- 07/03/2020
Prvih 6 nedelja od rođenja bebe
Čuvenih 6 nedelja od porođaja i rođenja vaše bebe. Šta sve znamo o ovom periodu? Neki ga nazivaju puerperijum ili babinje, a zapravo predstavlja vreme koje je potrebno da nestanu sve promene od trudnoće. Ovaj period je veoma važan kako za mamu tako i za bebu, za mamin oporavak od porođaja i bebin imuni sistem. Zbog toga se posete savetuju nakon šeste nedelje od porođaja.
Velike promene se dešavaju u ženinom telu u ovom periodu. Dovoljno je reći da vaša materica treba da se smanji do veličine pesnice. Materica se već za dve nedelje smanji na veličinu koja odgovara onoj pre porođaja, a posle se postepeno smanjuje. Menstruacija nakon porođaja izostaje usled kontinuiranog lučenja hormona prolaktina, koji koči lučenje gonadotropnih hormona hipofize, a posledica je izostanak lučenja steroidnih hormona jajnika. To izaziva lučenje mleka. Ako ne dojite, vaši periodi se mogu nastaviti oko šest do osam nedelja nakon porođaja. Možda se pitate da li je normalno krvarenje i posle porođaja. Sve žene krvare tokom i posle porođaja. Ukoliko se pojave komadići ugrušaka svetlo crvene boje nakon što je lohija postala svetla, nema još potrebe da paničite, jer je možda ovo samo znak da treba više da se odmarate. Ako se ugrušci često pojavljuju, kao i ako imate temperaturu, jake bolove i iznenadno pojačanje krvarenja treba da posetite svog ginekologa.
Ovaj period utiče na promene kod žene kako fiziči tako i psihički. Čak do 30% majki u prvih 6 nedelja ima problem sa postporođajnom depresijom. Nju prati nekoliko simptoma uključujući anksioznost, promene raspoloženja, usamljenost, pa čak i misli o samoubistvu. Nekada majka ima osećaj da gubi kontakt sa stvarnošću i razmišlja o samoubistvu, a to je momenat u kojem treba da zatražite stručnu pomoć. Alarmantni simptomi su i: halucinacije, paranoja, dezorijentacija, odbojnost prema hrani ili spavanju. Zbog toga je važno da vodite računa kako o fizičkom, tako i o mentalnom zdravlju i da konsultujete lekara. Više o emocijama kod očeva posle dolaska bebe pročitajte na ovom linku.
Majke u ovom periodu gube kilograme koje su dobile tokom trudnoće. Nakon samog porođaja izgubi se oko 6 kg što uključuje: bebu, posteljicu, plodovu vodu. U prvih 6 nedelja žene gledaju drugačije na svoje telo koje se promenilo. Mnoge se pitaju kada mogu da počnu sa vežbama. Ukoliko niste imali problema tokom porođaja i posle, možete početi sa laganim šetnjama. Kegelove vežbe su veoma važne, jer jačaju karlično dno, takođe su preventiva kod nevoljnog mokrenja i infekcija, prolapsa, a i pomažu u obnovi mišića jezgra. Ishrana je takođe važna u ovom periodu, posebno ako želite da vratite kilažu pre porođaja. Veoma je važno da unosite dovoljnu količinu tečnosti (oko 2l dnevno) i zdrave namirnice. Kako je čest osećaj gladi, unosite optimalnu količinu hrane. To znači da treba da izbegnete prejedanja i nezdravu hranu.
U ovom periodu su česti siptomi noćnog preznojavanja kod nadolaska mleka. Vodite računa da su pre i posle dojenja dojke čiste. Ne preporučuje se upotreba krema i losiona. Beba treba da sisa desetak do dvadesetak minuta. Važno je da beba sisa zadnje kvalitetno mleko. Posle dojenja oprati bradavice i osušiti. Nosite grudnjake koji vas ne stežu. Mamogeneza je rast i razvoj mlečne žlezde dojke. Ona se dešava u trudnoći, pod uticajem hormona. Događa se da nakon perioda uspešnog dojenja dođe do krize dojenja. To je obično od drugog do šestog meseca laktacije – kada dolazi do nesrazmere u brzini rasta odojčeta i količine majčinog mleka. Tada se obratite lekaru ili babici.
Često majke posle porođaja imaju problem sa stolicom, jer se plaše rane. To dovodi do nagomilavanja i stvrdnjavanja stolice, što još više otežava situaciju. Prva stolica se očekuje dva do tri dana posle porođaja, a ako izostane – daju se tablete koje izazivaju pojačan rad creva. Mama ne može da bude otpuštena iz porodilišta dok ne dobije stolicu. Kada dođete kući vodite računa da imate stolicu redovno, zato je važno da unosite hranu koja ja je bogata vlaknima.
Mnoge mame imaju problem u ovom periodu sa ispadanjem materice. Iako se to ne može uvek sprečiti postoje metode koje mogu pomoći:
- Kegelove vežbe
- Pite dovoljno tečnosti i jedite voće i povrće
- Izbegavajte da podižete teško
- Kontrolišite kašalj
- Trudite se da ne dobijete višak kilograma
Važno je napomenuti da su u ovom periodu normalne karakteristike babinja izostanak menstruacije, lučenje mleka, iscedak iz vagine i involucija (smanjivanje i spuštanje) materice. Moguće su infekcije u prvih 6 nedelja od porođaja zbog stanja imunološkog sistema žene. Ukoliko ih uočite obavezno se javite lekaru. Nemojte zaboraviti da je majka u ovom periodu veoma osetljiva, zbog toga su joj potrebna pomoć, podrška i razumevanje. Naravno da pomoć treba da bude željena i nenametnuta od strane partnera i porodice. Upravo zbog toga što se vaše telo vraća u stanje pre porođaja, a kako bi se izbegle infekcije, ugrušci i druge neželjene situacije važno je da se odmorite. Uživajte dok se povezujete sa bebom, umesto da se umarate radeći teške kućne poslove. U ovom periodu je veoma bitna organizacija koja se tiče kuvanja (predlažemo ranije da zamrznete obroke) i kućnih poslova, u slučaju kada podrška nije blizu- Na listi prioriteta je osnovna hijena bebe i majke. Mame koje su imale carski rez moraju negovati ranu u kućnim uslovima nakon dolaska iz porodilišta kako se rana ne bi inficirala. Potrebno je dezinfikovati ranu od carskog reza i kontrolisati da li ona dobro zarasta. U slučaju da se pojavi otok ili crvenilo rane, kao i bilo kakav iscedak, važno je obratiti se lekaru ili babici.
Posete se ne preporučuju u prvih 6 nedelja od porođaja, ali su moguće, ukoliko je osoba koja dolazi zdrava i dobronamerna i ako hoće da vam pomogne. Grupne posete koje će vas umoriti ostavite za period posle, jer ćete tada imati više energije i volje za drage ljude. Do tada uživajte u prvim nedeljama sa vašom malom bebom.