- 19/05/2020
Dečije gliste- kako ih sprečiti i lečiti
Sama pomisao ili izgovaranje ove reči kod većine ljudi stvara nelagodu. Gliste su one koje se vrlo često javljaju kod dece, a skoro svako od nas ih je imao kad je bio mali. Na sreću, gliste ne stvaraju veće zdravstvene probleme niti tegobe, a ni njihovo lečenje nije preterano mučno i zahtevno za decu. Ipak, treba preduzeti sve preventivne mere kako do zaraze glistama ne bi došlo.
Gliste su paraziti. To znači da su one živa bića koja se nalaze u našem organizmu (gde naravno ne pripadaju) i opstaju tako što se hrane na račun domaćina. Postoji još mnogo parazita koji napadaju ljudski organizam i rasprostranjeniji su nego što se misli. Glista koja napada čoveka spada u valjkaste crve. Vrsta gliste koja najčešće napada decu naziva se Enterobius vermicularis. Ove glistice su male i beličaste boje, a postoje naravno i muške i ženske gliste. Muške glistice su veličine od 3 do 5 mm, dok su ženske nešto veće i veličine su od osam do trinaest mm. Pošto su veće i pokretljive ženke glisti je moguće videti i u stolici golim okom.
Ovi parazit se nastanjuju u tankom i debelom crevu svog domaćina. Uzroci putem kojih se nastane u organizmu jesu najčešće dečije prljave ruke kojima su dirali zemlju dok su se igrali na polju, u parku, u pesku, na livadi ili se dete našlo u kolektivu gde već neko ima gliste pa je ovim putem došlo do zaraze. Jaja ovih glista su nevidljiva golim okom ali pošto deca često stavljaju rukice u usta onda se vrlo lako i zaraze. Isto tako, dete kad dobije gliste može iznova i iznova samo sebe da zarazi, jer se češu po analnom otvoru. Ovo je ujedno i jedan od najmerodavnijih simptoma da vaše dete ima gliste, svrab oko analnog otvora gde se one nalaze i legu jaja. Drugi simptomi koji se javljaju mogu biti natečene oči, uznemerinost i nervoza, dijareja, umor, a jedan od ređih je bol u stomaku i crevima deteta. Ponekad, kod nekih vrsta glista, možemo da primetimo osip, ili nadražujući kašalj.
Dijagnoza se postavlja najlakše tako što se uzima perianalni bris. Perianalni bris je oblik mikrobiološkog – parazitološkog ispitivanja. Ova metoda se donekle razlikuje od ostalih briseva, a najviše po načinu uzimanja. Ona podrazumeva uzimanje otiska analnog otvora na lepljivu traku nakon čega se pod mikroskopom dokazuje da li postoji prisustvo jaja ili ponekad i odrastao crvić. U slučaju pozitivnog perianalanog brisa kreće sa lečenjem. Lečenje nije posebno zahtevno. Koriste se lekovi koje moraju piti svi članovi domaćinstva. Postoje različiti načini doziranja lekova, a sve oko toga će vam najbolje objasniti vaš lekar, te nemojte ništa raditi po svojoj volji. Najvažnije je znati da kad jedan član porodice dobije gliste, tretmanu moraju da se podvrgnu svi kako se zaraza ne bi vraćala u krug.
Zaraženo dete ne bi trebalo da ide u kolektiv da ne bi zarazilo drugu decu ili da ono opet ne bi dobilo gliste. Sve dok se ne okonča medicinski tretman nemojte pustiti dete da ide u školu ili vrtić. Obavestite sve zaposlene o toj situaciji i dignite higijenske uslove na maksimum. Kod kuće operite i alkoholom prebrišite sve površine. Operite i zamenite posteljinu. Pranje igračaka je obavezno takođe. Najvažnije od svega je da vaše dete često pere ruke. To je ujedno i najbolje preventiva kako bi se zaštitili od zaraze. Čiste ruke su pola zdravlja, a u borbi protiv glista najbolji saveznik. Osim što se time smanjuje mogućnost zaraze od svega što je dete diralo, smanjuje se i mogućnost da samo sebe opet zarazi.
Loša ishrana doprinosi razmnožavanju glisti, a svi paraziti posebno vole beli šećer, belo brašno, pržene stvari i mlečne proizvode. Dok se lečite pokušajte da izbacite ili barem smanjite ove namirnice iz vaše ishrane i okrenite se zdravijem načinu života. Izbegavajte štetne proizvode, a konzumirajte više voća i povrća., te jačajte imunitet kako vašeg deteta tako i cele porodice.