- 19/05/2020
Zimovanje sa bebom
Kako na zimovanje sa bebom? Jedva smo dočekali da otputujemo, da se odmorimo i uživamo u zimskim radostima i snegu kojeg u gradu nije bilo. Ali čekaj šta mi znamo o zimovanju sa bebom… Kako se pripremiti i da li postoji neki vodič za to?
Bebama i roditeljima treba čist planinski vazduh. Međutim, ipak postoje neke mere koje morate preduzeti i informacije koje treba da znate kada idete s bebom na zimovanje. Deca gube toplotu brže od odraslih, a posebno bebe koje nisu sposobne da se nose sa hladnoćom. Male bebe nemaju sposobnost da povećaju toplotu drhtanjem i nemaju telesne masti koje su potrebne da bi se zagrejale kada je hladno. I naravno da bebu treba oblačiti slojevito. Nepisano pravilo glasi: obucite malo dete kao sebe plus još jedan sloj. Obavezno skafander, kapa, šal, obuća u zavisnosti od uzrasta, čvrsta u članku sa kvalitetnim đonom, ako beba prohodava. Važno je da je obuća nepromočiva.
Šta treba da se nađe u vašoj putnoj apoteci?
Nemojte nigde ići bez leka za skidanje temperature, antihistaminika, lekova za higijenu nosa, probiotika, flastera, sredstva za dezinfekciju.
Ako beba ne sisa, ponesite bar jedno rezervno pakovanje ad mleka, dok ne vidite kako je snabdevena apoteka i supermarket. Ako ste u periodu uvođenja čvrste hrane, spakujte ili omiljene kašice i žitarice koje je beba već probala, ili možete da ponesete ručni blender da sami pripremite jednostavnije voćne kaše ili obroke sa namirnicama koje kupite na lokaciji
Obavezno ponesite zdravstvenu knjižicu i ako putujete u inostranstvo, ponesite i putno zdravstveno osiguranje.
Aktivnosti na snegu sa bebom ili malim detetom
Uživajte sa svojim detetom na sankanju, kliskanju, skijanju… Na časove skijanja dete može da krene već od 3 godine. Na planini Divčibare, na primer, postoji mini ski lift, a deca do 10 godina se voze besplatno. Nemojte zaboraviti da spakujete po koju omiljenu igračku, a za vreme puta animirajte dete crtaćima, knjigama sa nalepnicama, piši briši tablama…
Obavezno proverite ispravnost auta i zimske opreme pre puta. Takođe, proverite lokacije najbližih apoteka, dispanzera i većih marketa pre puta. A ukoliko nosite i kolica, ne zaboravite da ponesete i zaštitu.
Dok putujete na zimovanje obratite pažnju na to kako je vaše dete obučeno u kolima. Izbegavajte da bude obučeno u jaknu, dok je na sigurnosnom sedištu za dete. Osim što može da mu bude toplo, može da bude opasno, jer se povećava prostor između detetovog tela i sigurnosnog pojasa.
Ukoliko je vreme ispod minusa ili je vetar i kiša, ostanite i uživajte sa svojom bebom unutra. Važno je da kod sebe imate i kozmetiku za zaštitu lica od vetra i hladnog vremena, a ako ste na planini UV zaštita je takođe važna.
Mala deca su u ovom periodu sklona prehladama, godišnje imaju prosečno 6 do 10 prehlada. Iako će dojene bebe dosta vitamina i minerala dobiti iz majčinog mleka, ipak postoji nešto što možete učiniti kada govorimo o njegovom imunitetu. Vodite računa da su ruke vašeg deteta uvek čiste i poboljšajte i svoj imunitet tako što ćete vi unositi više vitamina, a samim tim će i vaša beba imati dobiti dovoljnu dozu vitamina. Preporučuje se da se pred put, nedelju dana ranije, krene sa probioticima, ali se pre samog puta posavetujte sa pedijatrom.
Rezervišite dobro mesto koje je “baby friendly” na nekoj lepoj planini i uživajte u odmoru i zimskim radostima.