Odmah nakon prvog saznanja da ste trudni u glavama vas i vašeg partnera počinju da se nižu najrazličitija pitanja vezana za dolazak bebe. U svom tom pozitivnom strahu i brizi šta vas očekuje nalaze se i one slatke muke gde možete da pustite mašti na volju, a devet meseci je sasvim dovoljan period da skockate prostor za svoje malo mezimče.
Pre nego što zavirimo u svet boja, šarenila, dezena, materijala i nameštaja malo ćemo se osvrnuti na stvari koje su bitne za zdravlje i pravilan razvoj bebe. Iako će u prvih par meseci beba biti vezana za majku, i dalje kao pupčanom vrpcom, brzo će doći period kada će joj biti potrebna svoja soba ili ako niste u mogućnosti, barem kutak. Ovo nije potrebno samo vašem detetu već i vama, jer ćete na taj način svi moći bolje da funkcionišete i kvalitetno se odmorite. Skakanje po glavi može da se nastavi ujutru utrčavanjem u roditeljski krevet.
Čisto i bezbedno okruženje je prva stvar na koju treba da obratite pažnju. Bilo bi dobro da okrečite sobu kako bi odisala čistoćom i svežinom. Iako je bela boja ona koja najviše predstavlja čistoću i najlakša za kombinaciju sa drugim predmetima i nameštajem, ne morate se ograničiti na nju. I dalje je usvojen konstantan trend boja, roza za devojčice, a plava za dečake, ali postoji još jako velika paleta nijansi koja se može uzeti u obzir, a najpre bi vam savetovali da se odlučite za neku od pastelnih tonova. Sve druge tamne ili jarke boje nisu baš najbolje rešenje za malu decu jer onda deca umeju da budu razdražljiva, a neke boje bude i agresivnost. Deca vole šarenilo tako da je ukrašavanje zidova igra bez granica. Sa par tonera kojima ćete praviti različite nijanse možete i sami postati umetnik, a neće vas koštati mnogo novca. Ne morate znati da crtate, neka vas to neograničava. Linije, šare, tufne, jednostavni oblici ili šabloni su samo neki od ideja koje možete da primenite, a da soba izgleda kao iz časopisa. Ovde možete malo udovoljiti i sebi, a napraviti lep prostor svom detetu. Sobna temperatura treba da bude oko 22 stepena, uvek provetrena i sveža.
Već smo zagazili u maštu i igrarije sa bojama, ali da se vratimo na još koju bitnu stvar. Dolaskom bebe na svet biće vam potreban krevetac, komoda za presvlačenje i ormar za odlaganje svih bebinih stvari. Kod krevetića je bitna njegova funkcija, bezbednost i sigurnost. Sam okvir kreveta ne mora da bude nov. Ukoliko imate nekog od porodice ili prijatelja da vam da, zašto ne biste prihvatili? Gledajte samo da krevetić ima ogradicu koja može da se spusti i podigne, jer će vam to sa rastom deteta biti potrebno. Dušek i posteljinu kupite novo. Vaša beba raste i razvija se pa će joj trebati udobnost i madrac koji ranije nije bio korišćen. Što se tiče komode za presvlačenje, ona je kratkotrajnog karaktera. Umesto da kupujete komodu možete improvizovati ukoliko imate neki sto, ili police koje mogu uz malo prepravke da budu odlični za presvlačenje. Stavite na sto podlogu za previjanje, a pored držite sve ono što vam je potrebno da vam bude na dohvat ruke, radi lakšeg snalaženja. Ispod možete staviti police na točkiće koje ćete sa lakoćom izvući i tu držati još stvari koje su vam potrebne. Isto tako možete kupiti ili sami napraviti ukrasne kutije koje će vam pomoći pri odlaganju stvari. Bebine stvari su male, pa je najbolje da razmislite o kupovini ormana. Deca brzo rastu, možda je bolje da malo sačekate pa kupite veliki orman u kom ćete na početku držati i igračke, a kasnije će služiti samo za garderobu.
U sobi bi još bilo poželjno da se nađe jedna udobna fotelja koja će biti vaše mesto. Tu ćete moći da dojite dete, da sedite pored krevetića i čitate mu priču, ili jednostavno da posmatrate svoje dete kako spava. Detetova soba treba da odiše sigurnošću i radošću. Igrajte se dezenima u trudnoći kad budete imali vremena. Nacrtajte ili napišite svom detetu neku poruku i to uramite. Ukoliko imate viška materijala isecite i napravite ime vašeg deteta što možete okačiti na zid. Okačite police na koje ćete prvo držati plišane igračke, a kad počne da se igra sa njima na police možete staviti sve ono što vam je potrebno, a dete ne bi trebalo da dohvati. Možete sami napraviti vrteškicu koja će bebi stajati iznad krevetića uz pomoć tila i malo konca. Šareni leptiri od papira zakačeni na zid i zavese sa dečijim motivima doprineće lepšem izgledu sobe. Naravno, u svemu tome, pored topline, lepote i udobnosti, moramo da povedemo i računa o bezbednosti u sobi. Oštre ivice zaštitite, lomljive stvari sklonite van dohvata, kablove zakačite čvrsto uz zid tako da ne padaju slobodno. Utičnice možete da zaštitite namenskim poklopcima, a komode i oramne prišvrstite uza zid. U krevecu je bitno da je posteljina zategnuta, da beba nije okružena mekanim igračkama ili ogradicama u koje bi mogla da zagnjuri glavu (prevencija SIDS-a), najbolje bi bilo da spava u vreći za spavanje, umesto ćebenceta i jorgana u prvom periodu. Više o bezbednosti u dečijoj sobi, možete da pročitate u članku Bezbednost u domu. Mogućnosti je milion. Pustite mašti na volju i konačno se i vi malo igrajte. Uživajte u svojim trudničkim danima i ispunite vreme sebi tako što ćete uživati u svemu onome što pravite za svoje dete. Radnje za decu more su igračaka i predmeta kojima možete uneti vedrinu u dečiju sobu. Ukoliko nemate novca za sve te stvari, tamo možete videti neke ideje koje vam se dopadaju i sami impovizovati.