- 07/03/2020
Trudnička holestaza
Sama reč holestaza označava blokiran prolaz žuči iz žučne kese ili samih žučnih kanala koji su smešteni u jetri. Žuč je tečnost u našem telu koji proizvodi jetra, a sastoji se od kiselina, elektrolita, bilirubina i drugih lipida. Uloga žuči u našem organizmu je razgradnja masti i pomoć pri varenju hrane, odnosno svega u našem želudcu čime se omogućava nesmetano funkcionisanje celokupnog probavnog sistema. Kada jetra proizvede žuč ona se smešta u žučnu kesu i aktivira se kada hrana uđe u probavni sistem kako bi se potpomoglo varenje.
Trudnička holestaza ima latinski naziv prurigo gravidarium. Kako sama naziv označava javlja se tokom trudnoće i najčešće u poslednjem tromesečju. Ovo stanje kod žene često prolazi bez većih komplikacija i nestaje neposredno posle trudnoće, ali u nekim slučajevima može da izazove ozbiljne probleme. Ovo je stanje gde se, kao što smo već rekli, blokira ili smanjuje normalan protok i oticanje žuči iz žučne kese u dvanaestopalačno crevo. Razlog zbog kog se ovo stanje događa nije sasvim jasan, a blizanačke trudnoće su češće izložene ovom stanju kao i korišćenje kontraceptivnih pilula, ukoliko ste imali vantelesnu oplodnju, ukoliko ste imali holestazu u predhodnoj trudnoći ili genetsku predispoziciju. Isto tako, žene koje imaju potrebu da tokom trudnoće dobijaju hormonske terapije progesteronom mogu povećati mogućnost za dobijanje holestaze.
Najčešći simptomi koji se javljaju tokom ovog stanja su:
• Jako izražen, intenzivan svrab posebno na rukama i nogama odnosno na šakama i tabanima. Prilikom pojave ovog svraba nema osipa ni crvenila, a njegov intenzitet se u mnogome pojačava u večernjim satima.
• Tamnija boja urina nego što je normalno
• Svetla boja stolice
• Žuta boja beonjača pa čak i cele kože
• Muka, gađenje, nesvestica, nesanica
Ukoliko imate neki od ovih simptoma trebalo bi da se obratite lekaru koji će pristupiti postavljanju dijagnoze, a zatim i lečenju. Potrebno je da uradite sve pretrage koje vam lekar zada, a jedna od najvažnijih stvari je određivanje nivoa bilirubina u krvi. U jetri se nalaze različiti enzimi koji su biološki aktivni proteini koji ubrzavaju hemijske procese u organizmu. Jetra razgrađuje bilirubin, a povišen nivo u krvi ukazuje na stanje nekih bolesti. Pored ovih analiza radi se i ultrazvučni pregled koji u potpunosti daje sliku putem koje se može odrediti težina stanja i adekvatna terapija. Namera terapije je da smanji srab i druge simptome koji su se pojavili zbog holestaze, a isto tako da smanji komplikacije koje su moguće i da se dete zaštiti koliko god može. Prisutna je opasnost za bebu koja može da deluje negativno na sam razvoj ploda, a u nekim slučajevima može da dođe do prevremenog porođaja. U takvim slučajevima lekari insistiraju na što je moguće ranijem porođaju. Tim putem se smanjuje mogućnost pojave komplikacija. Opasnost za majku je pojačan rizik od krvarenja posle porođaja, a vitamin K čije suplemente dobija majka, štiti od krvarenja. Stalno praćenje stanja majke i deteta može dovesti do porođaja kada treba i time je poroditi čim dete bude u stanju da preživi van tela majke.
Postoje različiti svrabovi koji se javljaju u trudnoći i jedni od čestih su oni koji nastaju zbog rastezanja kože i pojave strija. Promena hormonskog statusa, pojačano znojenje ili nošenje neke garderobe koja vam više ne prija – sve to može dovesti do pojave sraba. On je različitog intenziteta i u većoj ili manjoj meri može da vas iritira. Ukoliko ste zabrinute i smatrate da svrab koji imate nije normalan kao i da je prevelikog intenziteta i ne prestaje trebali bi da se javite svom lekaru. Za manje iritacije ovog tipa možete se poslužiti losionima ili kremama služe za smirenje kože.