- 18/05/2020
Oprema za blizance
Zahvaljujemo se na pomoći Facebook grupi Mame & tate blizanaca, trojki i četvorki.
Saznali ste da ste trudni, i onda ste saznali da ste trudni sa blizancima. Pored svih fizičkih i psihičkih izazova blizanačke trudnoće, kako se vreme porođaja bliži, i vreme “gnežđenja” kreće, tako i problem nabavke opreme za bebe, šta, koliko i gde kupiti, postaje sve prisutniji. Kupovina opreme za bebu predstavlja zadovoljstvo, onaj trenutak kad prvi put uzimaš nešto maleno i preslatko dok se trudiš da zamisliš svoju bebicu u tome, ali pored emotivnog ispunjenja, ta kupovina predstavlja i ozbiljan finansijski izdatak.
Opremu za blizance je dobro nabaviti do tridesete nedelje, ili makar napraviti neki spisak – podsetnik gde i šta kupiti potrebno, pošto kako trudnoća bude odmicala, biće vam sve teže da boravite u prodavnicama.
Za pomoć i savet smo zamolili iskusne mame blizanaca i trojki, tako da u vam u ovom tekstu nudimo par trikova kako da što pripremljeniji i sa što manje bespotrebnih troškova otvorite novo poglavlje i započnete šoping za blizance.
Cena vs kvalitet
Večito pitanje i stalna borba. Bebama želimo da pružimo najbolje što možemo da priuštimo, i više od toga, ali kad uzimamo stvari za dve ili tri bebe odjednom, do kompromisa uglavnom mora da dođe. Savet je, ako se kupuje nešto što planirate duže da koristite, da se rukovodite kvalitetom, pošto će biti isplativije na duže staze. Kako bi mogli da napravite uštedu, pratite sniženja vezana za robnu marku ili prodavnicu, upoznajte se sa loyalty programima, ili ako postoje sniženja za trudnice, penzionere ili posebne pogodnosti za neke od kategorija kupaca- iskoristite ih. Neke stvari ne morate odmah da kupite duple, za novorođene blizance se i preporučuje da u prvom periodu spavaju zajedno, tako da ne morate odmah da uzimate dva krevetića. Postoje i opcija da kupite polovne, kvalitetne i očuvane stvari, preko Interneta, ili preko prodajnih roditeljskih grupa na društvenim mrežama. Mama Katarina nam savetuje sledeće “u zavisnosti od toga šta je u pitanju, ako je nešto što ćemo koristiti više od par puta svakako je kvalitet presudan. Sada postoji gomila loyalty programa putem kojih se stvari mogu povoljnije nabaviti. Moji trikovi su poslati bake uz penzioni ček da se pazari (najčešće AD mleko gde presuđuje kvalitet) iskoristiti akcije 3 za 2 i planirati nabavku unapred, pratiti kataloge i akcije. Stav mame Tanje je da se definitivno rukovodi kvalitetom. Bolje polovno, a kvalitetnije, nego novo, a lošijeg kvaliteta.
Polovna vs nova oprema za blizance
Kod ovoga se mame blizanaca i trojki sa decom koja više nisu bebe, maltene jednoglasno slažu – mogućnost kupovine polovnih, kvalitetnih i očuvanih stvari je ono što nikako ne treba da zanemarite. Prva odeća se brzo preraste, nunalice, ljulje, prve nosiljke, jaje, sve je to u suštini jedva korišteno pošto se koristi svega nekoliko meseci. Kupovati svu tu opremu, duplo, i novo, predstavlja ozbiljan finansijski izdatak. Međutim, kod polovne opreme, bilo kupljene, ili pozajmljene, sve se slažu da treba da znate od koga kupujete, odnosno da je pouzdan prodavac u pitanju. Ono što treba da imate na umu, jeste da nabavljate za dvoje, da deca brzo prerastu, a da pored finansija, sva ta oprema troši i prostor. Za nekoliko meseci, i vi ćete biti mama koja će sve te stvari koje ste uzeli u startu, verovatno da proda ili prosledi dalje kad vam ne budu više bile potrebne.
