- 13/05/2020
Dijastaza stomačnih mišića tokom i nakon trudnoće
Stomak je taj koji tokom trudnoće trpi najviše. Ne širi se samo ono što vidimo golim okom, već mnogo više. Koža koja se tokom trudnoće rastegne do neverovatnih razmera krije ispod rastezanje svih stomačnih mišića i tetiva. Sama reč dijastaza označava razilaženje, rastajanje, razdvajanje i postoji mogućnost ove pojave na stomaku tokom i nakon porođaja.
Dakle, kada tokom trudnoće prednji stomačni zid više ne može da podnese rastezanje koje se dešava zbog uvećavanja ploda, dolazi do razdvajanja ravnog trbušnog mišića na njegovom najmekšem delu. Ovi mišići su svima znani kao trbušnjaci i oni su zaduženi za pružanje potpore svih organa u trbušnoj duplji.
Dijastaza se javlja u oko 30% trudnoća i češća je kod drugorotkinja kao i kod blizanačke trudnoće. Razloga za njeno nastajanje ima više, ali kod svih je povezana sa preteranim i dugotrajnim natezanjem trbušnih mišića koji se zbog tog pritiska na kraju razdvoje. Mogu nastati i zbog previše vežbanja i forsiranja trbušnjaka kao i zbog preteškog, nepravilno nošenog tereta.
Odgovor na pitanje da li imate dijastazu možete da donesete sami. Postoji postupak koj možete uraditi kod kuće i na taj način videti kakvo je vaše stanje. Postupak je sledeći:
Lezite na krevet ili pod na leđa. Savijenih kolena i celim stopalima na površini. Tokom prvog položaja držite ruke pored tela, a zatim podignite malo glavu napred i prstima koji stoje jedan do drugog opipajte predeo stomaka oko pupka. Pokušajte da napipate ivice mišića iznad i ispod pupka. Tokom ovog položaja naprežu se stomačni mišići i moći ćete da osetite da li postoji udubljenje ili ne. Ako je razmak trbušnih mišića oko 2 cm, odnosno oko dva prsta znači da dijastaza postoji. Svaki veći razmak od tog smatra se još ozbiljnijim stanjem. Obavezno proverite ispod, u predelu i iznad pupka jer dijastaza može da se nalazi na različitim mestima dužinom cele linije stomaka. Takođe, može biti različite širine i dubine. Izgled dijastaze najčešće se opisuje kao kupasta pojava koja se na stomaku javlja prilikom dizanja iz ležećeg u sedeći položaj.
Ukoliko ste navedenim postupkom utvrdili da imate dijastazu treba da pristupite lečenju. Ponekada se mišići i tetive sami tokom vremena vrate u normalu, onda kada se i naš organizam, odnosno hormoni vrate u svoj balans – u ono stanje koje je bilo pre trudnoće. Ukoliko vaše stanje nije zabrinjavajuće, odnosno imate takozvanu fiziološku dijastazu (razmak manji od 2,5 cm) treba da pristupite vežbanju. Vežbanje ne podrazumeva trbušnjake, tako da ovo nikako ne sprovodite na svoju ruku. Sprovodi se poseban program vežbi koji će za rezultat dati ponovno spajanje trbušnih mišića i treba da se sprovodi pod stručnim nadzorom. Fizioterapeut treba da obavi pregled i na osnovu njega donese odluku koje ćete vežbe raditi i kog opterećenja, što je od velike važnosti kako ne bi došlo do još neke povrede. Ozbiljnija stanja dijastaze leče se operacijom.
Sve žene koje imaju dijastazu treba da miruju i da se što manje naprežu. Ovo odmah dovodi do pitanja da li smeju da nose i dižu svoju bebu? Odgovor je potvrdan, ali samo ako to radite na pravilan način. Dakle, prava kičma, malo uvučen lumbalni deo, težina prebačena na noge, a ne na stomak. Rasporedite težinu deteta na ruke i noge i na taj način podižite i spuštajte svoje dete. Dok traje oporavak pridržavajte se svih saveta svog lekara kako ne bi ste pogoršali stanje.