- 07/03/2020
Infantilne kolike
Infantilne kolike- grčevi kod beba- kako nastaju, kako pomoći
Ovo je vreme informacija. Nikada lakše nije bilo doći do informacije ili poluinformacije o nečemu i nekome. Na toj “otvorenoj pučini” interneta nalazi se pregršt rešenja (dobrih i loših) za stanja i tegobe novorođenčadi. Mislim da se mladi roditelji (tzv internet generacija) najčešće lati interneta u sitne sate kada njihovo dete neutešno place nekoliko sati tokom dana. I onda na različitim blogovima “iskaču” različiti baneri proizvoda koji obećavaju sve i svašta (tržište je nemilosrdno). Internet nekada bude poražen savetima starijih (mame, babe, ujne, strine, kume, drugarice, komšinica, drugarice sa FB, samozvane blogerke…) koje se kunu da je baš određeni preparat pomogao njihovom detetu. Moguće da jeste! Ali…
Cilj ovog teksta je da Vas informišem o mehanizmu delovanja svakog od njih.
Kako nastaju infantilne kolike- grčevi?
Sigurno ste kao odrasla osoba nekada osetili nadimanje i bol u trbuhu usled brzog gutanja hrane i uzimanja hrane koja nadima- sporije se vari. Bol u crevima nastaje onda kada se creva rastežu (nejčešće pod dejstvom pritiska gasa). Tada se aktiviraju nervni završeci za bol u crevima. Kao ilustraciju jačine bola koji se oseća tokom rastezanja creva gasom, uvek navodim “Rusko mučenje” (agenti KGBa su u sklopu svojih metoda ispitivanja neprijatelja primenjivali ubacivanje gasa u creva da bi neprijatelj veoma brzo poklekao).
Gas u crevima je veoma često uzročnik infantilnih kolika kod novorođenčeta. Naravno taj gas nastaje u samim crevima. Kako?
Digestivni trakt (želudac, jednjak, tanko i debelo crevo) su kod novorođenčeta nezreli. Peristaltika (pokreti kojima crevo pokreće hranu ka izlazu) nije još sasvim usklađena. Dete i majka se još uvek privikavaju jedno na drugo, uče da beba sisa a majka da doji. Tokom tog najfragilnijeg perioda majka je u strahu da beba neće pojesti dovoljno (plus mnogi drugi strahovi). Veoma je često prisutna nepravilna tehnika podoja i hranjenja prilikom kojeg se beba umesto mleka naguta vazduha- gasa.
Druga stvar koja može da bude uzročnik enzimi koji su potrebni za varenje hrane se ne luče u dovoljnoj meri. Mleko (majčino ili formula) se u velikom procentu sastoji od laktoze. Laktoza je šećer-disaharid (sastavljena od dve vrste šećera :glukoza i galaktoza) koja mora da se razloži da bi se apsorbovao kroz crevo u krvotok. Za ovo razlaganje je potreban enzim laktaza. Laktaza se luči u ustima, želucu… ali se smatra da se laktaze premalo luči u prvim nedeljama života. Naučnici su čak izračunali da na rođenju ima samo 1% potrebne laktaze za varenje. Kako se količina mleka koje dete posisa vremenom povećava, a lučenje laktaze ne prati ovo povećanje, dolazi do nakupljanja nesvarene laktoze u crevima. Svaki šećer u prisustvu bakterija, toplote (procesom vrenja) pretvara se u vodu i gas (ugljen dioksid).
Treća stvar je još uvek nerazvijena crevna flora. Kolonizacija creva (koji je na rođenju sterilan) se tek zahuktava i potrebno je vreme da se stvori film dobrih bakterija na zidu creva koje vare mleko bez prevelikog stvaranja gasa. Razvoj dobrih bakterija zavisi od mnogo faktora a ponajviše od sredine (prebiotika, uzrasta deteta, zdravstvenog stanja deteta, genetike).
Kako prepoznati da se radi o grčevima?
Nije svaki plač uzrokovan grčevima (bolovima u trbuhu usled gasa). Ono što takođe predstavlja moguć uzročnik neutešnog plača (prilikom infantilnih kolika) jeste uznemirenost deteta. Ova uznemirenost najčešće je uzrokovana uznemirenošću majke.
Ono što je veoma karakteristično za grčeve jeste da se dete zacrveni, napreže trbuh, savija noge ka trbuhu, stisne šake. Veoma je karakteristično i vreme javljanja grčeva. Infantilne kolike se nikada ne javljaju pre 3 nedelje. Svaki neutešan plač pre toga je najverovatnije nedovoljna količina posisanog mleka ili neki drugi problem. Postoji takozvano “Pravilo trojke”: grčevi se javljaju od 3 nedelje do 3 meseca (nekada do 6 meseci), dete plače više od 3 sata dnevno, više od 3 dana nedeljno. Ovo je možda malo uopštena formula ali daje neke vremenske okvire. Veoma je bitno da dete nema neke druge simptome npr. temperature, da dobro mokri, da uzima hranu, da prazni stolicu koja je uredna. U sličaju pridruženih tegoba trebalo bi odmah posetiti pedijatra.
Šta činiti kada beba dobije grčeve? Možda je bolje pitanje -Šta činiti da do grčeva ni ne dođe?
- Veoma je bitna dobra tehnika podoja. Dete mora da stavi u usta celu bradavicu u usta (mora dobro da “dihtuje”). Truditi se da se dete umiri i da ne plače pored dojke jer tako guta vazduh. To nije dobro iz dva razloga. Progutani gas zauzima mesto mleku koje treba da posisa i partikule vazdušnih mehura odlaze dalje u creva gde prave širenje zidova creva- bolni grčevi.
