Najvažniji razlog koji je direktno uticao na pojavu epidemije morbila, kako kod nas tako i u drugim zemljama Evrope i sveta, jeste strah roditelja od vakcinacije MMR vakcinom. Ovaj strah je potpuno razumljiv uzimajući u obzir sve izraženiju aktivnost antivakcinalnog lobija. Zahvaljujući efikasnoj upotrebi interneta i društvenih mreža, stiče se lažna predstava o brojnosti onih koji imaju „istinu“ o tome da MMR izaziva autizam. Osnovni argument antivakcinalista je sad već dobro poznat rad dr Wejkfilda, publikovan 1998. godine, a kasnije označen kao plagijat, zbog čega je autoru oduzeta licenca za rad. Nakon objavljivanja ovog rada, sprovedeno je više stotina istraživanja na kohortama miliona dece kako bi se proverila navodna uzročno posledična povezanost MMR a i autizma. Međutim, ova povezanost nije utvrđena. Ono što je još činjenica je da se autizam češće javlja kod dečaka nego kod devojčica što opet odbacuje mogućnost povezanosti s obzirom da MMR dobijaju i devojčice i dečaci. I ono što je još značajno i ide u prilog vakcinaciji je da je broj autistične dece potpuno isti i kod vakcinisane i nevakcinisane dece.
Usled nedostatka naučnih dokaza o pravom uzroku autizma, a zbog činjenice da se ispoljava u isto vreme kad se daje i MMR vakcina, antivakcinalisti imaju lažan dokaz kojim stvaraju paniku kod roditelja. Još jedan od razloga koji stvara sumnju i zbog kog se često čuje „dete se normalno razvijalo i prestalo da priča“ jeste klinička slika autizma. Kod većeg procenta dece, pažljivom dijagnostikom se još tokom prve godine mogu uočiti znaci koji mogu da ukažu na neki razvojni poremećaj. Međutim, od zemlje do zemlje, kod 13-48% dece teče potpuno normalno da bi u drugoj ili trećoj godini došlo do potpune regresije, odnosno ispoljavanja simptoma i znakova autizma. Ovi simptomi se javljaju bez obzira da li je dete prethodno vakcinisano ili nije.
Da li živa u vakcini može da izazove autizam?
Tiomersal (derivat etil žive) je konzervans koji se optužuje da izaziva autizam. Krajem prošlog veka tiomersal je izbačen iz svih vakcina zbog pritiska javnosti i šta se dogodilo? Istraživanja sprovedna u SAD-u su pokazala da je učestalost autizma nakon izbacivanja tiomersala iz vakcina porasla.
Da li je alergija na jaja kontraindikacija za primenu MMR a?
Ukinuta je ta kontraindikacija , zato što se sastojci MMR vakcine koja se trenutno primenjuje, uzgajaju na pilećim mišićnim ćelijama (fibroblastima), a ne na jajima.
Da li je u drugim zemljama obavezna vakcinacija?
U nekima jesta, u drugima nije. Kalendari imunizacije se razlikuju od zemlje do zemlje, a uslovljeni su aktuelnom epidemiološkom situacijom zaraznih bolesti koje se mogu sprečiti vakcinacijom, ekonomskom razvijenosti, sistemom organizacije zdravstvene službe i kulturološkim, sociološkim i tradicionalnim specifičnostima podneblja. Na primer, u SAD-u iz različitih razloga može da se odbije vakcinacija deteta, ali zato nevakcinisano dete ne može da uđe u kolektiv. U skandinavskim zemljama je vakcinacija takođe neobavezna. Međutim, u tim zemljama je dovoljno čuti reč struke i obuhvati vakcinacijom prevazilaze željene nivoe. Kod nas se često čuje pozivanje na slobodu mišljenja i pravo izbora, koja su zagarantovana Ustavom Republike Srbije, ali se previđa činjenica da ni Ustav ni Zakon o zdravstvenoj zaštiti ne daju slobode u meri da svojim postupcima ugrozimo zdravlje drugih. Može svako da odluči za sebe da li će da uzme lek za hipertenziju, glavobolju itd. Međutim, odbijanjem vakcinacije, dovodimo u opasnost zdravlje dece koja iz medicinskih razloga ne mogu primiti određene vakcine i koja će u slučaju pojave epidemija imati povećan rizik od obolevanja, teških komplikacija oboljenja ili čak i smrtnog ishoda, što se u aktuelnoj epidemiji morbila i desilo. Da li je bilo ko imao pravo da odbijanjem vakcinacije na direktan ili indirektan način ugrozi zdravlje trudnice, koja je umrla posle porođaja ili dvogodišnjeg deteta, koje nije smelo da primi MMR vakcinu.
Često se čuje da se Amiši ne vakcinišu i da nemaju autizam?
Ovo je takođe jedna od zabluda, jer se Amiši takođe vakcinišu (doduše manjim obuhvatima, ali ne zbog odbijanja vakcinacije, već zbog tradicionalnog otpora svim vidovima modernizacije), a autizam je prisutan i kod vakcinisane i nevakcinisane dece Amiša.
Da li su vakcinisani apsolutno zaštićeni?
Zavisno od vrste vakcine (živa ili mrtva), zaštita vakcinisanih nakon vakcinacije je različita. Generalno, nakon vakcinacije živim vakcinama postiže se dugotrajnija zaštita u odnosu na mrtve. Na primeru MMR vakcine (živa vakcina) može se reći da se zaštita protiv morbila, zaušaka i rubeole, nakon dve doze MMR vakcine (prva se daje u drugoj godini, a druga pred ulazak u školske kolektive), postiže kod skoro 99% vakcinisanih. Ono što je važno, čak i u slučaju obolevanja, klinička slika je blaga i neće doći do komplikacija.
Da li su neurološki problemi kontraindikacija za vakcinu?
Kod dece sa progresivnim neurološkim oboljenjima (epilepsija, progresivna encefalopatija, infantilni spazmi) kontraindikovano je davanje vakcine protiv pertusisa. Navedena stanja nisu kontraindikacija za davanje MMR vakcine.
Da li je rizično u isto vreme dati veći broj vakcina?
Istraživanja su pokazala da nema razlike u učestalosti neželjenih reakcija nakon vakcinacija jednom ili sa više različitih vakcina istovremeno. Takođe, bezbednost vakcina je ista bez obzira da li se daju monovalentne (sadrže jedan antigen) ili kombinovane (sadrže više različitih antigena u vakcini) vakcine.
Zašto niko ne može da garantuje da neće biti neželjene reakcije?
Nijedan lek, pa tako ni vakcine, nisu 100% bezbedni i mogu da izazovu neželjene reakcije. Da li neko traži od pedijatra garanciju da dete neće dobiti anafilaktičku reakciju kada popije antibiotik? Prilikom primene leka, određene dijagnostičke procedure ali i preventivnih mera (vakcinacija) u medicini se uvek vodi računa o odnosu koristi i štete. Ukoliko se pođe od činjenice da se encefalitis javlja jedan na milion vakcinisane dece, a jedan u hiljadu dobije tu istu komplikaciju tokom epidemije i da je u trenutnoj epidemiji kod nas smrtnost 1 na 500 obolelih, ne bi trebalo da imamo dilemu o odnosu koristi i štete vakcinisanja MMR om i šta je pametno izabrati za svoje dete.