- 22/07/2023
Rh faktor i trudnoća
Saznale ste da ste trudne, uradile ste proveru krvne slike i neophodno određivanje krvne grupe I Rh faktor. Zašto je to važno da uradite?
Koja je vaša krvna grupa?
Utvrđivanje krvne grupe i RhD faktora (prisustva ili odsustva antitela) preporučuje se neposredno nakon potvrđivanja trudnoće. Pored toga što ima praktičnu korist (u slučaju da je potrebna transfuzija krvi prilikom porođaja procedura je znatno brža ako je poznata krvna grupa), već i zbog toga što nepoklapanje RhD faktora trudnice i ploda može dovesti do pojedinih komplikacija.
U proseku gotovo 80% populacije nosilac je RhD antitela (što se na nalazu krvne grupe prikazuje oznakon „RhD pozitivan“), dok je 20% onih kod kojih se beleži odsustvo RhD antitela (što se označava kao „RhD negativan“). U trudnoći Rh faktor postaje važan, pogotovo ako je majka nosilac RhD negativnog antigena, a beba RhD pozitivnog.
Rh faktor i trudnoća?
Ukoliko ste Rh negativni, ali je i vaš partner isto Rh negativan, nema nikakve brige jer će i vaša beba imati Rh negativan faktor. Ali ako ste vi negativni, a vaš partner je pozitivan, beba može biti i jedno i drugo. Problem nastaje – kada je majka negativna, a beba pozitivna.
Poput autoimunih bolesti dešava se to da majčin organizam pomenute proteine u bebinim crvenim krvnim zrncima (Rh faktor) prepoznaje kao strano telo, tj, infekciju i otpočinje odbrambeni mehanizam. Majčin organizam stvara antitela za Rh faktor preko placente dolaze do bebinih crvenih krvnih zrnaca i uništavaju protein. Ovo može izazvati posledice poput anemije, žutice, zastoja u radu srca, uvećanja organa… U prvoj trudnoći ne postoji rizik da će doći do napada na bebina crvena krvna zrnca jer u majčinom telu još uvek ne postoje antitela. Antitela se stvaraju pri direktnom kontaktu majčine i bebine krvi koji se dešava tokom porođaja Problem nastaje kod sledećih trudnoća, jer je sa prvom trudnoćom, tačnije porođajem i kontaktom majčine i bebine krvi porasla osetljivost majčinog tela na Rh pozitivan faktor i stvorila su se antitela za Rh protein.
To konkretno znači sledeće – u prvoj trudnoći sa Rh pozitivnom bebom nećete imati baš nikakav problem, ali u vašem organizmu ostaje ,,okidač“ za drugu trudnoću, jer će tada vaše telo odmah upaliti ,,alarm“ za Rh pozitivan faktor koji će možda imati vaša druga beba.
Kako se Rh inkompatibilija može sprečiti?
Kada se otkrije mogućnost postojanja neusklađenosti Rh faktora majke i ploda, onda lekar u 28. nedelji trudnoće odlučuje da trudnica treba da primi injekciju Rh imunoglobulina, (tzv. Rhogam ili Rogam), koja sprečava formiranje antitela. Drugu dozu injekcije majka prima nakon porođaja ukoliko se dokaže da je beba Rh+. Ako se pak pokaže da je beba Rh-, onda se druga doza injekcije izostavlja. Ova injekcija se takođe daje i nakon prekida trudnoće ili pobačaja, vanmaterične trudnoće, biopsije horionskih čupica, amniocenteze, krvarenja iz materice ili trauma tokom trudnoće.
Ova injekcija preventivno otklanja ozbiljne probleme koji se mogu javiti tokom budućih trudnoća.
Na našoj Akademiji za trudnice dobićete još praktičnih saveta koji će Vam pomoći da opušteno koračate kroz trudnoću .