- 07/03/2020
Emocije posle porođaja
Postporođajna depresija je ono o čemu se nekada nije govorilo, dok se danas sve više piše i priča o tome. Kako se pripremiti za ovaj period nakon porođaja i kako razlikovati emocije? Šta je ono što doživljava svaka majka posle porođaja i kako razlikovati momenat u kojem, ipak treba potražiti stručnu pomoć?
Posle porođaja u ženinom telu se dešavaju različite promene, kako fizičke tako i psihičke, zbog uticaja hormona. Pravi “emotivni rolerkoster”. S jedne strane doživljavate sreću, jer ste na svet doneli slatku bebu, a s druge strane osećate veliki stres, jer niste dovoljno naspavani, imate novu odgovornosti, nedostatak vremena za sebe… Srećom postoje različiti saveti i stručna pomoć koja će vam pomoći da se i ovoj situaciji osećate dobro.
Trudnoća se završila, svi vam čestitaju, postali ste mama… Očekivali ste da ćete slaviti što ste na svet doneli novi život. Ali ne, umesto da slavite vi osećate kao da vam duša plače. Blage depresije ili anksioznost i promene raspoloženja su veoma česte u ovom periodu, posebno ako ste majka po prvi put. Osećate se sve slabije i emotivno krhko, ali ne brinite, niste jedini…
Ovako se majke uglavnom osećaju već u prvih nekoliko dana nakon porođaja, a ovaj period traje maksimalno dve nedelje nakon porođaja. Nekada nećete moći da razlikujete postporođajnu depresiju od običnog umora. Razlika je u tome što se u postporođajnoj depresiji mogu pojaviti čak i suicidne misli ili stanje u kojem majka misli da nije sposobna da vodi računa o bebi. Dešava se i da se anksioznost otrgne kontroli, pa vas može sprečiti da spavate, čak i kada vaša beba spava. Osećaj krivice, bezvrednosti i suicidne misli takođe prate postporođajnu depresiju. I to je crveno svetlo koje će vam ukazati na to da treba da potražite stručnu pomoć.
Još uvek se ne zna zašto neke majke imaju postporođajnu depresiju, a druge ne, ali se veruje da deluju različiti uzroci i faktori. Nakon porođaja, žene doživljavaju veliki pad nivoa estrogena i progesteronskog hormona. Ove brze hormonske promene zajedno sa promenama krvnog pritiska, funkcionisanjem imunog sistema i umorom mogu dovesti do postporođajne depresije. Dešava se i da majka ima osećaj da gubi kontakt sa stvarnošću i da razmišlja o samoubistvu, a to je momenat u kojem treba da zatražiti stručnu pomoć. Alarmantni simptomi su i: halucinacije, paranoja, dezorijentacija, odbojnost prema hrani ili spavanju. Nedostatak emocionalne podrške, kao i finansijska nesigurnost povećavaju rizik za postporođajnu depresiju, zbog čega je podrška okoline u ovim momentima veoma važna.
Zbog toga, ukoliko žena oseti ove ili slične simptome nakon porođaja i prosto se oseća emotivno loše, trebalo bi da se obrati lekaru. Važno je zapamtiti da se postporođajna depresija uspešno leči. Sa stručnom i pravovremenom pomoći, ovaj zdravstveni problem može da se potpuno prevaziđe.