- 18/05/2020
Kratak vodič kroz VTO- neplodnost kod žena
Šta raditi kad radimo na bebi, a bebe nema?
Užurbanost, briga, koje često pominjemo, može biti jedan od razloga zasto do željene trudnoće ne dolazi onako kako bi smo hteli. Previše svakodnevnog stresa na poslu, umor i nedovoljna količina sna, zagađenost životne sredine i prostorija u kojima boravimo, upotreba alkohola, aktivno i pasivno pušenje, nekvalitetna ishrana, unos loših namirnica… Samo su neki od razloga koji mogu uticati na to da telo ne funkcioniše kako bi trebalo i trudnoća se ne dešava.
Drugi razlozi za sterilitet su oni kojih nismo svesni, jer ne znamo šta nam se događa u telu i za većinu razloga ne osećamo neke preterane tegobe. Sistem za reprodukciju je toliko složen da ne možemo ni da zamislimo, pa je s toga potrebno brinuti se o svom telu kako bi procesi oplođenja i ovulacije u ženskom telu zdravo funkcionisali. Najčešći razlozi za sterilitet kod žena su:
Hormonski poremećaji – kada se hormoni ne luče dovoljno ili nepravilno mogu da dovedu do usporavanja ili potpunog onemogućavanja jajne ćelije da sazri. Neki od simptoma po kojima možete uvideti ove promene u organizmu su gojaznost odnosno neočekivane promene u kilaži, povećana maljavost i pojava akni koje do sada niste imali, nagle promene raspoloženja…
Endometrioza – predstavlja pojavu kada se tkivo materice nađe izvan same materice i u većini slučajeva zahvati jajovode i jajnike, a ponekad može da se desi da zahvati rektum ili bubrege. Tkivo koje se našlo u delu organizma gde ne pripada može da utiče na smanjenu funkciju stvaranja jajnih ćelija i prohodnost jajnika. Ovo stanje utiče na hormonski balans u telu i žene koje pate od ovog poremećaja obično imaju bolove u donjem delu stomaka.
Sindrom policističnih jajnika – sindrom kod kojeg varira veličina jajnika i na kom se pojavljuju ciste veličine od 5 do 20 mm u prečniku. Simptomi koji ukazuju na to da imate ciste na jajniku su vrlo slične kao i kod hormonskih poremećaja. Za ovo stanje je još karakteristično to što se mali folikuli u jajnicima ne razvijaju u velike, zrele folikule koji rezultiraju ispuštanjem zrele jajne ćelije.
Imunološki uzrok neplodnosti – ovde se govori o tome da žensko telo ima reakciju na partnerove spermatozoide i pri njihovoj pojavi proizvodi antispermatozoidna antitela. Ona ne dozvoljavaju normalno plivanje spermatozoida na putu do jajne ćelije i njeno oplođenje. Čak i ukoliko spermatozoid dođe do jajne ćelije a prisustvu antitela koji su proizvedeni u organizmu, oplodnja je praktično nemoguća. Ovaj problem generalno spada u ređe uzroke neplodnosti.
Problemi sa jajovodima – jajovodi imaju veoma značajnu ulogu u procesu oplodnje i njihova prohodnost je od presudnog značaja. Neprohodnost može biti delimična ili potpuna i postoji mnogo faktora koji utiču na jajovode i očuvanje njihovog zdravog stanja. Mnoge polno prenosive bolesti, nepreležane upale, operacija slepog creva, ciste na jajniku su problemi koji ostavljaju traga na jajovodima. U većini slučajeva problemi sa jajovodima ne daju nikakve simptome.
Problemi sa ovulacijom – do ovih problema najčešće dolazi kada vaša jajna ćelija ne sazreva u jajnicima ili kad jajnici imaju problema sa puštanjem jajne ćelije koja je zrela da prođe u jajovode.
Infekcije genitalnog sistema- pored standardnih briseva, potrebno je uraditi i analize za ureaplazmu, mikoplazmu i hlamidiju
Analiza kariotipa
Godine starosti – starosna granica rađanja je generalno pomerena naspram onoga u kojim godinama se rađalo ranije
Samo lečenje steriliteta, zavisi od uzroka i dijagnoze koja je u pozadini problema. Nekima će biti potrebna samo promena načina života i poboljšanje samog kvaliteta istog, kao i promena režima ishrane. Na osnovu analiza koje ćete proći sa svojim lekarom doći ćete do zaključka šta vam je potrebno. Načini lečenja još mogu biti stimulacija lekovima koji su i najčešći izbor kod poremećaja ovulacije. Ukoliko se smatra da određene terapije lekovima ili injekcijama neće pomoći, nekim ženama je potrebno da se podvrgnu operaciji i ta se metoda najčešće primenjuje kod blokiranih, neprohodnih jajovoda, endometrioze, kao i mioma, polipa ili morfoloških varijacija materice i problema koji se ovim putem mogu uspešno rešiti. U svakom slučaju proći ćete niz pregleda i analiza i konsultacijom sa svojim lekarom doći do najboljih rešenja.
Kada je nakon određenog vremenskog perioda (nezaštićeni odnosi u periodu od 6 meseci do godinu dana), ne dolazi do trudnoće, potrebno je obratiti se ginekologu, odnosno urologu. Uradiće se osnovne analize i pregledi. Ako ne postoji potreba za terapijom, prvo se pokušava sa ciljanim odnosima u vreme ovulacije. Sledeća stepenica je intrauterina inseminacija (ako ispunjavate kriterijume za istu) . U slučaju da i dalje ne dolazi do trudnoće, pristupa se vantelesnoj oplodnji. Ona označava oplodnju jajne ćelije u laboratorijskim uslovima. Nakon shvatanja uzroka muškog i ženskog steriliteta kao i mogućnostima za njihovo rešavanje, poseban tekst posvetićemo vantelesnoj oplodnji.