- 13/05/2020
Letovanje u trudnoći
Dugoočekivani godišnji odmori se svima bliže, a da li je dobro i na koji način kao trudnica ići na letovanje, te na koji način je najbolje zaštititi se, otkrivamo dalje u tekstu.
Drugo stanje se zaista zbog realnih činjenica naziva tako. Sve ono što se događa u telu žene koja je trudna utiče na to koliko će se drugačije osećati i koliko računa treba da povede kada je njen životni stil u pitanju. Takve stvari su individualne i svaka žena najbolje zna i oseća šta joj prija i na taj način će da smanji one stvari koje joj ne prijaju, a povećati one stvari u kojima uživa.
Kada kažemo letovanje obično svako od nas ima prvu asocijaciju – more. U svakom slučaju ovaj tekst se odnosi na sve trudnice koje žele da idu na more, ali isto tako i na bilo koju drugu plažu pored reke, jezera, odmor na planini… Ono što nam definitivno najviše prija tokom vrelih letnih dana je uživanje pored vode i trudnicama se preporučuje (pogotovo u slanoj morskoj vodi) ali postoje neka pravila kojih biste u drugom stanju trebalo da se pridržavate kako bi vam letovanje prošlo u najboljem mogućem redu.
Preventiva – pre polaska na more trebalo bi se posavetovati sa svojim ginekologom. Na osnovu pregleda i razgovora sa vašim lekarom, te vašeg opšteg zdravstvenog stanja donećete zajedničku odluku da li je u redu da idete na letovanje. Zamolite lekara osim toga, da vam da potrebna dokumenta, terapiju i sve ono što je potrebno da biste na moru bili bezbedni i opskrbljeni sa svime što vam je potrebno ili što može da vam bude potrebno.
Putovanje – najbolji odabir za trudnice što se tiče puta jeste avion. Avion je najbrže prevozno sredstvo i to je njegova najbolja osobina, a isto tako pruža i veliki komfor. Sve one trudnice koje smeju i imaju mogućnost najbolje bi bilo da se odluče za putovanje avionom. Do 36. nedelje trudnoće je bezbedno putovati avionom, a od 28. nedelje bi sa sobom trebalo da imate lekarsku potvrdu o terminu porođaja. Automobil je takođe prevozno sredstvo koje može da nudi određeni nivo komfora, a njegova najbolja osobina je ta što možete da stanete kad god poželite i napravite potrebnu pauzu. Autobus može da bude pogodan vid prevoznog sredstva ukoliko vaša trudnoća nije poodmakla i ukoliko nije predug put. U protivnom autobuski prevoz može teško da padne trudnicama, zbog skučenog prostora i malog broja pauza.
Na plaži – sve ono što se savetuje generalno, samo sa još većim oprezom. Dakle, na plažu do 11h i posle 17h. Zaštitna krema sa visokim faktorom i umereno izlaganje suncu, po pola sata. Zaštite se šeširom, i prijatnom, širokom, pamučnom odećom svetlih boja. Hladovina nek vam bude najbolji drug, a potrebno je i piti dovoljno tečnosti. Najbolje je piti vode i najbolje flaširane vode, jer iako je i voda sa česme u redu, ona može biti drugačijeg sastava nego ona na koju ste navikli i na taj način izazvati problem poput dijareje. To je poslednje što vam kao trudnici treba na odmoru. Hranite se lagano sa dosta voća i povrća i svega onog što vam prija i ne pada teško na stomak. Slana voda i kupanje činiće da se opustite i uživate. Ukoliko u sklopu odmarališta imate i bazen – ne bi trebalo da ga koristite. Ne savetuje se upotreba bazena kada je žena trudna iz raloga što se u njemu kupa veliki broj ljudi i mogućnost za pojavu infekcije je povećana.
Još jedna stvar koju treba da znate je da vašoj bebi u stomaku nije toplo ukoliko ste na suncu i nije hladno ukoliko je napolju hladno. Zato se ne brinite da će se dete u materici „pregrejati“. Zaboravite na sve ono o čemu brinete kod kuće i uživajte sa svojim partnerom. Lagane šetnje predveče će vam svakako prijati, a romantični zalasci sunca davaće vam poseban osećaj. Pogotovo zato što je sa vama vaša beba.