- 07/03/2020
Povišen pritisak u trudnoći
Krvni pritisak podrazumeva pritisak u arterijama ljudskog organizma. Srce radi na principu pumpe tako što prima krv u sebe, a zatim ga potiskuje. Kada srce pumpa odnosno istiskuje krv iz sebe to se naziva sistola i tada je krvni pritisak viši. U obrnutoj situaciji kada se srce opušta i prima krv u sebe to je dijastola i tada je krvni pritisak niži. Povišen krvni pritisak je bolest koja je danas u velikom broju rasprostranjena kod ljudi. Ona za posledicu može imati oštećenje različitih delova tela i stanje je koje mora da se stavi pod kontrolu i leči doživotno. Promena životnog stila je teška, ali veoma važna, naročito ukoliko nemate tegobe pa ste bez motivacije.
Pojava povišenog krvnog pritiska tokom trudnoće nije uopšte bezazlena stvar. Posledice mogu da budu manje ili veće u zavisnosti kako se krvni pritisak kreće, a što je viši time je i veća opasnost kako za ženu tako i za dete. Ukoliko ostane u granicama normalnog ( kod većine trudnica se pritisak unutar vrednosti 140/90 smatra normalnim ), lagano povišenog ( lagano povećanim pritiskom se smatra pritisak između 140/90 do 149/99 ) i umereno povišenog krvnog pritiska ( koji je u vrednostima od 150/100 do 159/109 ) može se držati pod kontrolom bez posledica.
Preterano visok krvni pritisak u trudnoći naziva se preeklampsija. Još uvek nije poznato zašto neke žene ( smatra se da je slučaj jedne u deset žena ) razvije povišen krvni pritisak tokom trudnoće. Preeklampsijom se smatra povišen krvni pritisak koji je praćen pojavom belančevina u mokraći i prekomernim zadržavanjem vode odnosno tečnosti u telu (edem).
Ovo je stanje kod trudnica koje često ne ispoljava simptome do šestog meseca trudnoće, a kod većine se ovo stanje razvije na kraju trudnoće. Ipak, postoje neki znaci upozorenja na koje biste svakako trebali da obratite pažnju, a pogotovo ako inače imate povišen krvni pritisak. Određena zdravstvena stanja kao što su dijabetes i bolesti bubrega već sama po sebi povećavaju rizik, a ukoliko primetite neke od sledećih simptoma, obavezno se javite svom lekaru:
- Česte i dugotrajne glavobolje
- Iznenadno ili naglo oticanje šaka, nogu, lica
- Bolovi u gornjem (desnom) delu stomaka
- Nagla gojaznost
- Vrtoglavica i problemi sa vidom
Osnovni cilj lečenja je da se smanji pritisak i simptomi drže pod kontrolom. Ukoliko vaš lekar smatra da može da drži to pod kontrolom daće vam terapiju i savete oko ishrane koja ima veliki udeo. Najpre treba izbaciti so i masti. Svakodnevno više puta kontrolisati pritisak kao i količinu izlučene mokraće i proteina. Ukoliko lekar smatra da je stanje ozbiljno zadržaće vas u bolnici. Da li će to biti samo dok se stanje ne stavi pod kontrolu ili duže zavisi će od težine vašeg stanja. Najbolji način da se preeklampsija u potpunosti eliminiše jeste rođenje deteta, ali to nije uvek mogućnost. Najveća negativna star je što preeklampsija dovodi do prevremenih porođaja, što lekar u svakom slučaju pokušava da spreči. Međutim ako to nije moguće majka dobija injekcije steroida kojima se ubrzava sazrevanje bebinih pluća, te prevremeno rođena beba može da se razvija kako treba.
Stanje povišenog krvnog pritiska i proteinurije ( pojava proteina u mokraći u količinama većim od normalnih vrednosti ) može dovesti i do stanja eklampsije. Ono se smatra kao stanje nevoljnih trzaja tela trudnice. Eklampsija je stanje koje se javlja isključivo tokom trudnoće i predstavlja jednu od najtežih i najopasnijih komplikacija i bolesti tokom trudnoće. Obično se javlja u trećem tromesečju i osim ranog otkrivanja preeklampsije ne može se nikakvim testovima predvideti razvoje eklampsije. Većina slučajeva označena je kao nepredvidljivi. Ipak, postoje neki faktori rizika:
- Blizanačka trudnoća
- Stalno povišen krvni pritisak ( hronična hipertenzija )
- Bolesti bubrega
- Trudnoća posle 35 godina starosti
- Gojaznosti
Eklampsija se klinički manifestuje jednim ili više trzaja tela pri čemu svaki obično traje oko 60 sekundi. Prilikom tog napada telo postaje ukrućeno, lice izobličeno, a može se javiti i pena u ustima. U ovim trenucima žena prestaje da diše i grčevi se šire po celom telu.
Kao i kod preeklampsije stanje se vodi pod kontrolom prepisanim lekovima. Ukoliko je na taj način nemoguće, najbolje rešenje u tom slučaju je prekid trudnoće nakon čega sve promene na krvnim sudovima nestaju. Kontrola je svakako potrebna i dva do četiri dana nakon porođaja jer postoji mogućnost da eklampsija i tada nastane. Deca majki sa ovakvim problemom rađaju se sa manjom težinom, ali zbog injekcija za razvijanje imaju zrela pluća koja im omogućavaju život.