- 07/03/2020
Hemoroidi u trudnoći
Pre nego što krenemo da vam pišemo o tome šta su, kako nastaju i kako tretirati hemoroide u trudnoći, želimo da vas podsetimo da je drugo stanje dar i blagodet i pored svih svojim stanja i tegoba u koje zapada žensko telo. Nije lako devet meseci nositi plod u sebi i bukvalno svoje telo dati mu na izvolte.
Hormoni koje smo spomenuli više puta jesu krivci za džumbus koji nastaje. Progesteron, hormon koji se luči tokom trudnoće jedan je od glavnih optuženih za pojavu hemoroida. Pojačano lučenje progesterona drastično utiče na slabljenje zidova krvnih sudova, pa se oni pri najmanjem pritisku šire.
Ali pre nego što nastavimo dalje, da saznamo šta su zapravo hemoroidi?
Hemoroidi su na najjednostavnije rečeno, proširene vene koje se nalaze na završetku debelog creva i na analnom otvoru. Izgledaju kao izbočina ili kao mali čvorovi koji se u zavisnosti od toga koliko je bolest uznapredovala, mogu naći u unutrašnjosti creva ili izaći napolje, te se na osnovu istog razloga mogu razlikovati po svojoj veličini i intenzitetu bola. Ove vene se ovde inače nalaze jer tako treba da bude i imaju svoju ulogu u organizmu (njihova funkcija jeste zadržavanje gasova i tečne stolice, kao i to da štite gornji deo analnog otvora od mehaničkih povreda), ali pod uticajem okolnosti koje trudnoća nosi sa sobom, hormona koji slabi zidove krvnih sudova i veliki pritisak na ceo donji deo karlice, kao i smanjen dotok krvi žene u drugom stanju, dovodi do pojave hemoroida. Veliki broj trudnica nađe se u ovom problemu i oni se najčešće javljaju u poodmakloj trudnoći, negde oko i posle 20 nedelje. Ne moraju uvek da izazovu tegobe, a neke trudnice ih čak i ne primete.
Simptomi koji su karakteristični za hemoroide su neprijatan osećaj kod analnog otvora, bol pri sedenju, osećaj žarenja, svraba. Pored ovoga, hemoroidi se najpre primete zbog toga što se javlja krv u stolici koja je svetlo crvene boje i obično se javlja pred kraj pražnjenja creva. Osim krvi javlja se i sluzava tečnost koja čoveku izaziva osećaj neprijatnosti. Opstipacija, koja je češća pojava kod žena nego kod muškaraca, može biti još jedan od razloga za pojavu hemoroida. Takođe, žene koje su i pre trudnoće imale hemoroide najverovatnije će ih imati i u trudnoći i one posebno treba da se paze, jer se tada javljaju i ranije nego inače.
Postoji četiri stadijuma hemoroida
Stadijum I – hemoroidi postoje unutar analnog otvora i oseljivi su na dodir. Obično svrbe, a ponekad se javlja krv u stolici
Stadijum II – malo veći hemoroidi nego što je to u stadijumu I i nakon vršenja velike nužde izađu napolje, ali se i vrate. I ovi hemoroidi krvare, a da bi se ustanovilo koji je stadijum treba da se napravi anoskopski pregled analnog otvora. Ponekad se u stadijumu II može javiti hronično krvarenje što kod trudnica može dovesti do anemije. Pacijentkinje koje su imale ovaj stadijum hemoroida kažu da su bolovi veoma snažni pogotovo prilikom defekacije (velike nužde).
Stadijum III – Još veći hemoroidi koji naravno izazivaju i veće tegobe, a kada izađu napolje često je potrebno rukom ih vratiti nazad.
Stadijum IV – prolabirani hemoroidi, odnosno hemoroidi koji se nalaze napolju, a svaki pokušaj da se vrate unutra je obično neuspešan. Jaki bolovi i stadijum koji se obično završava operacijom, ali u trudnoći je veoma retko podvrgavanje ovakvoj vrsti hirurškog zahvata, već se to ukoliko je izuzetno potrebno radi nakon porođaja.
Najvažnija je informisanost o svemu što vas kao trudnicu očekuje pa samim tim možete doneti odluke i raditi sve ono što je preventiva, pogotovo za vaš organizam. Ishrana koja je vrlo važan faktor inače u životu, a posebno u trudnoći jer može da vam pomogne u vezi sa hemoroidima. Ukoliko se budete trudili da pijete dosta vode i unosite tečnosti kao što je mlak čaj, a ishrana vam bude bazirana na namirnicama koje su bogate vlaknima kao i puno voća i povrća, možete izbeći ili smanjiti na minimum nelagodnost koja se dešava prilikom pojave hemoroida.
One trudnice koje su ih ipak dobile ili su već imale hemoroide, najčešće dobijaju kreme ili masti kojima oni pokušavaju da se stave pod kontrolu, a ženama smanji svaki osećaj neprijatnosti i bola. Najvažnije je da znate da oni nemaju nikakvu negativnu ulogu na plod i da bi trebalo ubrzo posle porođaja da prođu. Obavezno razgovarajte sa vašim lekarom o tome jer je on taj koji će najbolje znati da li vam je potreban i kakav pregled, a na osnovu toga prepisati adekvatnu terapiju.
Naša preporuka je u slučaju zatvora, koristiti EvaQ čepiće koji bezbedno i efikasno olakšavaju pražnjenje stolice, a za simptome i tegobe u spoljašnjoj intimnoj regiji (svrab , peckanje)- Multi Gyn komprese