Prva godina razvoja vašeg deteta je period kada uočavamo svaku promenu kretanja i komunikacije vaše bebe sa okolinom i radujemo se njoj.
Stanje i brze promene razvoja možemo podeliti u tri velike faze koje su međusobno isprepletane i povezane.
-razvoj grube motorike ( od stabilnosti na leđima i stomaku, preko okretanja, sedenja, puzanja, do stajanja i hodanja)
-razvoj fine motorike (različiti načini hvatanja predmeta)
-socijalna interakcija i razvoj govora
Moramo imati na umu da su ove faze usko povezave, u stalnoj interakciji i imaju faze uspona i stagnacije tj. sazrevanja. Tako, tak kada nam je beba stabilna u položaju na stomaku, stvara uslov za hvatanje igračke, a zatim i potrebu za okretanjem sa leđa na stomak i obrnuto da bi došla do igračke.
Kada će se koja aktivnost javiti zavisi prvenstveno od zrelosti nervnog sistema i celokupnog organizma, ali i od našeg angažovanja, koliko ćemo se baviti detetom i davati mu stimulaciju za neku aktivnost. Kroz vežbice za bebe dajemo im podsticaj za ovladavanje novih pokreta i veština, a samim im i radost za istraživanjem svoje okoline kroz kretanje, bilo da je to okretanje, bauljanje, puzanje ili hodanje. Ciljanim vežbicama postižemo čvrstinu zglobova i mišića, pravilno formiramo građu naše bebe što je preduslov za pravilno držanje i stabilnost tela u celini.
Osnovne smernice za vežbanje vaše bebe:
Stimulacija mora biti primerena uzrastu.
Počnite vežbicu od položaja iz kog beba može sa lakoćom da izvede sledeći.
Krenite od lakšeg ka težem zadatku.
Vežbajte kroz igru sa značenjem i propratite je pesmom, pričom i ohrabrivanjem. Ona treba da bude zadovoljstvo za bebu.
Sa bebom vežbajte kada je raspoložena, sita i zdrava. Napravite neki ritam vežbanja, dužinu trajanja vežbica i vreme dana kada joj najviše odgovara.
Ne upoređujte mogućnosti vašeg deteta sa detetom iz vaše okoline. Posmatrajte ga i stimulišite u pravcu i ritmu koji njemu odgovara kao individualnoj ličnosti.
Zadatak roditelja i onih koji su uključeni u odrastanje vašeg deteta je da mu obezbedimo kontinuiran priliv informacija kako bi pomogli pravilan razvoj bebinog organizma i dali osnovu za kvalitetna predstojeća očekivanja i izazove našeg deteta.