- 18/05/2020
Mučnina tokom trudnoće
Trudnoća, tokom celog svog trajanja nosi velike promene u telu svake žene i puno blagodeti za organizam. Mnoge žene se za vreme trudnoće bolje osećaju i lepše izgledaju nego ikada pre. Pa ipak, tokom tog perioda mogu se javiti razne tegobe koje nastaju jer su žene tada zaista u drugom stanju i mnogi hormoni se pojačano luče. Ponekad, može doći do većih komplikacija, ali sve ovo se može izbeći ako se ponašate primereno i po savetima lekara.
Jedna od najčešćih manjih neprijatnosti za vreme trudnoće jeste „jutarnje gađenje“, odnosno mučnina, nazvana ovako jer se obično javlja tokom jutarnjih časova. Ipak, to ne znači da se ovakvo stanje neće javiti u bilo koje drugo doba dana. Skoro polovina pa do jedne trećine žena ima iskustvo mučnine tokom trudnoće, naročito u prvim mesecima. Ovaj osećaj je normalna, fiziološka potreba. Mučnina u trudnoći može početi već oko pete ili šeste nedelje i obično traje do trećeg meseca. Ponekad se jave slučajevi kada se mučnina produži na celu trudnoću, a ukoliko povraćate više od četiri-pet puta na dan , gubite telesnu masu i ne unosite dovoljno hrane ili vode, obavezno treba da se javite svom lekaru kod kog vodite trudnoću. Vrlo retki slučajevi dolaze do konstatovanja dijagnoze Hypermesis gravidarum gde mučnina ne prestaje, smanjuje se apetit, dolazi do mršavljanja, pojačane glavobolje, hroničnog umora, niskog krvnog pritiska i depresije. Vrlo je važno ostati hidriran, jer u slučajevima kada vam je muka ne smete dozvoliti da ostanete bez vode, a prekomerno povraćanje dodatno izbacuje vodu i soli iz organiizma. Ovako ćete izgubiti i dosta elektrolita pa bi trebalo da unosite dosta vode i čaja, supe iz kesice. Tečnost u nosite po malo i često, kako vam ne bi palo teško na stomak.
Smatra se da se mučnina i gađenje koje se javlja kod trudnica ima smisla. Sve ono što buduće majke unose u svoj organizam odraziće se i na plod. S’ toga ona razvija odbojnost prema određenim namirnicama, kao na primer prema nikotinu, alkoholu ili kafi i time štiti svoje dete od svih negativnih stvari koji mogu uticati na zdravlje njene bebe. Još jedan faktor koji je kriv za mučninu je visok nivo estrogena. Količina ovog hormona u ranoj fazi trudnoće raste i zbog toga se javlja preterana osetljivost na mirise i ukuse. Majčina čula se izoštravaju, te je moguće da joj smetaju mnogi mirisi koji su u stvari normalni, ali to u ovom slučaju može još dodatno podsticati mučninu. Ukoliko ste patili od osetljivog želuca i pre trudnoće, znajte da je velika verovatnoća da se taj trend nastavi, čak i pojačano. Stres je još jedan veliki okidač mučnine gde dolazi do sve češćih i jačih povraćanja.
Šta uraditi i kako se nositi sa mučninama?
Iako ne postoji način da mučnina u potpunosti nestane, postoje stvari koje možete raditi kako biste smanjili intenzitet mučnine i broj povraćanja. Prvi savet da pojedete nešto lagano čim se probudite. Na prazan stomak pojedite nešto suvo, pre nego što ustanete iz kreveta. Trudite se da uzimate manje obroke, sa što više ugljenih hidrata i proteina, bez masnoća, jake i začinjene hrane. Pokušajte da imate oko šest obroka dnevno, a sa dobrim odnosom namirnica u ishrani moći ćete da sačuvate svoje kilograme na minimumu i ujedno se dobro osećate. Pokušajte da jedete prohlađenu hranu koja nema toliko jake mirise ili se poslužite zdravim grickalicama kad vas uhvati jaka glad. Pijte dosta tečnosti.
Odmor je isto toliko važan kao i dijeta odnosno prilagođena ishrana vašim potrebama. Nemojte naglo ustajati iz kreveta i pokušajte da na spavanje odlazite ranije kako biste sutradan bile odmorne. Kada osećate da vam je nagon za povraćanje veći pokušajte da se opustite, legnete i dišete polako kako bi ste se umirile.
Čajevi na biljnoj bazi ,a posebno čaj od đumbira su blagodet za mučninu. Sada je vrlo dostupan i kod nas, a najbolji je u svežoj varijanti. Isecite par kolutova đumbira i prokuvajte u vodi. Ukoliko vidite da vam ni ovo ne prija, pokušajte sa čajem od nane koji je inače poznat kao sredstvo koje ima umirujuće dejstvo za stomačne probleme.
Vežbajte i šetajte. Ove dve stvari su svakako dobre za generalno očuvanje dobrog zdravstvenog stanja. Već smo pisali o tome koje su vežbe dobre i mogu da se rade tokom trudnoće, pa po tim savetima polako i strpljivo radite na svom telu.
Zaista je mučno imati mučninu. Ali ne dajte se obeshrabriti, samo malo strpljenja i proći će. Znajte da je sve ovo znak da je sa vama i vašim detetom sve u redu i pokušajte da se opustite.