- 07/03/2020
Placenta previa
Placenta na latinskom znači posteljica. Posteljica predstavlja organ koji se u telu nalazi samo tokom trudnoće, odnosno tada nastaje od tkiva majke (zida materice) i embrionalnog tkiva. Uloge ovog organa su ishrana embriona, dovod kiseonika, odstranjivanje nepotrebnih i štetnih materija, zaštita embriona i lučenje hormona koji su veoma značajni za održavanje trudnoće (estrogena i progesterona). Posteljica je jednom stranom pričvršćena za matericu, a drugom stranom povezana sa fetusom putem pupčane vrpce. Ona je organ koji tokom trudnoće nastaje kod svih sisara.
Posteljica je pod normalnim okolnostima usađena visoko u materici. U ranoj trudnoći normalno je da se posteljica bude spuštena, ali kako trudnoća odmiče i materica raste, posteljica bi trebalo da se podiže na više. Postoje slučajevi (koji su vrlo retki), statistički podaci govore da je to broj od 0,5 do 0,8 svih trudnoća, gde se posteljica spusti jako nisko u materici tako da dopire do ušća na grliću gde ga potpuno ili delimično prekriva. Tada se javlja placenta previa koja se još naziva i predležeća posteljica. Pre svega treba naglasiti da ovo nije bolest već stanje koje se odnosi na položaj u kom se nalazi posteljica.
Zašto dolazi do ovog stanja? Ima brojnih uzroka zašto dolazi do predležeće posteljice, a neki od njih su starosna dob trudnice (kao najčešći uzrok), ukoliko je žena imala kiretažu, ukoliko je predhodni porođaj bio carski rez, ukoliko žena nosi višeplodnu trudnoću – češće se javlja sa dvojkama ili trojkama…
Najčešći simptom i ono na osnovu čega se najčešće zaključi da je reč o predležećoj posteljici je krvarenje koje nije praćeno bolovima, a može biti i slabo i vrlo jako. Krvarenje se može odmah zaustaviti ili nastaviti tako da ugrožava život trudnice. Ovo vaginalno krvarenje se uglavnom događa pre 30. nedelje trudnoće, više tokom noći. Ukoliko lekar sumnja na ovo stanje pregledaće vas ultrazvukom preko stomaka i to je najtačniji metod koji se koristi za postavljanje dijagnoze. Prilikom ultrazvuka i pregledanja materice određuje se njen položaj, stepen zrelosti i veličina. Pregled nikako ne bi smeo da se obavlja prstima jer može samo pogoršati stanje. U nekim slučajevima kada žena nema nikakvih simptoma, ovo stanje bi trebalo da se utvrdi tokom rutinskog pregleda, ali se dešava da se ne otkrije do samog porođaja.
Kada se dijagnostikuje stanje predležeće posteljice najvažnije je upozoriti trudnicu da nema nikakvih napornijih fizičkih aktivnosti i da leži i odmara se što je više moguće. Ukoliko za vreme kada vam je lekar preporučio da što više odmarate dođe do krvarenja potrebno je da se odmah javite u bolnicu gde će vas možda hospitalizovati kako bi pratili vaše stanje i dali vam potrebne vitamine i lekove. U ozbiljnijim situacijama najvažnije je da se trudnoća održi barem do 36. nedelje kada bi bebina pluća trebalo da budu zrela. Porođaj se tada odvija putem carskog reza kako bi se vodilo računa i smanjio rizik od krvarenja. Ponekad zbog ovog stanja dolazi do prevremenog porođaja, a skoro nikad se ne ide na prirodan porođaj. Ako stanje nije otkriveno pre porođaja, a porođaj počne prirodnim putem i posteljica ne blokira ušće materice , može se nastaviti sa vaginalnim porođajem. Dobra vest je da se većina porođaja ovim putem dobro završi i da 99% žena sa ovom dijagnozom ukoliko budu savesne i miruju uspešno iznesu trudnoću.
Neki veći postporođajni problemi zbog ovog stanja nisu konstatovani, te se sve posle porođaja dovede u red. Svaka žena može sledeći put da zatrudni normalno i da se ne boji, a isto tako ne mora da znači da će se ovo stanje ponoviti u narednoj trudnoći. Najvažnije je da pratite svoje stanje, da brinete o sebi i da se na vreme obratite lekaru.