- 18/05/2020
Kratak vodič kroz VTO-Neplodnost kod muškarca
Neplodnost se u prošlom vremenu vezivala najčešće za žene, ali nove analize i statistika govori da su i muškarci ti čiji se procenat neplodnosti popeo na 40% u odnosu na ranijih 20%. Uzroci neplodnosti kod muškaraca mogu biti genetske prirode, bolesti ili infekcije kod kojih dolazi do promena u sastavu semene tečnosti.
Jedan od glavnih uzroka neplodnosti su poremećaji spermatogeneze koja označava proces stvaranja zrelih i za oplodnju sposobnih spermatozoida.
Kriptorhizam kao uzrok neplodnosti predstavlja anomaliju gde se testisi nisu spustili iz stomaka u mošnice, najverovatnije zbog njihove nepravilne građe i veličine. Lečenje ovakvih slučajeva je veoma uspešno. Ponekad je dovoljna samo hormonska terapija, a negde se mora pribegnuti operaciji.
Orhitis po medicinskom nazivu ili upala testisa narodski rečeno gde je pojava u 70% slučajeva posledica zauški, ali može se desiti bakterijske upale testisa od ešerihije, streptokoke ili stafilokoke kao i upale od uzročnika neke od polno prenosivih bolesti – genoreje ili hlamidije.
Varikokela predstavlja proširenu venu na testisima i jedan je od razloga za oslabljeno stvaranje spermatozoida. Ona može dovesti do smanjivanja testisa i tada se zbog nepravilnog protoka krvi temperatura u testisima povećava pa se smanjuje pokretljivosti spermatozoida. Ona se često pojavljuje bez ikakvih simptoma i znakova. U malim slučajevima se pojavljuje bol, a često se sama povuče tokom vremena.
Torzija testisa je uvrtanje testisa i semenovoda. Najčešće se događa kod mlađih muškaraca odnosno dečaka između 12 i 16 godina, ali naravno može se dogoditi u svakoj dobi i obično zahteva hitnu operaciju.
Erektivna disfunkcija predstavlja psihičku ili fizičku ili u većini slučajeva kombinaciju ovih faktora koji rezultiraju nemogućnostu za pravilno funkcionisanje muškog polnog organa.
Polno prenosive bolesti odnosno infektivne bolesti kojih ima jako puno i ukoliko se ne leče na vreme mogu dovesti do naplodnosti ne samo kod muškaraca već i kod žena.
Kada se kod muškarca proverava plodnost, kao jedna od prvih analiza, radi se spermogram. To je postupak kod kog muška osoba posle 5-6 dana seksualne apstinencije daje svoj ejakulat u sterilnu bočicu nakon čega se vrši analiza. Evo kratkog objašnjenja šta se tom analizom sve proverava:
Boja sperme -koja bi trebala da bude bele odnosno sivkasto-bele boje. Promene u boji sperme obično ukazuju na neke zdravstvene tegobe koje treba da se leče.
Likvefakcija – označava pretvaranje ejakulata koji je u formi gela u tečnost. Ona se izražava u minutima i pod normalnim okolnostima za taj proces je potrebno između 30 – 60 minuta.
Viskozitet – odnosi se na gustoću semene tečnosti
Volumen – odnosno količina izbačenog ejakulata koja može iznosti od 1,5 do 10 ml i najčešće je promenljiva karakteristika spermograma
pH vrednost – koja štiti spermatozoide od kisele sredine materice i normalno iznosi 7,2 do 8,0.
Pokretljivost – meri se procenat onih spermatozoida koji su aktivni i na osnovu toga mogu biti nepokretni, pokretni u mestu, slabo pokretni i brzo pokretni
Prisutnost ostalih ćelija – koje se nalaze u ejakulatu i zbog svog prisustva mogu ugrožavati plodnost
Aglutinacija – pojava kod koje se dešava spajanje spermatozoida koji se kreću jedan prema drugom umesto u pravcu jajne ćelije
Koncentracija – broj spermatozoida izražena u milionima po mililitru semene tečnosti
Vitalnost – procenjivanje broja živih spermatozoida
Takođe, kad se opisuje spermogram, u slučaju da postoje odstupanja, srećemo se sa sledećim pojmovima
Asthenozoospermia – udeo pokretnih spermatozoida < 50% Oligozoospermia – koncentracija spermatozoida < 20 mil/ml Azoospermia – nepostojanje spermatozoida u ejakulatu Teratozoospermia – < 15 % spermatozoida normalnog oblika Necrozoospermia – nepostojanje živih spermatozoida u ejakulatu Polyzoospermia – ekstremno visoka koncentracija spermatozoida Hypospermia (parvisemia) – volumen spermatozoida <2 ml Hyperspermia – volumen spermatozoida> 6 ml
Aspermia (asemia) – nepostojanje ejakulata
Pyospermia – prisutnost leukocita u ejakulatu (više od normalnog)
Hematospermia – prisutnost eritrocita u ejakulatuutnost eritrocita u ejakulatu
Faktori koji pored svih navedenih stanja dodatno utiču na pojavu steriliteta kod muškaraca ili narušavaju kvalitet semene tečnosti su gojaznost, prekomerna konzumacija alkohola i duvanskih proizvoda, povremeno uzimanje steroida i narkotika, previše vremena provedeno u skučenom prostoru ( zanimanja poput vozača gde je konstantan pritisak na testise).
Pored svih nabrojanih uzroka i faktora muške neplodnosti naravno postoji još onih koji su veoma retki ili neki posebni faktori koji smetaju određenim individuama. Kada se sumnja na mogućnost mladog para da zatrudni, muškarac odlazi na analize, a dijagnoza se nikad ne donosi samo na osnovu jednog uzorka jer se sperma vrlo brzo obnavlja i mogu postojati velike oscilacije u vrednostima. Ukoliko imate neku od bolesti koje su vezane za mogućnost steriliteta, lekar će vam objasniti koji je put i način izlečenja i shodono tome prepisati terapiju. Generalno se savetuje kvalitetan način života što podrazumeva konzumiranje zdrave hrane i napitaka, korigovanje telesne mase, fizička aktivnosti i vitamini koji su potrebni muškarcima – cink, B12, selen i vitamin C.