- 07/03/2020
Razvoj fine motorike
Centar za prste nalazi se u kori velikog mozga, pored centra za govor, oči i stopala. Zato je važno razvijati finu motoriku, kako bi se stvorile sinapse između centara. U suprotnom može doći do raznih kognitivnih poremećaja ( disleksija, disgrafija, poremećaji učenja, što kasnije može da se manifestuje problemima u školi) .
Zašto je sve važna fina motorika?
Fina motorika ruku, šake i prstiju, je veoma važna za razvoj psihosocijalnog života deteta. Ona podstiče misaone procese, učestvuje u ispoljavanju kreativnosti, a povrh svega uklapa svoje aktivnosti sa govorom, osećanjima i čulima.
Razvijena fina motorika pomoći će deci da što pre postanu samostalna, da se sami obuku, da se samostalno hrane, vezuju pertle.
Takođe dete koje ima dobro razvijenu finu motoriku, biće sposobno da izvrši praktične aktivnosti koje se odnose na brigu za samoga sebe: pravilno jesti kašikom, viljuškom, kasnije i nožem, počistiti prosutu hranu, otvoriti/zatvoriti bočicu sa vodom, otkopčati/zakopčati jaknu, zavezati cipele, očešljati se, ….. Kasnije kada se bude pripremalo za školu, lakše će usvojiti pravilno držanje olovke, gumice, rezanje olovaka, slikanje četkicom, sečenje makazama,…. Takvo dete se oseća sigurnije i ima više samopouzdanja.
Detetu, kojem se u ranom uzrastu nude vežbe za razvoj fine motorike takođe će doživljavati svet oko sebe čulom dodira. Pa će tako vlastitim iskustvom naučiti šta je teško, lako, malo, veliko, glatko, hrapavo, hladno, toplo,… Biće veće njegovo životno iskustvo, a samim tim i bogatiji rečnik kojim će se dete izražavati.
KOJE SU TO IGRE KOJE ĆE POMOĆI RAZVOJU DETETA
Da li su to skupe igračke? Ne. U svom domu okruženi smo raznim materijalima koji pozitivno utiču na razvoj fine motorike deteta. Naš dom, je kao „zlatna škrinja“ blaga koja samo čeka da je otvorimo i ponudimo deci. To mogu biti (štipaljke, prazne plastične ambalaže, papir, selotejp traka,….). Sve ove predmete možemo detetu ponuditi kao mogućnost za razvijanje fine motorike.
Na programu Razvijalica koji ima dva časa nedeljno, jedan čas je posvećen razvoju fine motorike. Učestvujete i Vi kao roditelji u igri, dobijajući nove ideje za igru kada dođete kući a da to ne podrazumeva nužno skupe igračke. Časovi se održavaju ponedeljkom i sredom u 18h.
PREDLOZI ZA IGRU
1.PAPIR
Papir u zavisnosti od uzrasta može da se koristi na različite načine. Igra koja je njima interesantna a utiče na razvoj prstića je cepkanje. Pogotovo ako je u pitanju papirna maramica ili ubrusi. Kada iscepkaju, pustite ih da skupljaju sitne papiriće što je odlično za razvoj pincentnog hvata.
Lepljenje selotejpa na papir je takođe jedna od interesantnih aktivnosti. Lepljenje sličica.
U kasnijem uzrastu to može biti savijanje papira, pravljenje različitih oblika od papira, listanje knjiga.
Seckanje bezbednim dečijim makazama za papir, kolaž papir. Pripremite šarene papiriće na kojima ste iscrtali krive linije. Dajte detetu makaze da seče po liniji.
2. Nizanje
Možete uzeti pertle ili slamčice u boji i nizati makarone. Ili nešto drugo što imate u kuću, bitno je da dete provlači. Od testenine može da se napravi i nakit.
3. Ubacivanje predmeta u mali otvor
Možete uzeti kartonske kutija od jaja, probušiti ih čačkalicom i ubacivati čačkalice kroz napravljene rupe. Mogu da se ubacuju novčići u kasicu.
Slično ubacivanje možete raditi i samo tako što ćete izbušiti rupice na plastičnom poklopcu ili na kartonskoj kutiji.
4. Brašno
Odličan materijal za razvoj fine motorike je i brašno. Postavite detetu brašno u neku veću činiju i dajte mu kašiku, i posudu u koju može da presipa. Spremite se za malo nereda i zabavu.
Takodje brašno može da se iskoristi i da se mesi testo.
5. Različite igre sa plastelinom
6. Zatvaranje i otvaranje poklopaca
Možete uzeti različite plastične flaše, tegle sa poklopcem.
7.Slikanje prstima
Možete da prostrete stari stoljnjak, dajte im tempere ili boje koje mogu da se peru i blok broj 5. Nadgledajte ih.
8. Igre sa štipaljkama. Hvatanje predmeta štipaljkama.
VAŽNO:
1. Insistirajte da Vaše dete sve predmete uhvati palcem i kažiprstom.
2. Sve što mu ponudite kao mogućnost vežbe, prilagodite njegovim potrebama i uzrastu
(previše zahtevne igre, mogu da deluju demorališuće na dete).
3.Učestvujte zajedno u igri i pokažite mu na koji se nešto radi.
4. Motivišite ga i ohrabrite da izvrši zadatak