Kao i kod odraslih ljudi, problem pražnjenja creva može da se javi i kod dece – svih uzrasta. Koliko je to neprijatno i koliko utiče na život sigurno je svako od nas barem jednom iskusio. Zatvor nikako nije dobar što se celog organizma tiče, ali iako ne predstavlja alarmantnu opasnost trebalo bi što pre da se pomogne deci.
Zatvor se naziva još i konstipacija ili opstipacija. Predstavlja veliki problem koji se ispoljava u vidu nedovoljnog pražnjenja creva, odnosno prolazak veoma tvrde i suve stolice koja može izazivati velike bolove. Obično stolica izostaje po nekoliko dana, a dogodi se da do pražnjenja nije došlo čitave dve nedelje. U zavisnosti od uzrasta više stolica na dan, ili izostajanje stolice jedan-dva dana, smatra se u redu. Ipak, najpravilnije je, kako za decu tako i za odrasle, pražnjenje creva svaki dan.
Ono što se dešava u telu prilikom izostanka stolice je nakupljanje fekalnog sadržaja u debelom crevu, što dovodi do njegovog širenja. Samo poremećeno crevo ne može više da obavlja svoju funkciju kako treba, a ovakvo stanje čini stomak tvrdim i izaziva bolove. Iz creva se samo još više izvlači voda, pa stolica postaje suva i tvrda, što čini pražnjenje otežanim, a dete nakon ovakvog iskustva ima bojazan da sledeći put sedne na nošu (ili wc šolju), pa svesno krene da zadržava stolicu. To dodatno otežava posao, a pražnjenje izuzetno suve stolice može dovesti do oštećenja analnog otvora, stvaranja ranica i rascepa pa tako i do krvi. Deca se zbog ovoga uplaše i tako ulaze u začarani krug, svakako imaju zatvor, a sad još i bojazan da obave nuždu.
Pre nego što se zabrinete više nego što već jeste ukoliko vaše dete ima zatvor, treba da shvatite i definišete koje je stanje za lečenje, a koje stanje se i dalje podrazumeva pod normalnim. Dakle, kao što smo već rekli, zatvor praćen tvrdom i suvom stolicom koju prati izuzetno bolno pražnjenje creva sa razmakom od deset dana smatra se opstipacijom i treba da se pristupi lečenju. Razlozi zbog koji dolazi do ove pojave kod dece su razni. Većina automatski povezuje sa lošom ishranom i načinom na koji se dete hrani. Ovo naravno može biti uzrok – premalo voća i povrća kao i siromašan unos vlakana koji su neophodni za bolji rad creva, premalo jela koja se jedu kašikom, previše belog brašna, mleka i čokolade kao i svake fast food hrane… Isto tako, lenja creva deteta, loša peristaltika creva, deca koja nisu uobročena i ne unose dovoljno vitamina kroz ishranu. Osim ovih razloga, stresne situacije i emotivno stanje deteta može dovesti do pojave zatvora. Negativne faze koju deca imaju ili situacije koje kod njih izazivaju nelagodu vrlo često budu razlog zašto stolica izostaje.
Lečenje opstipacije zavisi od uzrasta deteta, uroka i samog trajanja. Ovo je čest problem i stoga treba da imate puno strpljenja i pomognete svom detetu kada treba da obavljaju veliku nuždu. Kod male dece je potrebno stavljati ih više puta dnevno na nošu i obezbediti im u tom trenutku da se osećaju prijatno. Možete im dati neke igračke, igrati se sa njima ili čitati priču. Nemojte ih požurivati, ali ih podsetite zašto sede na noši. Ukoliko im se desi nezgoda nemojte ih grditi ili kažnjavati, kako se ne bi osećali neprijatno i postiđeno. Ukoliko je kratkotrajna opstipacija ona se lakše i brže leči povećanim unosom tečnosti, odnosno vode i čajeva, čepićima ili primenom klistira. Dijeta i fizička aktivnost su uvek dobri sabornici. Hronična opstipacija se znatno teže leči. Ona je često znak da u predhodnim mesecima ishrana nije bila dobra. Ukoliko su se pored toga poklopile negativne ili neprijatne situacije u životu, stanje se sigurno pogoršalo. Ovakvo dete obavezno treba odvesti kod lekara na pregled i posavetovati se doktorom oko načina lečenja i korigovanja ishrane. Lečenje hronične opstipacije može biti kompleksno i zahtevati promenu stila života, a terapiju nikako ne biste smeli sprovoditi na svoju ruku, jer tako možete pogoršati stanje koje već nije dobro. Najvažnije je biti uporan i konstantan jer je ovo stanje koje se neće promeniti preko noći, već je potreban trud i stalno praćenje.