- 07/03/2020
Cirkularni karijes kod dece
Prvi zubi kod ljudi, odnosno beba, javljaju se već sa šest meseci života. U periodu od šestog meseca pa do treće godine detetu izraste 20 mlečnih zubića. Oni su njima potrebni, naravno za žvakanje, ali imaju i veliku ulogu što se tiče fonetskog razvitka deteta. Zbog svega toga treba voditi računa o higijeni zuba svog deteta čak i ako mislite da su još uvek mali i da na njih ne treba posebno obraćati pažnju. Hrana koju vaše dete jede isto tako treba da prati tok njegovog odrastanja, te da mu se daje hrana da je žvaće već sa pojavom prvih zubića, jer tako dete razvija vilicu.
Kako karijes može da se razvije kod odraslog čoveka, može da se razvije i kod deteta. Sam karijes je infektivno i veoma lako prenosivo oboljenje koje je izazvano bakterijom. Karijes se većinom javlja zbog toga što je narušena ravnoteža i higijena u ustima nije dovoljno dobra da čuva zube. Mlečni zubi su itekako na meti karijesa jer je njihov imunitet stalno na udaru, dolaze često u kontakt sa bakterijama iz usta svojih roditelja i imaju slabiji odbrambeni sistem u smislu tanje zubne gleđi. Deca već sa četiri godine odlaze kod zubara zbog karijesa, a sa šest godina u ustima imaju više od jednog pokvarenog zuba.
Specifičan oblik karijesa kod dece, odnosno mlečnih zuba je cilkularni karijes. Ovo oboljenje se u narodu naziva još i sindrom bebi flašice jer se najčešće javlja kod beba i male dece. Ovaj karijes se u mnogome razlikuje od običnog karijesa i onog od kog deca oboljevaju, a najveća mana mu je to što se razvija izuzetno velikom brzinom. Cirkularni karijes uvek prvo nastaje na gornjim jedinicama da bi se vrlo brzo proširio na zubiće gornje vilice, a kasnije prešao i na donju vilicu. To što se cirkularni karijes prvenstveno javlja na gornjim zubima objašnjava se malom količinom pljuvačke koja kako preko dana tako i preko noći (ne)stiže do gornje vilice, a ona ima veoma važnu ulogu očuvanju zubne gleđi. Pored toga, spavanje sa flašicom, neadekvatna ishrana i napici u kojima se nalaze velike količine šečera imaju odlučujuću ulogu pri pojavi ovog karijesa. Loše navike poput stalne kašaste, slatke ishrane i hranjenja deteta noću flašicama i davanje cucli treba izbaciti na vreme i tako reagovati na ono što može u budućnosti da se dogodi vašem detetu, a trenutno niste ni svesni toga.
Veoma rana pojava cirkularnog karijesa je još jedna njegova velika mana. Njegov početak se javlja u vidu naslaga na zubićima deteta ispod kojih se uočava kredasta boja na zubnoj gleđi. To znači da je zub na tom delu demineralizovan i da u toj beličastoj zoni dolazi do pojave šupljina koje se zatim šire kružno, na osnovu čega je ovaj karijes i dobio ime. Za samo nekoliko nedelja dolazi od pojave belih tačkica do samog razaranja zuba. Osnovni razarač je bakterija pod imanom Streptoccocus mutans koja se vezuje za površinu zuba i uzima šećere koji su joj neophodni za sopstvenu ishranu.
Ukoliko vaše dete ima cirkularni karijes najvažnije je obratiti se stomatologu koji će ga lečiti. Ako vaš stomatolog smatra da ne može da se leči ili da su to „samo“ mlečni zubi koji će ispasti, potražite drugog stomatologa koji će vam pomoći. Najvažnije je da se uspori ovo oboljenje jer iako vaše dete ništa ne boli, veliki je broj komplikacija koji mogu da se dogode zbog ovog karijesa i kasnije naprave štetu vašem detetu. Zaštita usne duplje i higijena zuba deteta nije samo prevencija nastanku ovog karijesa, već ono što inače i redovno treba da obavljate. Kod izuzetno male dece koja ne mogu sama da peru zube treba da ih obrišete mokrom gazom ujutru posle jela i uveče pre spavanja. Postoje i posebne paste za zube prilagođene za malu decu, koje ne moraju da se ispljunu. Shvatite da je pojava ovog karijesa najviše uzrokovana nemarom, lošom ishranom i lošom higijenom. Ishrana treba da bude izbalansirana, bez previše šećera jer to generalno nije dobro, a ne samo zbog pojave karijesa. Vodite vaše dete kod zubara na kontrole kao što i vi treba da idete- na svakih šest meseci. Na taj način upoznaće ga sa radom stomatologa i smanjiti strah – ukoliko ga ima.