- 19/05/2020
Povrede, opekotine i udarci kod dece
Deca su radoznala. U njihovim godinama to je najnormalnija stvar i zbog toga je na njih potrebno usmeriti dodatnu pažnju. Njihovi nestašluci su konstanti, oni vole da saznaju stvari, da istražuju svet oko sebe, a zbog toga što nisu svesni opasnosti ne znaju kada treba da prestanu sa svojim neadekvatnim ponašanjem. Svako kao roditelj treba da vaspitava i uči svoju decu šta sme da radi ili da dira, da bude precizan i jasan i da uradi sve što je u njegovoj moći kako bi zaštitio dom i okolinu od potencijalnih opasnosti za dete.
Dečije jurcanje nakon prohodavanje rezultira stalnim padovima. To su obično povrede gde se deca oderu pri padu ili dobiju ogrebotine koje nisu strašne i mogu se sanirati kod kuće, a dete se od pada uplaši pa roditelj odmah zabrinuto reaguje. U svakom slučaju treba pogledati dete i pomoći mu te odmah i videti da li je povreda za hitnu medicinsku negu ili je možete i sami zbrinuti. Tada je najbolje očistiti ranu, posekotinu ili oderotinu sredstvima za dezinfekciju pa staviti hanzaplast ili zavoj ukoliko je potrebno, odnosno obloge ukoliko je dete ugruvano. Za ostale povrede kod padova i ako se dete poseče ili nastane velika rana najbolje bi bilo da pozovete hitnu pomoć i objasnite situaciju kako bi vam oni rekli šta da uradite i da li da dovedete dete. Sami nemojte vaditi predmete iz rane koja krvari jer možete samo pogoršati situaciju. Ukoliko se dete poseklo i curi mu krv nastojte da mu zaustavite krvarenje. Postoje dve vrste krvarenja, a to su arterijsko i vensko. Ukoliko je povreda arterijskog krvnog suda krv je svetlije boje, izbija u jakim mlazevima , ritmično u skladu sa radom srca. Tada pritisnite prstima mesto iznad povrede i pokušajte da zaustavite krvarenje. Ukoliko je krvarenje vensko tada je krv tamnije boje , ističe polako i ravnomerno. Tada stavite prste ispod povređenog mesta i pristiskom pokušajte da zaustavite krvarenje. Isto tako krvarenje možete zaustaviti postavljanjem zavoja tako što ćete na ranu staviti komad čiste gaze ili tkanine pa preko nje obmotati zavoj. Zavoj ne sme biti preslabo stegnut jer neće zaustaviti krvarenje, ali pazite i da ga ne stegnete previše jako.
Kod dečijih padova najopasniji su oni kada povrede glavu. Kod beba je slabija zaštita moždanih struktura jer kosti glave još nisu srasle, i zato morate obratiti dodatnu pažnju na dete. Minimalno dva sata po udarcu pratite dete, i ne dozvoljavajte mu da zaspi. Kada se radi o jačim udarcima dete može da dobije potres mozga. To je praćeno kratkotrajnim gubitkom svesti, zamračenjem pred očima, glavoboljom, mukom ili povraćanjem. Kod ovakvih povreda bitno je dete držati mirno i budno i odvesti ga kod lekara kako bi on na osnovu pregleda utvrdio da li je došlo do neke ozbiljnije povrede.
Sve uređaje koje emituju toplotu treba skloniti ili po pravilima zaštititi kako vaša deca ne bi mogla da stupe u kontakt i dožive nesreću. Deca su u svojim svakodnevnim istraživanjima veoma izložena riziku od opekotina jer ne mogu da shvate šta je opasnost. Većina opekotina kod dece nastaje zbog tople odnosno vrele tečnosti. Vrela voda za maje od jedne sekunde može izuzetno jako oštetiti kožu i dublje slojeve kože, pogotovo kod dece čija je koža nežnija i mekanija nego koža odraslih osoba. Budite izuzetno pažljivi gde ostavljate tanjire ili čaše kada jedete zajedno ili kada pijete kafu. Jedna sekunda nepažnje dovoljna je da nastane haos. Bitno je da znate šta treba raditi kada se dete opeče, ali je isto tako bitno da znate i šta nikako ne smete da radite kada se desi opekotina. Ukoliko je opekotina mala i vidite da može biti sanirana kod kuće pomozite vašem detetu tako što ćete mu skinuti odeću sa tog dela tela i pustite umereno hladnu vodu preko oblasti gde je opekotina. Možete držati i hladan oblog te nakon nekog vremena naneti kremu kako bi se crvenilo i bol smanjili. Ukoliko je opekotina za hitnu medicinsku negu, izolujte je od odeće uklonite sve što bi moglo dodatno da iritira ranu, stavite hladan oblog ili gazu. Nemojte bušiti plikove niti stavljati bilo kakve kreme dok ne stignu lekari.
O bezbednosti morate voditi računa uvek i svuda. Neke stvari koje se vama čine bezbedne možda nisu bezbedne za vase dete i morate na takve stvari početi da gledate drugim očima. Kod kuće ste verovatno zaštitili vase dete od svega što ste mogli, ali čim izađete na ulicu postoji milion drugih mogućnosti za povredu. Tada treba posebnu pažnju obratiti na saobraćaj i učiti dete od malih nogu da poštuje pravila. Kako se kreće ulicom, gde je biciklistička staza, gde je put, kako se prelazi put… Kako se treba ponašati u automobile u zašto se koriste auto-sedišta. Dete nemojte ostavljati bez nadzora ni u kojoj situaciji, a kada je vreme za to neće odrediti samo godine već i ponašanje i razumevanje deteta. Iako je u našoj zemlji dozvoljeno da roditelj sam odredi kada je dete spremno da ostane samo, budite veoma oprezni prilikom odnošenja ove odluke.