Plivanje u bebećem uzrastu – potreba ili pomodarstvo?
04/07/2022
Plivanje u bebećem uzrastu – potreba ili pomodarstvo?
Sve veći broj roditelja odlučuje da svoje bebe već u prvim mesecima života stavi pred izazov plivanja. Naravno, ne radi se o plivanju u pravom smislu te reči nego o upoznavanju sa vodom, boravku u takvoj sredini, plutanju i na posletku zabavi kako za bebu tako i za roditelje. No, da li se sve svodi na zabavu i opuštajuću aktivnost za bebe i roditelje ili plivanje u najranijem uzrastu može da ima benefite za bebin razvoj? Da li je u pitanju pomodarstvo ili potreba? I na kraju, kako da se pripremite za tu akciju, a da ona ne postane trauma za bebu, a pakao za roditelje? O svemu ovome ne bismo mogli da pričamo, da nije bilo koga? Naučnika naravno. Prema najnovijim istraživanjima iz 2021. godine, plivanje za bebe dobija jedan veliki plus iz kruga naučnika i istraživača bebećeg ponašanja. Kako su stigli do plusa? Testiranjem 19 beba koje su išle na časove plivanja i upoređivanjem njihovih rezultata sa istim brojem beba koje nisu imale tu aktivnost. Bebe su išle dva puta nedeljno na časove plivanja od svog drugog do sedmog meseca. Kada su bebe iz obe grupe napunile pet godina, istraživači su testirali i uporedili njihove fizičke sposobnosti, koje su uključivale održavanje ravnoteže, balansiranje na jednoj nozi, skakanje preko konopca i hvatanje. Ispostavilo se da deca koja su plivala kao bebe imaju neuporedivo bolje rezultate od dece iz kontrolne grupe. Šta još možete da očekujete ako odlučite da svoju bebu upoznate sa čarima plivanja u najranijem uzrastu? Ono što će verovatno najviše obradivati sve roditelje je činjenica da bebe koje plivaju – bolje spavaju. Ne možemo da vam garantujemo da će spavati celu noć bez buđenja, ali će dodatna fizička aktivnost poput plivanja svakako uticati na to da beba bude pospanija, umornija i da brže zaspi. Odmah za tim benefitom, sledi i apetit. Mnogo laganih vežbi tokom boravka u vodi kao i sama toplota vode pomažu bebi da ogladni. Tako da uvek ponesite sa sobom užinu koju ćete ponuditi bebi nakon plivanja. Povezivanje sa roditeljima ili kako volimo da kažemo kvalitetno provedeno vreme sa bebom, jeste jedan od ključnih benefita. Kada ste u vodi sa svojom bebom, ne možete ni da kuvate ručak, ni da usput obrišete prašinu niti da odgovorite na mejl ili poruku. Jednostavno ste u vodi sa svojim detetom i to je to. A takvo vreme nam je svima neophodno. Beba takođe tokom plivanja razvija i ojačava svoje mišiće, srce i pluća. Složićete se, to je veoma važno za buduće zdravlje vašeg deteta. Za kraj ovog nabrajanja benefita, tu je i jedna veoma važna psihološka činjenica – bebe koje plivaju ne razvijaju u kasnijoj dobi strah od vode. A često smo na plažama i bazenima svedoci situacijama u kojima deca odbijaju da uđu u vodu, dok ih roditelji moljakaju ili forsiraju da to urade.
Kada smo nabrojali sve benefite, jasno je da plivanje za bebe nije pomodarstvo nego realna potreba i velika korist za sve one mališane koji tu mogućnost dobiju. A ako roditelji i iskoriste trenutak da brčkave nogice ili trenutak uživancije dok beba pluta zabeleže i postave na Instagram – da li je to baš toliki greh da bismo ga mogli nazvati pomodarstvom? Svakako da nije. Organizacija je ključ uspeha Da bebin i vaš prvi, a i svaki budući kupanjac ne bi pošao naopako i preseo vam već na početku, bilo bi dobro da obratite pažnju na nekoliko stvari i obezbedite neophodne potrepštine. Pre svega, neka vam ne bude teško da istražite sve lokacije na kojima biste mogli da se kupate sa svojom bebom. Kada to uradite, suzite izbor na one koje vam deluju najviše baby friendly. Dakle, birajte mesta gde je higijena na visokom novu, gde nema velike gužve (ili barem izbegavajte termine u kojima je najveća gužva). Raspitajte se kod prijatelja ili na društvenim mrežama koja kupališta su se pokazala kao najbolja za roditelje sa bebama i malom decom. Veoma je važno da kada krenete na kupanje beba bude naspavana, sita i koliko je to moguće dobrog raspoloženja. Ukoliko obezbedite te uslove, mnogo su manje šanse da vaše plivanje doživi debakl. Bilo bi odlično da ponesete i bebinu omiljenu igračku koju koristite za kupanje kod kuće. To će bebi obezbediti sigurnost i uliti joj poverenje u nepoznatom prostoru. Pelene za kupanje su obavezne za bebe na većini bazena. Kupite baš one koje su namenjene za boravak u vodi jer se obične pelene natope u istom trenutku kada bebu spustite u vodu, što nije nimalo prijatno. Takođe ponesite dva peškira, užinu i eventualno još neku od bebinih omiljenih igračaka. Da zaključimo priču i krenemo na kupanje 🙂
Plivanje je odlična aktivnost koja će umnogome doprineti bebinom blagostanju, a samim tim i blagostanju roditelja. Proverite još jednom ček listu za pakovanje i pravac kupanjac. Uživajte!