- 18/05/2020
Blizanačka trudnoća
Trudnoća je dar i uvek za ženu kažemo da je u blagoslovenom stanju. Pa ipak i trudnoće gde žena nosi jedno dete ima pored svih svojih pozitivnih stvari i onih koje je čine teškom. Blizanačka trudnoća je po tom gledanju dupli blagoslov i sreća, ali sa sa sobom nosi povećan rizik od komplikacija. Svaka trudnoća koja ima više od jednog ploda naziva se multifetalna trudnoća.
Blizanačka trudnoća nastaje usled više faktora. Pretpostavka je da je genetika je ta koja određuje da li ćete imati blizance, i to genetika sa majčine strane (jajnici nam stižu sa majčine strane, je li tako :-)) kao i to da li je u porodici već bilo blizanaca. U poslednje vreme sve je veći broj ovakvih trudnoća zbog lečenja neplodnosti i stimulacije jajnika koja se tom prilikom vrši. Isto tako postupak vantelesne oplodnje dosta često može rezultirati višeplodnom trudnoćom – blizancima i trojkama. Neka ispitivanja govore da žene u starijem dobu češće dobijaju blizance jer telo koristi više hormona kako bi se pokrenula ovulacija pa je tako i veća šansa da se u tom trenutku oslobodi više od jedne jajne ćelije.
Po načinu nastanka postoje dve vrste blizanačke trudnoće, a to su jednojajčani blizanci i dvojajčani blizanci. Jednojajčni blizanci su u stvari monozigotni blizanci, a dvojajčani dizigotni. Blizanci koji su različitog pola i sve gore pomenute trudnoće kod kojih nastaju blizanci su dvojajčani blizanci. To znači da je svaka beba nastala iz posebno oplođene jajne ćelije, dok su jednojajčani blizanci nastali deobom samo jedne jajne ćelije. Takođe, ukoliko se obe bebe nalaze u jednoj posteljici onda su jednojajčani blizanci, a ukoliko svaka beba ima svoju posteljicu nije moguće sa sigurnošću reći o kakvim blizancima je reč. Sve se ovo može utvrditi kako trudnoća odmiče na pregledu ultra zvuka, iskustva vašeg lekara i saradnji bebica u stomaku. Savremena tehnologija koja svakim danom sve više napreduje i pokazuje neverovatne rezultate pomoći će vam u saznanju svega što vas interesuje. Lekari kažu da blizanci već u stomaku počinju ludo da se zabavljaju, igraju pa čak i „tuku“, a sve na zadovoljstvo majke i njenih jakih leđa ????
Kako smo već rekli dupli blagoslov sa sobom nosi i dupli rizik. Svaki lekar savetuje više pregleda i odlazaka kod lekara nego kod trudnoće sa samo jednim detetom. Samim tim kada žena nosi dve bebe u stomaku to predstavlja dodatno opterećenje za celo telo i zahteva više odmora i opuštanja. Rizici sa kojima se žene u blizanačkoj trudnoći mogu susresti su povišen krvni pritisak iliti preeklampsija (o kojoj smo pisali u jednom od predhodnih tekstova), zatim neuravnotežen razvoj beba u stomaku koja se javlja kao posledica jer bebe ne dobijaju istu količinu hrane pa tako jedna beba bude razvijenija od druge mnogo više, što predstavlja rizik i za jednu i za drugu bebu. Ova kao i mnoge stvari se može videti na ultra zvučnom pregledu što je jedan od važnijih razloga zbog čega se savetuju češći pregledi. Pored toga može se javiti problem zapetljavanja pupčanom vrpcom ili priklještenje pupčane vrpce zbog čega jedna beba dobija manje kiseonika nego što joj je potrebno. Najveći rizik od svih je prevremen porođaj , a pre toga na vreme treba da se utvrde sve one stvari koje lekar zahteva kako bi ga što duže odložili . Žena koja nosi blizance i u riziku je od prevremenog porođaja (skraćenje grlića, prerana pojava kontrakcija) često dobija terapiju kortikosteroidima kako bi se pluća bebašto pre i bolje razvila, jer je to najvažnije kada se deca rode.
Blizanačke trudnoće se češće završavaju carskim rezom nego prirodnim vaginalnim porođajem. Razlog ovome je delikatna situacija u kojoj se može naći žena i deca tokom ovakvog porođaja. To znači da postoji mogućnost da bebe ili jedna beba nije glavicom okrenuta već karlicom i na taj način nije spremna za porođaj, da ovaj porođaj traje duže i traumatičniji je za drugo dete koje često dobija i lošiju ocenu na rođenju, predstavlja velik rizik za majku. Carski rez se uglavnom planira unapred tako da ćete na vreme znati sve šta vas očekuje. Ali, ukoliko je žena drugorotkinja, prva beba okrenuta glavicom , to je indikacija za vaginalni porođaj on će se na taj način i odviti te će majka na svet doneti dve zdrave i vitalne bebice.
Pored svega ovoga, blizanačka trudnoća može da bude sasvim lepa i jedinstvena trudnoća i jedno predivno iskustvo gde u svom telu možete osetiti igru dvoje dece. Oprez je uvek bitan, a prilagođavanje dnevnih aktivnosti u skladu sa situacijom, savetujemo od srca. Slušajte svoje telo, svog doktora i ne naprežite se.Opustite se dok možete i priželjkujete svoje prinove, jer kad ovi mališani stignu na svet više nema opuštanja.