- 07/03/2020
Značaj vitamina K
Kada govorimo o vitaminima obično govorimo i o zdravim navikama, zdravom načinu života i raznovrsnoj ishrani putem koje unosimo vitamine. Sami vitamini su jedinjenja koja imaju veliki broj uloga za naš organizam. Bez njih se, u stvari, ni jedan biohemijski proces u našem telu ne bi mogao odviti. Vitamini učestvuju u gotovo svakom procesu u našem organizmu i jednostavno omogućavaju nam život.
Postoje vitamini koji su rastvorljivi u vodi i vitamini koji su rastvorljivi u mastima. Vitamini B kompleksa i C vitamin su rastvorljivi u vodi, a vitamini A, D, E i K su oni koji su rastvorljivi u mastima iliti liposolubilni. Njih je najbolje uzimati u toku ili neposredno posle jela, jer se na taj način lakše apsorbuju u telu. Vitamin K se u prirodi nalazi u dva oblika, kao vitamin K1 i K2. Prvi se unosi putem hrane, a K2 sintetišu bakterije iz tankog creva. Namirnice koje u bogate vitaminom K su svo zeleno i lisnato povrće, džigerica, jaja, mleko i biljna ulja. Preporučena dnevna doza ovog vitamina je 65 mikrograma za žene i 80 mikrograma za muškarce.
Najvažnija uloga vitamina K u našem organizmu jeste koagulacija i on je poznat kao koagulacijski vitamin. Ukoliko u telu dođe do krvarenja, bilo kakve vrste, ovaj vitamin ima nezamenljivu ulogu gde zajedno sa kalcijumom omogućava aktiviranje procesa zgrušavanja krvi.
1960 godine u medicinsku praksu je uvedeno davanje vitamina K bebama, jer njihovo telo nije imalo dovoljno ovog vitamina pri rođenju. Najvažnija uloga davanja ovog vitamina na samom rođenju jeste da bi se sprečilo veoma retko, ali moguće krvarenje mozga tokom perioda dojenja. Ovo stanje dešava se iz raloga što beba kao tek rođenja ima sterilnu crevnu floru putem koje još uvek ne može i ne apsorbuje vitamin K. Njega dete dobija samo kroz majčino mleko, a taj unos nije dovoljan. Beba koja nema dovoljno vitamina K može početi spontano da krvari bez ikakvih upozorenja. Postoje tri vrste krvarenja, a to su: rano krvarenje (neposredno nakon rođenja), klasično krvarenje (u prvih nedelju dana) i kasno krvarenje (koje se događa od druge nedelje detetovog života pa do šest meseci odnosno u dojenom periodu). Poslednje, odnosno kasno krvarenje je najopasnije jer često počne kao krvarenje u mozgu i ne može da se zaustavi.
Svetska zdravstvena organizacija u današnje vreme govori da je primena ovog vitamina pri rođenju deteta sasvim bezbedna i potrebna.
Vitamin K je zaista najbolja moguća preventiva protiv potencijalnog krvarenja i bolesti. Posle injekcije može da se javi blago crvenilo ili otok i bol na mestu uboda, ali to je karakteristična pojava za svaki ubod odnosno injekciju koja se dobija. U poslednje vreme počela je i primena alternativnog davanja vitamina K, a to je oralno, putem kapi, u kombinaciji sa vitaminom D3. Odlični rezultati su zabeleženi kod davanja Vitamila K1D3