- 19/05/2020
Odvikavanje od dojke i flašice
Čini vam se kao juče da je bio period kada ste se tek porodile i muku mučile (do duše neke žene, neke su ovo prošle lako) sa tek rođenom bebom koja slabo sisa, ne ume da povuče, natečenim grudima, bolnim brdavicama, bolnim izmuzavanjem… A sad je već vaše dete dovoljno veliko da ga treba odvikavati – prvo od dojke, a zatim i od flašice.
Kako smo u tekstu o uvođenju čvrstih namirnica u dečiju ishranu pomenuli da dete treba da sisa sigurno do šestog meseca života, to vam sada i ovde ponavljamo. Dakle, najranije doba kada možete računati da smete da krenete da odbijate svoje dete od dojke je sa pola godine. Preporuke WHO su da dete treba da sisa do druge godine, odnosno, dok mama i beba žele. Odvikavanje od dojke se najčešće dešava oko prvog rođendana, kad beba kreće u kolektiv, i mama se vraća na posao, međutim, na kompletnom prestanku sisanja u tom periodu ne treba insistirati samo zbog promene okolonosti, ako je traumatično za majku i dete. Svakako bi vaše dete trebalo da u periodu između osmog i dvanaestog meseca (zavisno od toga kada detetu krenu zubići) počne sa jelovnikom na kome će se naći seckana hrana. U toku uvođenja, za obrok se prvo daje čvrsta hrana, zatim dete sisa, ili dobije flašicu, posstepeni povećavajući količinu unete švrste hrane i smanjujući količinu mleka , kako dete se bude više navikavalo i uspešnije jelo nemlečnu hranu. Ovakve stvari su individualne i zavise od deteta do deteta. Prateći ponašanje svog bebaća moći ćete da shvatite kada je pravi trenutak da se odbije od dojke.
Kravlje mleko se ne uvodi u ishranu deteta do najranije prvog rođendana, i kravljim mlekom ne zamenjuje dojenje ili adaptirano mleko. Kozije mleko se preporučuje posle drugog rođenana, i zbog manje količine folata u njemu, ne bi trebalo da je prisutno u svakom mlečnom obroku.
Ako iz nekog razloga svoje odojče odbijete od dojenja do devetog meseca, naredni period ga morate hraniti na flašicu. Ukoliko je beba starija od devet meseci i počinjete sa odbijanjem od sisanja, davaćete joj pomalo mleka iz šolje ili flašice uz svaki obrok i postepeno ćete povećavati njegovu količinu, ali ćete je i dalje na kraju svakog obroka podojiti. A zatim ukinite onaj podoj u toku dana koji je detetu najmanje privlačan i dajte mu samo mleko iz flašice. Sledeće nedelje, ukoliko odojče pokazuje spremnost za to, izostavite još jedan podoj, da biste uspeli da do treće nedelje ukinete sve podoje u toku dana.
U ovom periodu treba da mislite i prilagodite se svom detetu, ali nikako ne smete zaboraviti na sebe. Dojke se ne podvezuju, isto tako, ne treba da se dozvoli prepunjenost i stvaranje čvorova i zastoj, pošto vas to uvodi u rizik za mastitis. Višak mleka treba iscediti, ali ne do kraja da se iscedi svo mleko u njima, , već samo da popusti napetost u dojkama. Takvim postupanjem, postepenim izbacivanjem podoja, kao i minimalnim ceđenjem dojki, šaljemo signal organizmu da sam smanjuje proizvodnju mleka, do potpunog prestanka.
Isto kao i odvikavanje od dojke, postepeno treba raditi i sa odvikavanjem od flašice. Neka deca koja naročito vole da sisaju nisu baš rada da se odreknu svoje flašice. Iako će po prestanku dojenja dete piti na flašicu, ne bi bilo loše da svakako ima interakciju sa šoljom pa makar da je samo drži ili popije par gutljaja. Budite uporni sa šoljom jer je dete neće baš olako prihvatiti. Ipak je lakše i lepše da se popije iz flašice. Kada dođe trenutak i vidite da je vaše dete ovladalo korišćenjem šolje, pokušajte isto kao i sa odvikavanjem od dojke, da mu zamenite flašicu šoljom u onom obroku gde će to najlakše prihvatiti. Neka to bude, na primer, ručak kada ćete sesti svi zajedno i reći mu da sada on, isto kao i vi, može da se služi svojom šoljom.
Pored sve vaše upornosti , objašnjavanja i želje deci ipak najteže pada da se odreknu onog toplog mleka i flašice koje ga uspavljuje. Ukoliko vidite da mu je baš teško nemojte te ga prisiljavati. Deca ne vole ništa što se radi na brzinu. Isto tako, nemojte forisati stvari ukoliko je to period kada beba nema volje jer je muče zubići ili je prehlađena. Prilikom odbijanja treba se voditi naklonostima svog deteta. Ne brinite ako ona sporo prihvata promenu i ne obraćajte pažnju ukoliko je vašem detetu potrebno više vremena za ovu radnju nego nekoj drugoj bebi. Budite uporni i strpljivi.