- 07/03/2020
Kad beba porani
U Srbiji se prema statističkim podacima godišnje rodi oko 65.000 beba. Od tog broja se u našoj zemlji pre termina godišnje rodi više od 4.000 beba, a velik je broj i onih koje su rođene sa ekstremno malom telesnom težinom – nisu imale ni jedan kilogram. Mnoge mere sprovode se kako bi se u našoj zemlji povećao natalitet, koji nije na zavidnom nivou. Jedna od deset beba je prevremeno rođena.
Od 37. do 42. nedelje trudnoće smatra se beba rođena u punom terminu. Prevremeno rođenim detetom smatra se svako dete koje je rođeno pre 37. nedelje trudnoće. Postoje i takozvane kasno rođene prevremene bebe koje su donete na svet između 35. i u toku 37. nedelje trudnoće. One uopšte ne moraju izledati kao prevremeno rođene bebe i imati strogo intenzivnu negu, ali postoji mogućnost od nastanka nekih problema u odnosu na bebe rođene u punom terminu. U zavisnosti od toga u kojoj nedelji je beba doneta na svet, potrebna joj je u većoj ili manjoj meri stručna medicinska pomoć i poseban tretman u neonatalnim intenzivnim negama.
Uzrok prevremenog porođaja mogu biti problemi u trudnoći, bolesti koje majka ima, ali isto tako uzrok može ostati nepoznat. Neki problemi koji se javljaju u trudnoći kao što su nedostatak brige, duvan i alkohol, urođene mane materice, starost majke, visok krvni pritisak, loša ishrana, infekcije urinarnog trakta i druge vrste infekcija mogu biti okidač za prevremeni porođaj. Kada se ovo dogodi kod majke se prekida proces pripreme organizma i uma za roditeljstvo, odnosno osećaj zadovoljstva, smirenosti, ljubavi i sreće i nastupa period straha za zdravlje i život deteta. Zbog povezanosti majke i deteta ovi procesi u mnogome otežavaju harmoničnu komunikaciju tokom prvih par meseci.
Nedonoščad se, osim po nedelji rođenja, razlikuju i po kilaži i po stepenu razvijenosti. Izrazito niska rođena težina smatra se do 1000 grama, a vrlo niska rođena težina smatra se do 1500g. Generalno niska telesna masa na rođenju smatra se svaka težina ispod 2500g. Uobičajeni simptomi koji se javljaju kod prevremeno rođenih beba su žutica (zbog nezrelosti jetre i organa za varenje), nepravilno disanje (odnosno plitko disanje i nepravilne pauze u disanju tokom spavanja), manjak telesne masnoće, dlačice na telu, problemi sa hranjenjem zbog otežanog sisanja i dojenja, nekontrolisano gutanje, tanja, glatka koža, dlačice na telu, mekana hrskavica… Zbog sveukupnog stanja deteta, ono se obično stavlja u inkubator gde će biti zaštićeno od svih spoljašnjih uticaja. U inkubatoru se lakše reguliše temperatura i vlažnost spoljašnje sredine, što beba zbog nezrelog sistema regulacije temperature tela ne može sama da uradi . Inkubator predstavlja izolovanu sredinu i štiti bebu od svih štetnih uticaja i mogućih infekcija. Beba će biti u inkubatoru onoliko dugo koliko je potrebno da njeno zdravstveno stanje bude savršeno i dok joj bude trebala pomoć lekara specijaliste.
Zbog generalne fizičke nezrelosti , ovi mališani se teže adaptiraju na spoljašnju sredinu i svoje vršnjake, iako se uz adaptaciju kod ove dece započinje i fizikalni tretman. Neka deca će već kod prve godine uz pomoć roditelja uspeti po svemu da stignu svoje vršnjake, ali postoje i oni kojima će u tome biti teže. Zbog toga ovakvu decu ne treba upoređivati i na osnovu druge dece meriti njihov rast i razvoj, već im se posvetiti posebnom negom i uključiti celu porodicu u to. Brojne studije su pokazale da je povezanost majke i deteta u prvim mesecima od velikog značaja pa čak i ako su dete i majka odvojeni inkubatorom, njen glas i dodir u mnogome može pomoći. Sazrevanjem se pomaže i uz stimulaciju na odgovarajući način gde treba poznavati normalan motorni razvoj deteta i specifičnosti razvoja prevremeno rođenih beba.
Podršku ovim putem ne treba davati samo mališanima, već i njihovim roditeljima koji zajedno sa detetom vode veliku bitku. Posebno je važno da se ljubav cele porodice uključi oko podizanja deteta i da se pruži mnogo ljubavi, pažnje i nege. Oni su zaista borci i postali su heroji od samog dolaska na svet.