Lekari i ginekolozi kažu da vežbanje u toku trudnoće ne treba da bude prioritet, ali da je nešto što svakako olakšava ceo proces. Ako ste u pravim rukama ne samo da je bezbedno, nego se i preporučuje. Podići ćete nivo endorfina, koji se otpuštaju u toku vežbanja, što ce popraviti vaše raspoloženje. Samim tim bolja cirkulacija i pravilna ishrana doprinose i boljem napretku vašeg deteta u stomaku. O riziku vežbanja ne morate toliko da brinete, ako ste našli pravu osobu, jer ga praktično i nema. Ali u ovim slučajevima preporučujemo konsultovati lekara pre dolaska kod nas :
Medicina kaže da prosečna žena dobije oko 10 – 15kg telesne težine tokom trudnoće. Možda polovina toga će biti suvišne masne naslage koje je vas organizam nataložio u rezervama. Ali to je najmanji problem i vrlo lako ćemo ga rešiti vežbanjem posle. Najbolje sto možete da uradite je da se spremite što bolje za taj period i obezbedite sebi bezbolan i brz porođaj. Aktivnost u periodu od 30min dnevno čini čuda u poboljšanju svakodnevnog funkionisanja i savladavanja novih izazova koje trudnoća donosi. Svaka faza ima svoje prepreke i naš cilj je da Vam što bolje rešimo trenutnu situaciju, dok se u isto vreme pripremamo za rađanje deteta i brzo vraćanje u formu. Prva tri meseca Vas svakako očekuju mučnine i povećan nivo stresa usled hormonskog disbalansa, pa će nekima biti teško održati kontinuiran dolazak na treninge i napredak. Ako Vam u tom trenutku sam dolazak na trening stvara više tegoba i nerviranja, preporučujemo da ostanete kod kuće. Kad se sve stabilizuje i vrati u normalu, osećaj je mnogo bolji i pravo vreme da se krene na treninge. Narednih meseci morate i dalje biti oprezni i nastaviti polako po planu i programu vežbanja, a ne ispitivati svoje granice motoričkih sposobnosti. Poslednja 3 meseca i Vasa poslednja etapa nam donosi povećanje udarnog volumena srca za oko 50% i količine istisnute krvi za oko 40%. Kardiovaskularni , metabolički, pulmonalni i svi ostali sistemi rade punom parom i samim tim dolazi do velikih promena. Opasnost od padova je veća, usled pomeranja centra za ravnotežu, ali se lako rešava izbacivanjem nekih vežbi ili korigovanjem već uvežbanih. Uobičajno je da žene koje počnu sa vežbanjem u trudnoći vežbaju do samog porođaja, pa čak i posle nastavljaju redovno da uživaju u nekoj fizičkoj akvitnosti koju vole. Razloga za vežbanje u trudnoći ima na svakom koraku :
Najveći izazov je pronaći pravu aktivnost, skladnu vašim potrebama, dok su kod nas sve one obuhvaćene u jednu :
Mamarijum vam nudi sve ove programe na istom mestu. Pravilna kombinacija svih vežbi koje postoje u vežbama sa tegovima, jogi, aerobiku, pilatesu, kineziterapiji i ostalim fizičkim aktivnostima se ispostavila kao najbolji način da savremeni profesionalni sportista vodi računa o svom telu i pravi kontunuiran napredak motoričkih sposobnosti u određenom periodu života. To je vrlo lako primenjivo na „običnoj“ osobi, pa čak i našim trudnim mamama. Grupice su male, do 5 članova, tako da je lako pratiti ceo proces. Još jedna dobra stvar ovog pristupa je da su svi rekviziti na jednom mestu i da se trening može vrlo lako korigovati u odnosu na stanje u kome se vežbač trenutno nalazi. Ovo je period života u kojoj je mami jedini posao da uradi najbolje što može za svoje dete, a to je da najbolje što može pomogne sebi, što je i nama glavni cilj. Zato je svaki trening predodređen tome da se ona oseća opušteno. Tako radimo dobru stvar za dva života. Dobra nega koju će majka pružiti svom detetu počinje od trenutka kada shvati da je u drugom stanju. To vas promeni za sva vremena.