- 19/05/2020
Gripa, terapija i prevencija
Zima, pored svih svojih čari i radosti koje nosi i u kojima uživamo pogodna je za razvijanje bolesti koje se po ovom vremenu veoma lako zadržavaju i šire. Grip je jedna od tih bolesti, a uzročnik gripa je virus influence, koji ima više različitih tipova, koji se sezonski menjaju. Upravo zbog toga, imunitet na virus gripa nije trajan , i svake sezone moramo iznova da obratimo pažnju. On je jedan od više vrsta respiratornih virusa i onaj koji najviše oštećuje sluzokožu disajnih organa. Mnogi zabludom porede grip i prehladu, ali ova dva pojma nisu ista. Prehlada je lakše oboljenje virusnog porekla i ne prenosi se tako brzo, dok je grip malo teži oblik za celokupni organizam i brzo se širi. Mere prevencije su boravak u provetrenim prostorijama, pojačana higijena ruku, izbegavanje gužvi i vakcinacija.
Izvor zaraze gripa je bolesno dete ili odrala osoba. Zbog svog izuzetno lakog prenosa ima tendenciju da se prenese na epidemiju pa je vrlo teško odbraniti se i ostati zdrav. Kako smo već rekli, zima mu izuzetno pogoduje, a samim tim tera ljude da se okupljaju češće u zatvorenim prostorijama gde se odmah nađu u kontaktu sa virusom. Gripa se prenosi u dodiru sa osobom koja u sebi nosi virus, odnosno već je zaražena, iako se virus još uvek nije ispoljio. Dovoljan je direktan kontakt rukama, odnosno ovo je kapljična infekcija koja se takođe prenosi putem aerosola. Aerosol su sitne kapljice u vazduhu koje sadrže virus, a nastanjuju se tako što bolesna osoba kija, kašlje, briše nos… Deca su izuzetno podložna grupa koja se lako zarazi virusom jer pre svega ne umeju dovoljno dobro sami da se zaštite i da sami vode higijenu koja je potrebna. Vrtići, škole i sva mesta na kojima je velika koncentracija dece pogodno je mesto za širenje gripe.
Simptomi gripa su, kao i kod svake druge bolesti izuzetno neprijatni. Oni uglavnom kreću polako i koliko god vi pokušavali da se odbranite, oni se samo dodatno pojačavaju. Prvi znaci gripa kod deteta su da je ono više nije srećno i razdragano kakvo je inače. Jednostavno, dete počinje da gubi energiju i to se u njegovom ponašanju vidi i oseća. Čak i ako je dete malo da ne može još uvek da vam kaže da ga nešto muči, ovo je prvi znak na koji treba da obratite pažnju i reagujete. Vrlo brzo dolazi do temperature koja raste vrtoglavom brzinom. Ovo se dešava iz razloga što telo pokušava na sve moguće načine da se izbori sa novonastalim stanjem u organizmu. Prvih dana bolesti temperatura uporno ostaje visoka, a ponekad posle lekova postaje još veća. Ovo su retki slučajevi, ali svakako je trenutak da, ukoliko niste do sada, odmah posetite lekara. Skidajte detetu temperaturu tako što ćete ga razgolititi i tuširati mlakom vodom između terapije lekovima. Temperatura obično traje par dana, a praćena je velikim umorom, bolom u zglobovima i celom telu, glavoboljom, kašljanjem, curenjem nosa i gubitkom apetita. Normalno je da dete odbija da jede, ali vi ne smete prestati da ga nudite hranom. Napravite mu nešto što će lakše gutati. U ovim trenucima supa je odličan saveznik jer pored gubitka apetita, dete obično nije voljno ni da pije vode, a to je od veoma velikog značaja jer u ovakvim trenucima telo lako dehidrira. Nudite ga često, po malo, barem par gutljaja ili zalogaja. Treba da unosi puno tečnosti i da što više tečnosti izbacuje iz organizma. Limunade, čaja, vode, supice, čorbice, bareno povrće… sve ono što nije teško ni za žvakanje ni za stomak. Stalno pratite svoje dete i spuštajte temperaturu jer u ovom stanju već razorenog organizma može doći do komplikacija kao što us upala uveta ili upala pluća, pa će u terapiju biti uključeni i antibiotici, a bolovi će trajati znatno duže. Pored terapije za skidanje temperature treba održavati prohodnost nosa (Mamarijum preporučuje Sinomarin) ili neke druge lekove po savetu lekara, kako bi mu respiratorni sistem bio osposobljen za disanje, a samim tim i lakše za ceo organizam.
Najbolja prevencija svakoj bolesti je zdravo dete, a pod tim podrazumevamo jak imuni sistem. Ako se ne prepozna na vreme, slab imuni sistem može imati opasne posledice po zdravlje deteta, odnosno dete će biti često bolesno, lako će dolaziti do zaraze i biće sklonije infekcijama nego druga deca, što vrlo brzo može dovesti do drugih kritičnih bolesti. Ovo su razlozi zbog čega stalno spominjemo jačanje imunog sistema kao i zdrav život pogotovo kod dece. U zimskim danima ima puno voća sa vitaminom C koji je veoma značajan za naš organizam. Raznovrsne namirnice, puno povrća i fizičke aktivnosti, pomoći će jačanju zdravlja vašeg deteta kao i jačanju celokupnog organizma.