- 19/05/2020
Značaj sna za mame
Svi znamo koliko nam je bitan san. Jedna od najvažnijih stvari kada je u pitanju očuvanje opšteg zdravlja je uspostavljanje ravnoteže u spavanju, odnosno treba da se trudite da ležete i ustajete barem u približno vreme jer će to prijati vašem organizmu. Neredovan i kratak san može biti urok mnogih bolesti, ali isto tako i previše spavanja može doneti različite probleme. Dakle, optimalno, kao i sa svime u životu – sedam do devet sati sna na dan je dovoljno da poboljšate kvalitet svog života. Tokom spavanja postoje dve faze sna, a to su REM (spavanje sa brzim pokretima očiju) i NREM (spavanje bez brzih pokreta očiju). Spavanje se odvija ciklično prolazeći kroz faze i do četiri – pet puta tokom noći i zbog toga je važno da se odvija bez prekidanja.
Žene, a pogotovo majke nisu u zavidnom položaju kada se radi o ovoj temi.
Već u toku trudnoće mnoge žene suočavaju se sa nesanicom. Iako se u prvom tromesečju kod trudnica javlja izuzetna pospanost i tokom dana, ona se smatra uobičajenom kao odraz hormonskih promena u telu. Nesanica bi u trudnoći trebala da prestane već nakon trećeg meseca, ali ponovo počinje da se javlja pred kraj trudnoće. Sve veći stomak, briga o tome da li ćete biti dobra majka i šta vas sve očekuje kada se porodite dovodi do različitih strahova koji uz dete koje se često pomera i veoma teškog pronalaženja udobnog položaja za spavanje dovodi do toga da buduća majka ima sve manje sna. S’ dolaskom deteta, dolazi i uzbuđenje, ali i briga.
U početku ćete samo satima stajati i posmatrati vaše maleno čedo koje će u prvim mesecima bezbrižno spavati i do 18 sati na dan. Tada treba da shvatite da je u redu da se opustite i da ćete naredni period imati raspored obaveza svog života upravo prema svom detetu. Naravno da ćete se truditi da vam dete spava celu noć, ali u početku će to biti malo teže zbog dojenja. Pokušajte u tom periodu da stavite krevetac u neposrednu blizinu vašeg kreveta kako bi vam bilo što lakše da ga podojite bez preteranog razbuđivanja. Ovo ne bi trebalo da traje duže od par meseci, ali neka deca umeju da zamene dan za noć i da se noću ponašaju veselo i razigrano kao da je tek svanulo, a vas dodatno da iscrpe. U takvim situacijama pokušajte da planirate vreme spavanja i da imate rituale. Okupajte dete toplom kupkom, zamračite prostorije, nahranite ga i pustite laganu muziku dečije uspavanke. Dete ne može da zna kada je dan, a kada noć, zato ste vi tu da mu napravite ritam. Takve situacije ne traju zauvek, zato ne očajavajte. Postavite sebi spavanje kao prioritet, a ostale obaveze poput čišćenja kuće stavite na „stand-by“. Kada se naspavate i odmorite stići ćete i to. Uostalom, nemojte se ustručavati da tražite pomoć, od svog partnera, majke ili prijateljice. Jedna noć spavanja bez prekida može da vas preporodi.
Kako vaše dete bude raslo tako će spavati celu noć, a sa njime trebate i vi. Ipak, u tim trenucima vaše obaveze će se povećati. Vratićete se na posao, moraćete da vodite dete u vrtić, da u hodu rešavate novonastale probleme i da se nosite sa svim situacijama u kojima ste se našli. Kada legnete da spavate i pored sve iscrpljenosti vaše misli krenu da se roje u glavi u ritmu kazaljke na satu morate shvatiti da je vreme za spavanje i naći način da se opustite i uspavate. Kao što ste vašem detetu pravili ritam pred spavanje tako uradite i sa sobom. Skuvajte čaj, nemojte ništa jesti neposredno pred spavanje, duboko dišite, ugasite svetla i telefone. Ukoliko ne date svom oranizmu šansu da se okrepi tokom noći sledećeg dana ćete biti dekoncentrisani i jednostavno ceo dan nećete funkcionisati dobro. Loš san se povezuje sa depresijom, gojaznošću, dijabetesom… San nam donosi dobrobiti u vidu povećane atletske sposobnosti, jačanja imuniteta, san poboljšava koncentraciju, smanjuje rizik od srčanog udara i šloga… Samo odmorne i naspavane možete biti nasmejane i srećne i postići da obavite sve ono što vas čeka u narednom danu. Ne brinite, stići ćete sve, jer kako kaže naš pesnik za decu Mošo Odalović – „Mama je glagol od glagola raditi“. Za sve majke, koje su osnovni stub društva.
Roditi, podojiti, poviti, pokriti,
prići, obići, opet podojiti;
stalno je tu, nećeš se prehladiti –
mama je glagol od glagola raditi.
Doručak, ručak, užina, večera,
dvadeset slatkih i pet bez šećera;
minut nadoknaditi, nesanicu zaraditi –
mama je glagol od glagola raditi.
Posoli, dosoli, zamesi, podmesi,
dobar dan, izvoli, pobogu, gde si?
Koprivu vaditi, ružu saditi –
mama je glagol od glagola raditi.
Pometi, poleti, opleti rukavicu,
okrpi sinu desnu nogavicu,
tabletu popiti, oblogu hladiti –
mama je glagol od glagola raditi
.A tata ništa neće pa neće,
da bar ponekad kupi cveće;
stalno recituj, treba mu dosaditi –
mama je glagol od glagola raditi.