- 07/03/2020
Baby Handling
Baby handling je pravilno „rukovanje“ sa bebom tokom svih njenih aktivnosti. Kada bebu podižemo, nosimo, presvlačimo, hranimo, držimo na ispravan način, njen mozak dobija informacije o adekvatnim položajima tela.
Zašto je važan baby handling?
Baby handling je važan za celokupan razvoj deteta. Pravilnim položajima šaljemo mozgu informaciju o pravilnim pokretima koje mozak pamti i dete će, kad dođe vreme, iste te pokrete ponoviti na pravilan način. Tako se stimuliše pravilan psihomotorni razvoj deteta. Ove tehnike su od velikog značaja kod neurorizične dece, kao i kod dece sa neurorazvojnim smetnjama.
Osim roditelja važno je i da ostali članovi porodice budu upoznati sa osnovama pravilnog postupanja sa bebom.
Na našem programu Razvojna gimnastika poseban fokus kod naših najmlađih vežbača je upravo na baby handlingu. Veoma je važno da roditelji budu upoznati od prvog dana sa ispravnim položajima koji najviše odgovaraju bebi i stimulišu njen pravilan razvoj.
Vama kao roditelju je svejedno na koji način ćete uzeti vašu bebu, kako ćete je presvući, nositi. Vašoj bebi nije. Naučite koji je pravi način i stimulišite pravilan razvoj Vaše bebe od najranijeg uzrasta. Mi u Mamarijumu, u okviru Akademije za trudnice, počinjemo da se bavimo Baby handlingom pre rođenja deteta, kako bi dobile pravilnu stimulaciju od prvog dana. Nastavljamo na Razvojnoj gimnastici kad se beba rodi i družimo se do prvih koraka. Posebno smo ponosni što je u Mamarijumu za pet godine našeg postojanja prve korake načinilo više od 400 dece.
Ispravno podizanje i spuštanje deteta
S obzirom da je beba u prva tri meseca veoma krhka, roditelji su često u strahu da je ne povrede i zbog slabe kontrole glavice, veliku pažnju posvećujemo pridržavanju glavice. Najčešća greška je podizanje bebe iz ležećeg položaja uz pridržavanje glave i vrata jednom rukom, a drugom rukom zadnjicu i leđa. Kada tako podižemo bebu, ruke bebe padnu iza tela, što nije ispravan položaj.
Takođe i ukoliko je dete starije, ne smemo ga uzimati ispod pazuha i podizati na taj način.
Ispravno je da bebu okrenemo na bok, preko svoje ruke, da glava i trup budu u istoj liniji, a bebine ručice i nožice su blago savijene ispred tela. Ukoliko je potrebno, pridržavamo glavicu i podižemo bebu.
Redosled je obrnut pri spuštanju. Beba koja se drži bočno na ruci, spušta se polako i bočno, prvo zadnjica, pa trup i glavica.
Ispravno držanje bebe
Najčešća greška koju roditelji prave je držanje bebe na grudima, okrenuto prema sebi uz pridržavanje glavice. Detetu glavica pada unazad, a ne može ni da pomera ručice.
Dete nosimo na ramenu u savijenom položaju, pazeći da su obe ručice napred, glavica blago usmerena prema napred, kao da je u fetalnom položaju. To je položaj kao da ga želimo nunati.
Položaj koji je jako umirujuć za bebe i koji možemo često koristiti je da beba leži na leđima u našem krilu, nožice su mu podignute i naslonjene na naše grudi. U ovom položaju uspostavljamo kontakt očima sa bebom, zgodan je za igru, pevanje bebi, davanje igračaka prilagođenih uzrastu.
Ispravan položaj za prepovijanje bebe
Roditelji najčešće menjaju pelenu tako što uhvate bebu za oba stopala, podignu im noge i zadnjicu i na taj način zamene pelenu.
Ispravno je okretanje bebe sa jednog na drugi bok, kao kad je podižemo, da ručice ostanu ispred.
Dete se ne oblači tako da je pasivno na leđima. Kod starijeg deteta, to se radi u detetovom sedećem položaju u našem krilu ili na strunjači.
Ispravan položaj za podrigivanje
Dete stavimo na svoje rame da podrigne, važno je da su ručice ispred glavice, tj da su mu oba lakta na našem ramenu. Jednom rukom ga držimo ispod guze, drugom pridržavamo glavicu, tako što naslonimo ruku na bebina leđa i tako vršimo podsticaj.
Ispravan položaj za hranjenje bebe
Važno je napomenuti da bez obzira da li se dete hrani na flašicu ili sisa, treba uvek paziti da je telo blago savijeno, da su ručice ispred, glava takođe blago nagnuta prema napred, nikako da bude zabačena. Ručice ne smeju visiti sa strane (što je često ispod majčinog pazuha)