- 07/03/2020
Deca i kućni ljubimci
Mala deca i kućni ljubimci – evo šta morate znati!
U vašu porodicu treba da dođe još jedan novi član. Bilo da je to beba koja treba da dođe u porodicu u kojoj su prisutni kućni ljubimci ili je to ljubimac koji treba da dođe u dom gde ima male dece, ove stvari morate znati.
Hvala veterinarki Ivani Jovandin koja je ispred novosadske veterinarske ordinacije Darvin odgovorila na sledeća pitanja.
Upoznavanje bebe i psa – šta sve moramo znati pre tog momenta?
Pripreme za upoznavanje psa i bebe je svakako neophodno započeti mnogo pre dolaska bebe u dom. Prva od stvari koje biste trebali da uradite jeste da realno procenite koji je nivo dresiranosti vašeg psa za neke od osnovnih komandi poput “mesto” i “sedi” koje će Vam biti neophodne u svakodnevici. Ukoliko Vaš pas nije naučen da izvrši osnovne komande ili Vi niste sigurni koliko on zapravo zna najbolje bi bilo da se posavetujete sa osobama koje su obučene za dresuru pasa. Kratka obuka za psa, ali obavezno istovremeno i za Vas svakako može dosta pomoći.
Pre nego što dovede bebu iz porodilišta kući omogućite Vašem psu da se upozna i istraži sredinu u kojoj će se beba nalaziti. Upoznajte psa sa novim zvukovima i situacijama do kojih će dolaziti nakon bebinog dolaska, puštajte zvukove bebinog plača, pozovite prijatelje sa decom da Vas češće posećuju kako biste ispratili interakciju psa sa decom i kako bi se pas navikao na decu. Zakažite posetu kod veterinara i obavite opšti klinički pregled i preporučene preventivne radnje poput čišćenja od unutrašnjih i spoljašnih parazita (što je jako važno jer neki od tih parazita mogu preći na ljude), vakcinaciju protiv zaraznih bolesti pasa i protiv besnila. Ukoliko niste sigurni da ćete moći da iznesete sve obaveze oko bebe i psa ne bi bilo loše da unajmite osobu koja će umesto Vas izvoditi psa u šetnju i na istrčavanje i da tu osobu upoznate sa psom pre dolaska bebe. Najbolje bi bio da svakodnevna rutina ostane nepromenjana i pri tome se misli na vreme hranjenja, na vreme izvođenja u šetnje i vreme trajanja šetnje, ali ukoliko mislite da će ta rutina morati da se menja najbolje je da počnete što ranije.
Na sam dan dolaska bebe u dom bilo bi dobro da neko dobro istrči psa kako bi istrošio sav višak energije. Po dolasku kući prvo uđite bez bebe i pozdravite se sa psom koji će biti veoma uzbuđen što Vas ponovo vidi. Kada ste se pozdravili sa psom vreme je da ga upoznate sa bebom. Ovo je najbolje da rade dve osobe. Jedna osoba treba da drži bebu, a druga da drži psa na povocu. Dopustite psu da polako priđe bebi. Ukoliko to učini previše uzbuđeno povucite ga lagano unazad i pokušajte ponovo i tako koliko god puta da je potrebno dok to ne uradi na smiren način a kad to uradi nagradite ga. Kada su psi veoma uzbuđeni često je potrebno i duže vreme kako bi se smirli, ali veoma je važno da u tom trenutku budete strpljivi i ne dozvolite mu da skače, vuče prema bebi i sl. Kada se na smiren način približi bebi izdajte mu komandu da sedne i ako to uradi nagradite ga. Nikad ga nemojte kažnjavati kako ne bi povezao dolazak bebe sa negativnim iskustvom. Nikad nemojte terati psa na interakciju sa bebom, nikad nemojte nositi bebu na mesto gde je pas nego uvek pozovite psa da se pridruži vama.
Ovo se ne može dovoljno naglasiti ali nikad, apsolutno nikad ne ostavljajte bebu i psa bez nadzora u sobi bukvalno ni na sekund.
I za kraj-smislite mesto nedostupno Vašem psu gde ćete odlagati upotrebljene bebine pelene.
Koje rase se preporučuju?
Pre nabavke psa roditelji moraju da shvate da pas predstavlja dugoročnu obavezu i da je za kvalitetan i srećan odnos dece i pasa neophodno dosta vremena posvetiti edukaciji dece i dresuri i treningu psa. Iako se obaveze koje se tiču psa mogu podeliti na sve članove porodice, roditelji treba da imaju u vidu da će pas biti pre svega njihova odgovornost i da je najbolji način da nauče svoju decu da brinu o psu upravo sopstvenim primerom. Nabavka psa se preporučuje kada (najstarije) dete u porodici napuni makar 5 godina. Štenci iako na prvi pogled ne izgledaju tako, zahtevaju mnogo više vremena, brige i pažnje i osetljiviji su tako da bi porodice sa malom decom trebale da biraju zrele pse koji provereno vole decu i uživaju u igri sa decom.
Mali psi nisu preporučljivi za porodice sa malom decom, jer su preosetljivi i kada se osete ugroženim postoji mogućnost da će da ujedu. Veće rase su mnogo staloženije i pogodnije za dom sa bebama i malom decom. U domu sa starijom decom najbolje bi bilo izabrati srednje i velike pse ukoliko je moguće obezbediti im dovoljno vremena neophodnog za šetnju i istrčavanje. Hranjenje psa uvek treba da obavlja odrasla osoba ili dete uz nadzor i savete odraslih. Kada pas ne jede, posuda treba da bude sklonjena na neko mesto vizuelno nedostupno za psa.
Naučite decu kako da na pravi način priđu životinjii i kako da se sa životinjom odnose sa poštovanjem. Naučite ih da “čitaju” govor tela psa. Naučite ih da vam kažu kad žele da pomaze životinju kao i da pitaju vlasnika da li je u redu da pomaze životinju. Ukoliko imate bilo kakve nedoumice kontaktirajte svog veterinara koji Vam u svako doba može dati koristan savet. Osim savetima oko dresure i ponašanja pasa, veterinar će Vam dati i korisne informacije kako da zaštitite decu i sebe od tzv. zoonoza, odn. bolesti koje možemo da dobijemo od pasa.
Bebe i malu decu nikad ne treba ostaviti bez nadzora sa psom. Svakom psu treba obezbediti sigurno mesto gde će moći da se skloni od svakodnevne aktivnosti ukućana ukoliko osete potrebu za tim. Istina je da svi psi jesu skloni da ujedu i rasa je samo jedan od faktora koji utiču na temperament i ponašanje i zato je izuzetno nezahvalno generalizovati i pričati o podobnim i nepodobnim rasa. Najbolji psi su oni koji su socijalizovani, dresirani i dobijaju dovoljno pažnje i fizičke aktivnosti.
I za kraj ne zaboravite da ljubimci uče decu šta su ljubaznost, ljubav, poštovanje i saosećanje!