- 07/03/2020
Važnost okretanja bebe na stomak
Zašto je važno da se postavlja beba na stomak?
Postavljanje bebe u položaj na stomaku je od izuzetnog značaja u razvoju bebe. Položaj na stomaku priprema bebu za puzanje. Kada beba održava taj položaj, postepeno uspostavlja ravnotežu. Prvo će se kriviti na jednu ili drugu stranu, može i da se prevrne ako se ne zadrži. Vreme provedeno na stomaku podstiče bebe da jačaju mišiće koji će im pomoći da sami drže glavicu kao i da se okreću sa jedne na drugu stranu. Beba će lakše da savlada pokrete, koordinaciju, ravnotežu. Ipak nemojte je ostaviti da spava na stomaku.
Kada beba sme da se stavi na stomak?
Možete odmah po dolasku kući iz porodilišta. Važno je da to radite pod strogim nadzorom. Nemojte odmah posle obroka zbog bljuckanja i važno je da je beba odmorna. U početku položaj na stomaku nije položaj koji će biti omiljen za vaše dete, jer su mali i još nemaju dovoljno snage, ali kako budu rasli i jačali sve više će uživati u tom položaju, jer će iz njega da se popnu četvoronoške, pa da sednu, ustanu i naprave prve korake. Često roditelji naprave grešku jer beba plače u početku u tom položaju i brzo iz straha odustanu. Budite uporni, nije važno da traje dugo, to će u početku biti minut ili dva ali će se postepeno to vreme produžavati. Vi kao roditelj osetićete kada je dosta, kada vidite da je bebi nelagodno. Motivišite je, igrajte se, zabavite je, pevajte joj, pričajte, nudite omiljene igračke prilagođene uzrastu.
Tek rođena beba kada se postavi na stomak, ležaće oslonjena na obraz, grudi, sa guzom podignutom zbog savijenih nogu i stisnutim pesnicama. Još jedna greška u ovom uzrasu je stimulacija stezanja pesnice tako što roditelji stave prst u bebinu šaku. Koliko god da vam je to slatko i nežno, ne radite to, nego stimulišite otvaranje šake jer je to važno za stabilnost položaja na stomaku, a i taj refleks treba da se izgubi u prva tri meseca. To možete raditi tako što ćete maziti bebu po nadlanici.
Na kraju prvog meseca na kratko podiže glavicu, okreće je na jednu i na drugu stranu, dok je sa dva meseca, oslanjajući se na podlaktice još stabilnija u tom položaju. Sa tri meseca uspostavlja ravnotežu i predlažemo da umotan peškir u obliku valjka stavite ispod pazuha kako bi laktovi bili ispred ramena. Krajem 4.meseca beba se igra u ovom položaju i dovoljno je stabilna. Najbolje je je stavljate na pod, da joj pružate igračke. Ukoliko beba ne okreće glavu prema izvoru stimulacije obavestite vašeg pedijatra. Do kraja 6.meseca beba odiže grudni koš od podloge, dok je težište više na karlici. Sada bi trebalo da su šale potpuno otvorene kada se beba osloni na šake.
Na Razvojnoj gimnastici posebno se insistira na položaju na stomaku, vežbicama koje jačaju mišiće koji će joj omogućiti držanje glavice, okretanje sa jedne na drugu stranu, puzanje, sedenje sve do prvih koraka. Možete nam se pridružiti čim beba napuni dva meseca da zajedno vežbamo i da se družimo. Više o Razvojnoj gimnastici.
https://mamarijum.com/programi/razvojna-gimnastika/