- 07/03/2020
Prenatalni testovi i amniocenteza
Prenatalni testovi i amniocenteza
Trudnoća kod žene zaista predstavlja drugo stanje. U telu se dešavaju velike promene i svaka od njih treba da se isprati. Nebitno da li je to samo fizička promena koju ćete same uočiti kod kuće i gledati svoje telo kako se menja ili je to promena unutar vašeg tela koju će vam najbolje objasniti lekar, treba da znate šta se dešava. Zbog drugog stanja rade se mnogi testovi u trudnoći koji nam daju odgovore na pitanje da li je sa našim detetom sve u redu i da li se razvija na pravi način. O svim testovima i pregledima koji treba redovno da se urade u trudnoći smo već pisali u temi „Pregledi u trudnoći“, pa svako ko ima želju ili potrebu da ga pročita, može to da uradi opet.
Sve pretrage i preglede koje obavljate tokom perioda trudnoće služe kao prevencija i vrlo su važne ukoliko postoje bilo kakve promene, za rano otkrivanje istih. Takve promene i bolesti mogu biti na vreme tretirane i dijagnostikovane onako kako treba i to je najbolja šansa za celokupno zdravstveno stanje i majke i deteta. Kada testovi koji pokazuju hromozomske anomalije kod ploda, kao što su dabl i tripl test, potrebno je da se urade dodatna testiranja koja sa mnogo većom sigurnošću daju rezultat i tim testovima je više za verovati. Hromozomske anomalije mogu kod deteta izazvati Daunov sindrom, Edvardsov sindrom i SLO sindrom. Ljudske ćelije normalno imaju 46 hromozoma koji su rapoređeni u 23 para. Kada postoji nepravilnost u broju hromozoma, javljaju se prethodno pomenuti sindromi za koje je najkarakterističniji smanjen koeficijent intaligencije i poremećaj u razvoju.
Dijagnostičke metode prenatalnih testova mogu biti invanzivni i neinvazivni. Neinvanzivne metode su, generalno, one metode pri čijem izvođenju ne dolazi do prekida kože i nema nikakvog kontakta sa sluzokožom. Kada govorimo o neinvazivnoj metodi prenatalnih testova tu se obično radi o uzimanju uzorka krvi od trudnice koji se ispituje i na taj način se dobijaju traženi rezultati. Ova metoda je u potpunosti bezbedna za trudnice i obavlja se vrlo jednostavno bez bojazni da će doći do bilo kakve komplikacije. Prenatalni testovi su u našoj zemlji još uvek novija metoda. Iz uzorka majčine krvi, izdvaja se bebina DNK i analizira. Sigurnost podataka koji se dobiju ovim putem su precizni u 99,9% slučajeva. Pristupanju ovim testovima može da se izbegne amniocenteza.
Amniocenteza je invazivni dijagnostički pregled kojim se uzima uzorak plodove vode iz materice. Postupak amniocenteze vrši se u ležećem položaju. Lekar prvo ultrazvučnim pregledom gleda koji je položaj deteta u stomaku da bi znao na koji način da pristupi amniocentezi. Na očišćen deo stomaka uvešće tanku šuplju iglu sve do materice. Kada igla uđe dovoljno lekar će špricem izvući količinu plodove voda koja mu je potrebna za testiranje, a zatim izvući iglu iz stomaka. Ova procedura se obično izvodi bez sistemske anestezije i zahteva mirnu ruku i staloženu trudnicu. Pored testiranja na hromozomske anomalije, amniocenteza se izvodi još da bi se saznala koja je zrelost pluća deteta, da li postoje neke infekcije ili druge bolesti ploda. Iako ne zvuči baš najlepše kada lekar kaže da igla treba da prođe kroz stomak sve do materice, ova metoda u suštini nije strašna i generalno prolazi bez komplikacija. Ono što može da se dogodi je curenje plodove vode, povreda ploda iglom ili infekcija, ali sve uglavnom prolazi u redu. Nakon postupka možete osećati blagu nelagodu, a ukoliko slučajno dođe do vaginalnog krvarenja ili grčeva u materici obavezno se javite svom lekaru.
Ukoliko treba da se obavi amniocenteza najbolje bi bilo da pođete sa svojim partnerom ili osobom kojoj verujete. Treba da znate sve šta će vam se dogoditi tada, ali da ostanete mirne glave. Mnoge trudnice se uplaše da može da dođe do većih komplikacija, ali rizik je zaista mali. Emotivna podrška je veoma važna, a nakon postupka treba da se odmorite i par dana treba da prođe ukoliko želite da trenirate, radite ili imate polne odnose.
Više o prenatalnom testu Verified, pročitajte ovde
slika izvor- http://www.prenatalnitest.rs/procedura-trudnice.html