Anita preporučuje polovnu opremu, jer deca vrlo brzo prerastu, davanje mnogo novca za kratko vreme nije rešenje. Sve od opreme i garderobe nabaviti polovno. Aleksandra se slaže sa njom „Kolica Peg Perego vozić smo kupili polovna u savršenom stanju, krevetiće takođe, ali smo dušeke uzeli nove. Garderobicu smo kupili novu prosto, jer nismo imali od koga da nasledimo, a da jesmo ne bih imala problem ni sa tim, jer realno bebe ne mogu da ‘iznose’ stvarčice, hranilice smo dobili od rođaka, a nama je značila i ‘ogradica’“. Martinin stav oko polovne opreme je „Da za ono što nema neki „rok trajanja- krevet , to može polovno, ali mislim da bi dušek trebalo da bude nov. U principu sam za kupovinu polovnog (osim dušeka), jedino bi za autošedista trebalo biti oprezan.“ U stvari Tanjin zaključak nam i sumira ovo pitanje „Polovna oprema za bebe “daaa” ,samo je pitanje od koga i šta kupujete i da to što je polovno bude u dobrom stanju, jer džabe ušteda para, ako se to nešto raspadne brzo, pa morate kupovati ponovo. Da mi je ova pamet sada definitivno bih masu stvari kupila polovnu. Ja sam kupovala sve novo, jer nije imao ko da me nauči. Tašana je mama trojki, i savetuje sledeće: „Sve stvari koje kratko deca koriste nemojte kupovati, ako baš ne morate. Ja sam uvek za to da se pozajmi ili kupi polovno, jer se stvarno mogu naći sjajne polovne stvari. Sjajna stvar koju smo takođe dobili kao poklon za rođenje beba je veliki pult za presvlačenje beba u vidu komode, na kom sam mogla istovremeno dve bebe da povijem i presvučem, a posle kad nam povijalište više nije bilo potrebno, ostala nam je komoda za dečiju sobu.“ Olja, mama duplih blizanaca, nam daje savet oko auto sedišta „prvo sedište- jaje smo dobili na poklon (ali ta smo mogli i polovna da kupimo s obzirom na to da se kratko koriste). Kad smo ih prerasli, uzeli smo nova sedišta do 36kg (koja se rasklapaju se skroz do bustera) tako da smo mirni na duže vreme.“
Šta vam se pokazalo kao nepotrebno od artikala za blizance koje ste kupili, a šta vam je preporuka da “mora da se ima”
Kad je prva kupovina za bebe u pitanju, emocije su ono što nas prevashodno vodi. U moru spiskova u specijalizovanim radnjama, preporuka od rodbine, komšija, šarenih reklama, uvek se provuče nešto što je potpuno bespotrebno ili pogrešno. Za Julijanu je to bio trermometar za vodu za kupanje, koji nikad nisu koristili. Tamara je kupila aspirator za slinčiće na baterije, koji nije bio ni dovoljno jak, ni efikasan (Nosko je spas). Komplikovane ogradice za krevetić, pozicioneri, komode za presvlačenje sa ugrađenom kadicom, muzičko svetleće lampe, kompleti za održavanje pupka, su neke od stvari koje se nalaze na spisku nepotrebnih kupovina. Grejači flašica su se kod nekih pokazali korisnima, a kod nekih ne, za početak vam je bolje prvo da koristite termos, pa da vidite posle da li vam je grejač neophodan.
Što se tiče onoga što najviše pomaže, tu se na prestolu nalazi mašina za sušenje veša, koja će naporno da radi od samog dolaska beba. Termos, blender (obični ili ručni), aspirator za slinčiće, inhalatori, kao i standardna oprema – ležaljkice za bebe, hranilice, ogradica, auto sedišta, jastuk za dojenje, kvalitetna pumpica za izmlazavanje, predstavljaju osnovne stavke na spisku potrebnih stvari. Julijana nam daje praktičan savet oko sterilizacije flašica i duda, kad ste van kuće -kesa za sterilizaciju, koja može da se nađe u bolje snabdevenim drogerijama. Ako planirate da nosite svoje bebe, u nekoj od kengur nosiljki, ili u marami, obratite pažnju da su ergonomske i anatomski ispravne, kod kengur nosiljki je posebno važno da između nogu bude široka baza i da dete bude u anatomski ispravnom položaju.
Šta nam je potrebno duplo, a šta može da se kupi samo jedno
Prema Jeleninom mišljenjumali su duplo „opremu“ za hranjenje, od starta su bili u dva kreveca, dva autosedišta, dok sve ono što je potrebno za higijenu beba, kao i bebi apoteka može po jedno. Takođe, ležaljkice za bebe u prvom periodu su odlična pomoć mami. Katarina je kupila dva sedišta, peškira, ćebe, dude, flašice. Njen savet „Kupujte unisex bodiće i trenerke, često se blizanci razdvoje, jedno nosi broj veće ili manje, pa može nositi sekino ili batino.“
Koje preporuke su za kupovinu kolica za blizance?
Kod kupovine blizanačkih kolica, prvo morate da se rukovodite vašim uslovima života, odnosno, da li imate auto, koliki je gepek, da li živite u kući ili stanu, imate li lift u zgradi i koje je širine, kakve su ulice i trotoari u vašoj okolini, da li živite u gradu, ili treba da prelazite različite terene. U zavisnosti od toga, možete da se odlučite za vozić – gde su bebe jedna iza druge, ili za klasična dupla kolica. Takođe postoji opcija da se dvoje običnih kolica povežu spojnicama. Pravilo sa točkovima na kolicima je sledeće, što su točkovi veći – kolica su lakša za guranje, a teža za spakovati u gepek. Tanjina preporuka je sledeća: „lepo uzmete i sa sobom povedete u kupovinu neko veće dete, to jest dva deteta od po god/godinu ipo dana i probate kolica. Sva su fina i dobra kada su deca mala, ali to ne ide tako kada malo dobiju na težini. Bitno je da kolica imaju nulti položaj, značiće vam da imaju korpe za odlaganje stvari, zgodno je da su tende za zaštitu od sunca na kolicima velike i duboke, i da mogu dovoljno da se spuste. Kišobran kolica su zgodna kad su bebe male, ali kad porastu, lakše je da su kolica sa većim točkovima, a da se kišobran kolica koriste na putovanju ili kraćim (ravnim) relacijama. Jelena možda i najbolje sumira savete o kolicima- Model kolica ovisi o uslovima života. Kul su peg perego vozić, ali ne ako živite na trećem spratu u zgradi bez lifta. Rukovodila sam se prilikom izbora pre svega težinom i upravljivošću.“
Kupovali novo ili polovno, uživajte u spremanju za najbitniji “first date” koji ćete iskusiti. I sama pomisao kako će majušni prstići vaših bebica da se mrdaju u tim mekanim čarapicama, i kako će da budu apsolutno preslatki sa naherenim kapicama na glavi, navešće vas da pomazite sve te pufnaste stvarčice, a miris koji ostane u njima, sveže opranima i poslaganima, će vas svaki naredni put kad ga osetite, iznova raznežiti zauvek.