveno leče ispravnim položajem bebe na dojci- ako dojenje boli, beba nije dobro nameštena. Takođe je potrebno da se bradavice suše na vazduhu, bez nošenja brushaltera. Za ovo bolno vreme potrebno je dojke prati mlakom vodom i nikako ih ne stiskati, već nežno obrisati pamučnim pelenom koja je oprana na 90 stepeni. Ne smete dopustiti prepunjavanje dojki i izbegavanje njihovog pražnjenja zato što su bolne. Kažu da je beba najbolja pumpica, ali pumpice za izmlazavanje ili ručno izmlazavanje su vam takođe opcije. Važno je pratiti stanje i ukoliko smatrate da se pogoršava, obavezno otići kod lekara da ne bi prešlo u bakterijsku upalu.
Naša preporuka je Multi-Mam paleta
Multi-Mam Lanolin- Nega bradavica za Štiti bradavice pre i tokom dojenja. Sprečava pucanje i održava kožu mekanom, gipkom i zdravom
Zamenjuje i dopunjuje prirodnu masnoću kože koja se uklanja pri dojenju.
Multi-Mam Balm- Biljna nega bradavica za dojilje. Štiti bradavice pre i tokom dojenja. Sprečava pucanje i održava kožu mekanom, gipkom i zdravom. Alternativa lanolinu zasnovana na biljnoj bazi. Jednostavan za nanošenje. Oba ova proizvoda se koriste i u prevenciji, i terapiji ragada.
Multi-Mam Komprese- Intenzivna nega bradavica kod dojilja. Koriste se u terapijji ragada i prevenciji mastitisa. Imaju direktno umirujuće dejstvo na bolne bradavice. Sprečavaju infekciju (mastitis). Podržavaju prirodni proces zarastanja rana. Gel je prirodan, siguran i bez ikakvih negativnih posledica ukoliko se proguta
Mastitis je upala dojki. Ona ne mora da se desi isključivo zbog ragada već se dešava zbog toga što inflamacije mlečni kanali. Upala mlečnih kanala dešava se iz razloga što se mleko zadržava u grudima ili zbog toga što je bakterija ušla u kanal. Bakterije koje se nalaze na telu, bradavici ili u ustima deteta su normalne bakterije, ali njima nije mesto unutar dojke. Najveći problem je to što majkama na početku dojenja mleko puno nailazi, a dete sisa jako malo. Iz tih razloga trebalo bi se izmuzavati i na taj način čistiti mlečne kanale kako ne bi došlo do upale. Mleko koje ste izmuzli možete da zamrznete i da čuvate za period kad fizički niste dostupni bebi, ili za pripremu prvih kašica.
Mastitis se prepoznaje vrlo lako. Praćen je crvenilom, veoma osetljivim i bolnim dojkama koje je u vidu peckanja jer je tu žarište. Budu veoma tople, a često se javlja i temperatura. Bole na dodir, bole kad se doji dete. Postaju otekle i tvrde, a nije isključeno i to da možete napipati upaljen čvor ili kanal, kao i upaljenu celu dojku. Malaksalost i razdražljivost žene se javlja i do nekoliko sati pre nego što primetite da vam je problem sa dojkom. Ključna stvar kod lečenja mastitisa je da mleko mora da izađe napolje, iako je „razbijanje zastoja“bolno- beba može da siki, možete da ga ispumpate pumpicom, ili ručno. Pre masaže, pumpanja ili sisanja, pomaže da se greje bolna dojka (tuš, oblog), pošto se tako kanalići opuštaju i mleko lakše izlazi napolje. Ako ne možete sami da razbijete zastoj, pozovite patronažnu sestru ili sertifikovanu savetnicu za dojenje da vam pomogne.
Lečenje mastitisa vodiće vaš lekar. Važno je na vreme obratiti se lekaru kako bi vam dao lekove, antibiotike i sprečio dalju agoniju i komplikacije. Treba se i dalje izmuzavati jer je to način da razbijete upalu i dozvolite mleku kretanje iz dojke. Može se dojiti i pod temperaturom, ali to će vam najbolje reći doktor u zavisnosti od vašeg stanja. Sa početkom terapije simptomi bi trebalo brzo da se povuku, ali kao i kod svih antibiotika terapija treba da se sprovede do kraja. Od lekova protiv bolova i za sniženje temperature, mogu da se koriste ibuprofen i paracetamol. Pored svega ovoga postoje i saveti koji se kreću kroz narod, a to je masaža dojki kako bi se potpomoglo izlučivanje mleka i stavljanje kupusa kao oblog. Žene koje su pokušale kažu da kupus „radi posao“. Još jedna vrlo važna stvar koja treba da se napomene je da mleko koje dete sisa tokom ove upale nije štetno i ne treba se bojati.
Bez obzira na sve sa čime se možete susresti dok ste majka postoje stvari koje treba da shvatite da su važne. Nemojte da odustajete, pružite puno ljubavi i budite psihički jake. Brinite o sebi i već pri nastanku prvih sumnjivih naznaka načinite i prve preventivne korake. Okružite se ljudima koji vas vole i koji će vam u ovakvim trenucima bezuslovno pomoći, a informisanost o činjenicama može samo da vam otvori oči.