- 18/05/2020
Prva prijateljstva
U prvom periodu života, kao bebe, svi smo okruženi roditeljima i porodicom, odnosno odraslim osobama koje se brinu o nama. Sve ono što će bebe naučiti i saznati dobiće od ljudi koji ga okružuju i od svoje okoline. Međutim, kako dete sve više raste i postaje svesnije tako su mu potrebnije osobe istih ili približnih godina kao što je i ono samo, kako bi moglo da razvija svoje veštine i sposobnosti sa nekim na način koji je skoro identičan kao i njegov.
Ukoliko do druge godine života vaše dete nije imalo prilike da doživi interakciju sa drugom decom, ovo je vreme kada mu je potrebno da dolazi u dodir sa ostalim mališanima. Društvo je isto toliko bitno za zdrav razvoj kao i hrana i san, te mu ga morate obezbediti na izvestan način. Ukoliko vaše dete ne kreće u vrtić, povežite se sa komšijama ili prijateljima koji imaju dete vašeg uzrasta ili na igralištu socijalizujte svoje dete sa vršnjacima. Razvoj društvenosti je postepen proces saznavanja te se kao i svi ostali procesi odvija polako i svaki dan sve više usavršava. Iako je još uvek malo i vaše dete nema razvijen društveni smisao, to što ste počeli da ga uvodite u igru sa vršnjacima biće mu od velikog značaja. U početku ćete primetiti da se vaše dete i dalje veći deo vremena igra samo, a interesovanje za drugu decu dobiće tek kada mu se ona na izvestan način obrate. Nemojte ga forsirati, detetu je potrebna prilika za upoznavanje i navika na mališane njegovog uzrasta. Ubrzo ćete shvatiti da je vaše dete počelo da posmatra decu oko sebe, način na koji oni rade neke stvari, kako se ponašaju jedni prema drugima, da li im se to dopada ili ne… Prihvatiće jedno ili dva deteta i uključiti ih u igru. Detetovi prvi koraci u tom smislu skloni su da budu fizičke prirode – pipanje, diranje, drmusanje… Ono će se odnositi prema svom vršnjaku kao prema svemu ostalom što ga okružuje, odnosno da puno dobre volje, ali i dalje istraživački nastrojeno. U tom trenutku treba dopustiti deci da se ponašaju jedno prema drugom onako kako se osećaju i da razvijaju odnos između sebe.
Sa tri godinice vaše dete će već imati grupu svojih prijatelja sa kojima rado provodi vreme. Neke navike su se već ustalile i boravak među svojim vršnjacima sada pričinjava mnogo veće zadovoljstvo. U ovom periodu kada su mu malko jasnija pravila ponašanja u grupi mogu da se razviju odnosi među decom koji će za cilj imati konstruktivno obavljanje nekih zadataka ili učenje novih stvari. Korisno je da se u ovom uzrastu dete poveže i sa mlađom i sa starijom decom od sebe jer će na taj način naučiti i da bude vođa i da bude vođen, odnosno razviće se emocija za timski rad sa svojim okruženjem. Još jedan od važnijih ciljeva u ovom periodu je razvijati samopouzdanje kod deteta, što će u okruženju sa svojim godištem moći da radi tako što će se prvenstveno sa njima boriti kao sa nekim sebi ravnim, kako za pažnju tako i za bilo koju drugu aktivnost u igri. Roditeljima se savetuje da se ne mešaju previše i da iz svog nestrpljenja ne guraju odmah decu da obavljaju izvesne radnje, ukoliko ona sama nisu spremna da preuzmu taj korak. Naravno, treba da budete tu za njih da ih hvalite, da im pomažete i da brinete ukoliko dođe do nekog jačeg fizičkog kontakta, neprimerenog za decu.
Kako deca rastu tako ćete im sve manje biti potrebni vi, a sve više osobe koje su njihovog uzrasta. Oni će u tom periodu krenuti kroz igru i ista interesovanja da razvijaju prisnije odnose. Komunikacija među njima biće na internom nivou i imaće tajne koje se samo njih tiču. Za njih je svaki dan događaj gde će naučiti nešto novo i želeće svoje iskustvo da podele sa sebi ravnim, kako bi bez osude izrazili svoje mišljenje. Dečaci će se više družiti sa dečacima, a devojčice sa devojčicama i to je sasvim u redu. Dozvolite im da se odvaže i naučite ih srdačno kako se postupa sa prijateljima. Jer, oni su zaista važan deo odrastanja i sastavni deo života svakog čoveka. Pomislite samo šta vaši prijatelji bude u vama – sreću, ljubav, poštovanje, osećaj pripadnosti, brigu, duhovitost, privrženost… Prvi prijatelji se pamte ceo život, a pravi prijatelji su tu za ceo život.