- Veoma je bitno da dete nakon svakog podoja podrigne. Postoji nekoliko načina da to dete uradi i to obavezno činiti u uspravnom položaju deteta.
- Korisno bi bilo da se bebin stomak masira u smeru kazaljke na satu (creva su tako anatomski postavljena u trbušnoj duplji). Tako se vazdušni mehurići potiskuju napolje. Preporuke se da se stomak i greje nekom toplom pelenom, mada nema ništa toplije od ljudskog dodira. Tako se ujedno i smiruju deca, ostvaruje se kontakt roditelj- beba.
Koje medicinska sredstva davati detetu za grčeve?
Postoji nekoliko preparata za koje se smatra da mogu da pomognu. Neki će se kleti u njega, neki će Vam ga ocrniti. Odmah da Vam kažem da svi oni deluju ali ni jedan nije 100% učinkovit. Davanje ovih preparata će makar malo ublažiti ili zaustaviti pogoršanje noćnog plača usled grčeva. Kako bih izbegao promociju i favorizaciju određenog preparata predstaviću vam mehanizme delovanja određenih aktivnih supstanci na genezu infantilnih kolika. Naravno samo za one preparate sa kojima imam pozitvno iskustvo (kao kad Vrele gume prave uporedni test automobila -razumeće me malobrojni muškarci koji će možda ovo pročitati).
Probiotici su dobre bakterije koje kolonizuju creva. Širenjem ove flore dolazi do boljeg varenja mleka. Oni sprečavaju razvoj patogenih bakterija. Iako je relativno nov preparat, iskustva sa EsenBak kolik kapima su odlična jer sadrže Pediococcus pentosaceus i Bifidobacterium longum koji se inače nalaze u posisanom majčinom mleku i stvaraju manje gasova od ostalih probiotskih kultura. Manje gasova= manje grčeva. Doziranje je 15 kapi jednom na dan.
Priroda nam je dala veliki broj prirodnih rešenja u vidu biljaka koje mogu da deluju na smirivanje infantilnih kolika. Kamilica, komorač, kim su samo jedni od prirodnih lekova kojima su se lečili i naši stari. Kim je biljka za koju se odavno zna da smanjuje nadimanje i eliminiše gasove iz creva. Komorač i kamilica ima umirujuće dejstvo, deluje opuštajuće te ima veoma dobru ulogu u smirivanju grčevima razdraženog deteta. Ranije su se deca pojila čajevima od ovih biljaka ali sada postoje kapi koje se mogu koristiti uz dojenje bez davanja čajeva (preporuke su da se uz podoje ne daje druga tečnost, pa ni čajevi). Postoji nekoliko preparata koji sadrže esencijalna ulja ovih biljaka ali toplo preporučujem Gas Bimbi kapi za grčeve. Doziranje 10 kapi jednom dnevno ili 5 kapi dva puta na dan.
Prirodnim supstancama za suzbijanje infantilnih kolika se služi i homeopatska medicina koja je sve popularnija na našim prostorima. Preparat koji deluje po principima homeopatije jeste Colikind kapi za grčeve. U sastav ulaze biljne i mineralne komponente (chamomilla D6, magnesium chloratum D6, cina D6, colocynthis D6, lac defloratum D6) koje deluju na više načina: pomažu razvoj crevne flore, pospešuju lučenje enzima koji učestvuju u varenju mleka i deluju umirujuće na bebu. Colikind kapi se uobičajno primenjuju 3 puta na dan, a ako su grčevi baš jaki mogu se davati bebi i to 6 puta u toku dana.
Preparati laktaze koja nedostaje kod grčeva se mogu unositi u vidu preparata Colief. Time se manjak crevne laktaze nadomesti i sprečava nagomilavanje laktoze u crevima. Daje se uz svaki podoj. Doziranje:na početku svakog podoja u mleko se stavlja 4 kapi preparata.
Postoje i preparati koji uklanjaju već stvorene gasove tako što smanjuju površinski napon u mehurima gasa, da bi se oni lakše raspršili u sitnije mehuriće I tako lakše izbacili iz creva. U ovim preparatima je aktivna substanca simetikon. Na tržištu se prodaje kao Sab-simplex. Doziranje je 15 kapi uz svaki podoj.
Ovo su sve preparati koji se mogu kombinovati, uzimati uporedo i za njih nije potreban recept lekara. Najbolje je koristiti jedan do dva preparata zajedno (preko toga je preterivanje). Mogu da pomognu, ali kao što sam rekao nisu svemogući. Nekada su infantilne kolike drugačije geneze, budu intenzivne, onemogućavaju hranjenje deteta, ometaju rast i napredovanje. Obično se toleriše period od oko 2 nedelje intenzivnih grčeva. Tada se mora pomisliti na alergiju na proteine mleka. U tom slučaju je terapija dosta kompleksnija i podrazumeva davanje specijalnih formula za hranjenje deteta. Ali o tome će razmišljati i odlučivati pedijatar ili eventualno dečiji gastroenterolog.
Kod intenzivnijih kolika treba razmotriti i ishranu majke. U nekim slučajevima dojilja bi trebalo da bude na dijeti bez proteina kravljeg mleka, ali i namirnica koje nadimaju kupus, boranija, pasulj, kelj…
Ovaj tekst neće imati zaključak jer na ovu temu ne može da se stavi tačka. Vredne devojke iz Mamarijuma su ovo zamislile kao blog, te ovo mora da bude razmena informacija. Kako sam ja ovde izneo svoja teorijska i iskustvena znanja stečena u radu sa decom, pozivam Vas da stavite neki komentar, neka Vaša iskustva i neke druge informacije koje bi nam pomogle da rešavamo ovaj problem. Problem se lakše rešava u društvu, zajedničkim snagama.