- 19/05/2020
Vaške- kako ih sprečiti i lečiti
Vaši ili vaške spadaju u red insekata koji se naziva paraziti. Njih ima preko 4000 vrsta i neki su prenosioci bolesti. Grupa vaši obuhvata dva reda, prema tipu usnog aparata, odnosno da li poseduju usni aparat za sisanje ( Anoplura) ili usni aparat za grickanje ( Mallophaga). Čovečiji paraziti – siva, telesna i stidna vaš spadaju u grupu vaši Anoplura i ne prenose bolest. Vaške koje se nađu u kosi nastanjuju samo glavu i ne prenose se na druge kosmate delove tela niti na životinje. Jaja vaški nazivaju se gnjide.
Gotovo da ne postoji osoba koja dok je bila mala ili tokom svog života nije imala vaške. One se prenose vrlo lako prelazeći sa glave na glavu i česte su u velikim kolektivima- vrtićima, školama, čekaonicama, na poslu… Zabluda je da vaške idu na prljavu kosu ili na čistu kosu. One jednostavno vole – kosu A zaraza se prenosi isključivo bliskim kontaktom sa zaraženom osobom. Dugo se smatralo da se vaške nastanjuju u nehigijenskim uslovima i da je to bolest nižeg staleža društva, ali ni ovo nema veze sa tim ko će dobiti vaške jer se one lako razmnožavaju i nalaze čak i u visokohigijenskim uslovima. Ne postoji ništa posebno što bi ste mogli preventivno uraditi da se zaštitite od dobijanja vašaka, osim da se redovno proverava glava i kosa deteta.
Kada se nastane na kosi najlakše ih je primetiti tako što izazivaju svrab. Ponekad dugo vremena prođe dok dete ne krene da se češe, a na kraju to već bude vrlo teška situacija, odnosno puna glava vašaka i gnjida. One se hrane tako što sisaju krv i to izaziva svrab. Često i jako češanje može da izazove rane na koži glave koje kasnije mogu dovseti do infekcije i zbog toga je sa lečenjem potrebno početi odmah.
One se najviše nalaze oko ušiju i to je prvo mesto gde treba da gledate kada proveravate vaše dete da li ima vaške. Naravno, nalaze se i na svakom drugom delu glave. Pored toga, kod muškaraca treba pregledati i bradu, a kod svih članova porodice proveriti da li ih ima i u obrvama. Lečenje vašaka se sprovodi najpre šamponom i posebnim sredstvima protiv vašaka (prašak) sa kojima morate biti vrlo oprezni. Oni ne smeju da dođu u kontakt sa licem i moraju se koristiti pažljivo, isključivo prema uputstvu za upotrebu. Ovim preparatima treba da se tretiraju svi članovi porodice. Oni ubijaju žive vaške na glavi, ali ne ubijaju gnjide. Gnjide su jaja vašaka koje one legu pri samom korenu, tik uz dlaku. Jedna vaška kroz dve nedelje postaje odrasla jedinka koja nastavlja da se razmnožava u velikom broju i na taj način se broj vaši povećava u nedogled. Za skidanje gnjida morate raščešljati celu kosu, pod dobrim svetlom i deo po deo odvajati (možete koristiti i lupu) da bi ste skinuli svaku gnjidu sa dlake. Koristite šnale da bi ste zakačili koji ste deo prešli i ne prekidajte dok ne završite celu kosu. Sada postoje i izuzetno gusti, pa čak i električni češljići koji pomažu pri uklanjanu gnjida. Ali morate da znate, jako su uporne i to je jedini način da se u potpunosti rešite vašaka sa glave deteta – ili bilo koje druge osobe. Nemojte zanemariti to što se desilo ili samo oprati ili ošišati kosu deteta jer samo to neće biti dovoljno.
Zbog upornosti vašaka nije dovoljno samo vaše dete da očistite od istih. Tada ceo kolektiv mora da uradi istu stvar, te je potrebno, čim primetite ovako nešto, obavestiti vrtić ili školu gde vaše dete ide. Izolacija posle istrebljenja je jedina mogućnost da se dete ne zarazi opet, ali ono ne može ostati kod kuće i ne pohađati vrtić ili školu, s toga svi moraju da se posvete i reše ovaj problem. Iako se vaške ne zadržavaju na odeći i nameštaju, operite te stvari. Dezinfikujte okoline, operite plišane igračke, peškire, posteljinu, češljeve i četke koje ste koristili i koji su dolazili u kontakt sa zaraženom osobom.
Iako su u narodu poznati različiti lekovi protiv vašaka, poput biljnih ulja – maslinovo ili suncokretovo, zatim sirće, razna eterična ulja koja mešanjem stvaraju tečnost koja pomaže u borbi protiv vašaka, ne bi smo vam savetovali da to radite. Petrolej i insekticidi se NIKAD ne stavljaju kao sredstvo za rešavanje vašaka, zbog trovanja. Ni jedno lečenje „na svoju ruku“ nije dobro i neke stvari mogu više da naškode nego da pomognu. Za žive vaške tu je specijalni šampon, za gnjide mehaničko skidanje i i iščešljavanje, a za nameštaj i posteljinu pranje i usisavanje. Najbolje je da se posavetujete sa svojim lekarom ili apotekarom i budete svesni situacije koja se dogodila. Vi morate biti uporni i na taj način se rešiti vašaka.