- 19/05/2020
Sisanje palca
Pre ili kasnije tokom prvih nedelja zateći ćete svoje novorođenče sa palcem u ustima. Ginekolozi kažu da se i na ultrazvučnim pregledima već u periodu oko dvadesete nedelje može videti dete koje sisa palac u stomaku svoje majke. Koliko god vam to zvučalo čudno ili iznenađujuće, ovo je sasvim normalna stvar i tek rođena deca imaju refleks da stavljaju ruke u usta.
Dok je vaša beba još mala sisanje palca ili prstiju je normalan refleks. Istraživanja jednog Pedijatrijskog odeljenja govore da su od sedamdeset posmatranih beba, šesdeset i jedna sisale palac i to radile sa uživanjem, te u tom trenutku nisu bile ni gladne ni pospane ni umorne. Intenzivnost sisanja palca se postepeno povećava, da bi svoj vrhunac kod dece dostigao negde oko sedmog meseca života, a zatim se smanjuje u meri u kojoj beba bude u stanju da se zabavi zahvaljujući usavršavanju svog motornog sistema. Većina beba oko prve godine prestane da sisa palac, osim ako nije u stanju neke bolesti ili nelagode pa joj to pomaže da ostane smirena. U takvim situacijama nije neobično da dete i posle navršene prve godine nastavi da sisa palac u situacijama kada se oseća umorno ili pospano, kada se dosađuje ili nije u stanju da ide u korak sa svetom odraslih u kome se našlo. Ono se tada privremeno vraća u svoje najranije detinjstvo kada je sisanje palca u detetu budilo osećaj sigurnosti i bezbednosti. U ovakvim trenucima nemojte da reagujete naprasno. Roditelji, bake i deke i dobronamerni prijatelji često od sisanja palca naprave problem. Tim ponašanjem samo počinju da gnjave dete, da mu vade prst iz usta i grde ga kako bi ga odvikli od ove navike, a ne pokušavaju da pronađu problem ili uzrok onoga što zaista smeta detetu. Svako odvažnije dete u ovakvim trenucima pobuniće se protiv ovakvog ponašanja i počeće svesno i iz inata da i dalje sisa prst, a onda će se ova situacija pretvoriti u pravi problem. Posmatrajte svoje dete i posmatrajte koje su to situacije kada se osami ili počne da sisa prst. Samo tako ćete nači uzrok problema i moći da mu pomognete. Nemojte sebe kriviti, izvucite pouku iz ponašanja ukoliko smatrate da negde grešite i pružite svom detetu ljubav i razumevanje. Budite sigurni da kada detetu pružite emocije koje su mu potrebne neće dolaziti u iskušenje da traži utehu putem sisanja palca.
Kada se suočavamo sa problemom produženog sisanja palca važno je utvrditi da li se radi samo o fizičkoj navici deteta ili kompleksnom emocionalnom problemu. Zapaženo je da deca koje duže sisaju prst imaju strah od mraka, separacije roditelja, a navode se i poteškoće u kontroli ponašanja i besa. Ovakvom ponašanju kod deteta još mogu doprineti konflikti, svađe i neslaganja u porodičnim odnosima. Tada se obratite vašem pedijatru koji će uz pregled najbolje moći da vam kaže koje su metode i postupci najbolji za odvikavanje deteta od sisanja prsta.
Još uvek postoji veliko razmimoilaženje među lekarima i zubarima u pogledu pitanja da li sisanje palca deluje na detinje zube ili ne. Većina se slaže da ukoliko dete do druge godine života prestane da sisa palac, ne bi trebalo da ima nikakvih trajnih posledica. Čak i ukoliko se dogode neke manje nepravilnosti one bi trebalo da se isprave ispadanjem mlečnih zuba i rastom stalnih zuba ili će nestati razvitkom lica kada će i usta postati veća.
Pozitivne rezultate dobićete samo ako se posvetite svom detetu i otkrijte pravi uzrok sisanja palca te sa tim u vezi donesete odluke kako mu pomoći. Nikako ga nemojte ismevati zbog toga, pogotovo ne pred drugim ljudima. Imajte strpljenja i puno razumevanja te mu na taj način pomozite.