- 07/03/2020
Vaginalna kandidijaza
Kandida je u poslednje vreme reč koja se često upotrebljava. Ovo je još jedan u nizu zdravstvenih problema koji je povezan sa modernim načinom života, a veliki razlog zbog čega se ona tako brzo rasprostranila je ubrzan tempo koji većina ljudi vodi, a koji pogoduje velikim stresom i smanjenim imunitetom te daje velike pogodnosti da se kandida nastani u većem broju u organizmu i počne da stvara probleme.
Šta je zapravo kandida?
Kandida je gljivica iz istoimenog roda. One predstavljaju gljivice koje se normalno nalaze na koži i sluzokoži organa za varenje, mokrenje i reprodukciju. Dakle, sva vlažna i topla mesta pogoduju kandidi, ali se mogu rasprostraniti i na druga mesta u telu. Rod kandide obuhvata stotine različitih vrsta, ali sada konkretno, govorimo o vaginalnoj gljivičnoj infekciji odnosno kandidijazi koju uglavnom izaziva gljivica po nazivu kandida albicans, u slobodnom prevodu „bela kandida“. Izražena je pojava kandidijaze, a pojavljuje se barem jednom u 75% premenopauzalnih žena.
Zbog čega je tako česta pojava vulvovaginalne kandidijaze?
Iako se kadidijaza javlja kod 3 od 4 žene i uglavnom više puta tokom života, postoje neki razlozi koji se smatraju pogodnim za razvijanje kandide kao što je dijabetes, tokom trudnoće, prekomerna primena antibiotika koji narušava bakterijsku floru, nakon lečenja kortikosteroidima. Ali, većina slučajeva ostaje nepoznatog karaktera, odnosno ne može se vezati ni za jedan simptom. Najveći krivac i okidač za razvijanje kandide u većoj meri u organizmu je nepravilan način života, loša ishrana, stres, pad imuniteta. Kandidijaza se ne smatra polno prenosivom bolešću (jer se nalazi u svakom organizmu), iako se može širiti, pogotovo kod oralno genitalnog kontakta.
Simptomi.
Kao i kod svake bolesti simptomi se kreću od blagih do teških, a neki od njih su:
-intenzivan svrab koji ne prestaje
-crvenilo i oticanje
-pojava sirastog beličastog sekreta (koji ne mora biti praćen neprijatnim mirisom)
– osetljivost ili bol (pogotovo prilikom polnog odnosa)
-peckanje
Lečenje.
Ova gljivica, kandida albicans dobro reaguje na redovne tretmane za gljivične infekcije iako spada u rod gljivica koje su jako uporne, ona se dosta brzo i jednostavno leči. Za blage i nekomplikovane simptome vaginalne kandidijaze koje ste odmah primetili najčešće su dovoljne kreme, mast ili vaginalete koje će vam doktor prepisati. To je jednokratna primena od par dana koja bi trebala da vas reši svih simptoma, a pogotovo svraba koji pravi najviše problema i osećaj nelagodnosti. Pored ovoga najveći lek za kandidu je jak imunitet i pravilna, zdrava ishrana. Prevencija u smislu konstantnog održavanja higijene na nivou, izbegavanje loših uložaka i nošenje udobnog, pamučnog i čistog donjeg veša je uvek dobro rešenje.
Povećani unos probiotika svakako pomaže vraćanju u balans flore u vagini. Kao odlični probiotici u tretmanu kandidijaze su se pokazali Bio-Kult Candea, a u lokalnom tretmanu simptoma, odlične rezultate je pokazala Multi-Gyn Flora Plus