- 07/03/2020
Beba u drugom mesecu
U ovom periodu , oko 6 nedelje, očekuje se burniji skok u razvoju bebe. Prepoznaćete ga tako što beba koja je bila uobročena, sita, odjednom stalno plače, traži da sisa svakih pola sata. Situacija je ista i danju i noću. Šta se ustvari desi? Beba ima skok u razvoju i potrebno joj je više mleka nego što je to bilo do sada. Da bi mama počela da proizvodi više mleka potrebno je da beba više i češće sisa. Ukoliko ovo mamama nije poznato pomisle da nemaju dovoljno mleka. Upravo zbog skokova u razvoju poseže se za adaptiranim mlekom, jer je mama objektivno uplašena i misli da je beba gladna. Zato je važno da mame prepoznaju kada se dešava skok u razvoju, da se opuste i daju bebi da sisa koliko joj je potrebno jer će na taj način stimulisati veću produkciju mleka. Dobra vest je da ovo traje oko dva do tri dana, nakon čega će se beba ponovo uobročiti jer je „napravila“ veću količinu mleka koja joj je potrebna za naredni period. Ako u skoku damo bebi adaptirano mleko neće se povećati produkcija sopstvenog mleka.
Potrudite se da uvedete rutinu, pod tim se ne misli gledanje na sat, ali da postoji ritam i redosled radnji. Bebe vole rutinu. U ovom periodu još uvek ne razlikuju dnevno od noćnog spavanja, pa bi bilo dobro da im vi napravite razliku uz večernje rituale, utišavanje tokom noćnog spavanja.
U ovom periodu beba je sve više budna, postaje zainteresovanija za okolinu. Beba je mnogo društvenija. Do kraja drugog meseca možete da očekujete da Vam beba na osmeh odgovori osmehom. Taj osmeh se razlikuje od povremenih osmeha koje ste videli do sad. Sada je to radost, zadovoljstvo.
Beba je u stanju duže da fiksira lice i može da prati predmet na udaljenosti 20 ak cm od lica. Okreće glavicu prema izvoru zvuka. Kada postavite bebu na stomak moće će verovatno da podigne glavicu za 45 stepeni. Počinje polako da otvara šake.
Iskoristite periode budnosti i igrajte se što više sa bebom. Ukoliko do sada niste, počnite da je postavljate na stomak što češće. Postavite prostirku na pod, lezite i vi, motivišite je pevanjem, igračkama da ostane u tom položaju, koji je važan za dalji razvoj i jačanje mišića Neka to bude pod Vašim nadzorom koliko bebi prija. Postepeno će se produžavati period kako beba bude jača.